Politie verspreidt dronebeelden van Woonopstand in Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft met drones gemaakte beelden verspreid van de zogeheten Woonopstand in Rotterdam. De beelden laten volgens de Rotterdamse politiechef Fred Westerbeke zien wat er tijdens de demonstratie 'Huizen voor mensen, niet voor winst' op 17 oktober precies is gebeurd rond de Erasmusbrug. Filmpjes die deze dag en later via sociale media werden verspreid, waarop de mobiele eenheid in actie te zien was, leidden tot felle kritiek op het politieoptreden vanuit de politiek en in de media.
Westerbeke hoopt dat de dronebeelden aantonen waar het geweld begonnen is. Dat de politie de beelden nu deelt is "ongebruikelijk, maar de maat is vol", zegt Westerbeke.
Volgens hem is goed te zien dat een aantal demonstranten de politie provoceerde. De demonstratieve tocht begon op het Afrikaanderplein en ging onder meer via de Leuvehaven naar de Blaak. Een groep van veertig tot vijftig mensen gedroeg zich volgens hem opvallend en was ook opvallend gekleed. Zo droegen ze bivakmutsen en andere gezichtsbedekkende kleding. "Ze hielden zich apart van de rest van de demonstranten en scandeerden anti-politieleuzen. Alles wees erop dat de groep niet uit was op een verder vreedzaam verloop van de demonstratie." Bij de Erasmusbrug ging het mis. De groep werd ingesloten door de politie en in een speciale tram afgevoerd.
Geen context
De politiechef verwijst naar een eerder woonprotest, op 12 september in Amsterdam, waarbij het tot een treffen kwam tussen een vergelijkbare groep en de mobiele eenheid. De politie verrichtte toen 61 aanhoudingen. "Ik vind het van groot belang dat het demonstratierecht in Nederland, en dus ook in Rotterdam, in vrijheid uitgeoefend kan worden", aldus Westerbeke maandag. 'Waar ik minder voorstander van ben, is om na zo’n demonstratie je primaire reactie te ventileren zonder je goed in te lezen of vragen te stellen. Dat is ongepast. Zeker bij politici en media."
De politiechef vindt dat het beeld is ontstaan dat de politie zonder aanleiding buitensporig geweld zou hebben gebruikt. "Het gevaar zit in het feit dat deze filmpjes geen context bieden. Klakkeloos deze beelden als ‘compleet’ aannemen is onterecht, en toont weinig blijk van respect", vindt Westerbeke. "Ik kreeg na de demonstratie ook persoonlijk verontruste berichten van mensen die aanwezig waren geweest, maar niet begrepen wat er precies was gebeurd. Aan de hand van deze beelden hoop ik daar antwoord op te kunnen geven."
Op de demonstratie in Rotterdam rond de Nederlandse woningnood kwamen, vanuit het hele land, ongeveer 7000 mensen af. De politie hield uiteindelijk acht mensen aan voor onder meer opruiing en verboden wapenbezit.
Meer uit Binnenland
AMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Groningen is code oranje vanwege gladheid door ijzel voorbij, meldt het KNMI. In de provincie gold de weerwaarschuwing tot 17.00 uur. Eerder was ook in Overijssel en Drenthe code oranje van kracht.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiële problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
6 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
6 uur geleden