Politie toont foto poederbrief, fictieve afzender uit Den Haag
AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft een foto vrijgegeven van een van de poederbrieven die afgelopen dagen op meerdere plekken in het land werden bezorgd. Een postadres van de afzender op de envelop verwijst naar een kantoor van Nationale-Nederlanden in Den Haag. De politie heeft op dit moment geen enkele aanwijzing dat de verzekeraar iets met de zaak te maken heeft. "Het betreft dus een fictieve afzender", aldus de politie.
NN heeft contact gehad met de politie over het onderzoek naar de brieven. "De brief heeft geen enkele overeenkomst met de brieven die Nationale-Nederlanden regulier aan haar klanten stuurt", laat een woordvoerder van de verzekeraar weten. Zo staat het oranje logo van NN niet op de envelop, en is het afzendadres handmatig toegevoegd door de afzender.
Bij verschillende bedrijven op verschillende locaties in het land zijn de afgelopen dagen negentien poederbrieven gevonden, waaronder op elf plekken in Amsterdam en bij panden in Amersfoort, Arnhem, Best, Rotterdam, Utrecht, Leusden, Roermond en Zeist. Tot de ontvangers behoren onder meer hotels, ziekenhuizen, advocatenkantoren en uitgevers.
Onderzoek
De recherche doet nog onderzoek naar de herkomst van de brieven, of er een verband is tussen de brieven en het motief van de afzender of afzenders. Er wordt rekening gehouden met het scenario dat er mogelijk sprake is van één en dezelfde afzender.
Bij alle meldingen kwam een Teamleider Explosieven Verkenning ter plaatse voor onderzoek. Alle poederbrieven worden momenteel verder onderzocht door specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut. De poederbrieven veroorzaakten bij enkele ontvangers lichte ademhalingsproblemen en branderige ogen. Wat voor stof er precies in de brieven zit, wil de politie vooralsnog niet zeggen, omdat dit "daderinformatie" is. De politie vraagt mensen die een poederbrief krijgen, bestaand uit een envelop met een wit kaartje en een onbekend poeder, deze niet verder te openen en direct te bellen naar 112.
De politie kon nog niet zeggen of er een link is met de bombrieven die begin dit jaar verstuurd werden. Toen stond de fictieve afzender 'Skysence Trading' op de enveloppen, in combinatie met een bestaand adres in Den Haag. In de brieven zat een snel ontvlambare stof, en enkele kwamen tot ontploffing. Niemand raakte gewond. De brieven werden verstuurd om via afpersing bitcoins te vergaren. Als de ontvangers niet zouden betalen, zouden er "nare dingen gebeuren", zo stond in de brieven.
Meer uit Binnenland
SCHOONHOVEN (ANP) - De politie heeft tot dusver ongeveer tien tips ontvangen in het onderzoek naar het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker in Schoonhoven. Dat meldt een politiewoordvoerster zondag desgevraagd. Ze ging niet in op de inhoud van de tips.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de twee- en driehonderd mensen demonstreren zondagmiddag op de Dam in Amsterdam tegen de oorlog in Iran. Het land wordt sinds eind vorige maand aangevallen door Israël en de Verenigde Staten. De protestactie is georganiseerd door de Internationale Stichting voor Iraanse Vrouwen. De demonstranten zijn aanhangers van Maryam Rajavi, de voorzitster van de Nationale Raad van het Iraanse verzet.
6 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een groep van zeker honderd personen met fakkels heeft zondag op de snelweg A4 kort de spelersbus van Ajax tegengehouden. Dat gebeurde ter hoogte van Hoofddorp. De groep liep daarna de weg over naar de middenberm. Het overige verkeer werd hierdoor gehinderd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landmacht gaat drone- en counterdrone-eenheden toevoegen aan alle gevechtseenheden. Vanaf april moeten daarvoor 1000 tot 1200 mensen worden aangenomen, zei Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
10 uur geledenKLUNDERT (ANP) - De politie heeft vrijdag 3223 kilo cocaïne in beslag genomen, meldt het Openbaar Ministerie zondag. Ook zijn acht personen aangehouden. Zij zitten vast. Een deel van de drugs werd bij Papendrecht aangetroffen in een bestelbus. De meerderheid van de verdovende middelen zat verstopt in een perscontainer op een vrachtwagentrailer.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
1 dag geleden