Politie verijdelt verstoring start marathon Berlijn
BERLIJN (ANP/DPA) - De politie heeft kort voor het begin van de marathon van Berlijn een groepje betogers verwijderd. Die wilden de weg blokkeren door zich er vast te plakken. Dat gebeurde op de boulevard die van de Brandenburger Tor door een park naar het westen loopt, het beginpunt van de route van de marathon die later bij het bekende Berlijnse monument ook eindigt.
De politie liet weten dat betogers door afzettingen braken en dat acht op het wegdek wisten te komen. Ze werden opgepakt voor ze zich konden vastplakken op het asfalt of op een andere manier de weg blokkeerden. De marathon, waar 48.000 renners aan meedoen is verder zonder problemen van start gegaan, melden Duitse media.
De protestbeweging Letzte Generation had aangekondigd de marathon te willen verstoren als klimaatprotest. De groep blokkeert al geruime tijd wegen in onder meer de Duitse hoofdstad. Een week geleden besmeurden leden van de groep de Brandenburger Tor met oranje verf. De reiniging kost volgens de gemeente zeker 35.000 euro.
Letzte Generation stelt dat het einde der tijden voor de mensen nabij is door de klimaatveranderingen en spreekt van een noodsituatie. Duitsland moet volgens de groep daarom over hooguit zeven jaar geen gebruik meer maken van fossiele brandstoffen die verantwoordelijk zouden zijn voor de rampspoed. De Duitse regering wil ook van die brandstoffen af, maar over een langere termijn.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
4 uur geleden