Politie: toezicht op inlichtingenwerk moet beter
DEN HAAG (ANP) - De controle en toezicht op het werk van het Team Openbare Orde Inlichtingen (TOOI) van de politie moeten beter. Dat zegt het team van de politie vrijdag in een reactie op berichtgeving van RTL Nieuws eerder deze week.
De onderzoeksredactie van RTL Nieuws meldde op basis van interne documenten en politiedossiers dat de politie op een onwettige manier informatie verzamelt over onschuldige Nederlanders. Dat zou al vele jaren en op grote schaal gebeuren door TOOI, en door geen enkele instantie gecontroleerd worden.
De politie zegt nu dat de controle en toezicht op de werkzaamheden inderdaad beter moeten. Het team moet gecontroleerd worden door de burgemeester. "Dat is een lastig proces omdat elke burgemeester het bevoegd gezag is in zijn of haar gemeente", zegt het hoofd van het team Stan Duijf. "Bij welke burgemeester moet je dan terecht, zeker als dezelfde raddraaiers telkens op verschillende plekken in het land opduiken?" Dat gaat de politie met burgemeesters en het ministerie van Justitie en Veiligheid beter regelen, aldus Duijf.
Bevoegdheden verruimen
In tegenstelling tot wat RTL Nieuws meldde, is er volgens de politie voor de werkzaamheden wel een wettelijke grond. "Ons werk is gebaseerd op artikel 3 van de Politiewet." Ook minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz zei afgelopen dinsdag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer dat er een wettelijke basis is voor de taak van het team. Verder meldde ze dat ze gaat kijken of het mogelijk is de bevoegdheden van het team juist te verruimen.
Ook benadrukt Duijf dat het werk van het team zich niet richt op individuen, maar op groepen die mogelijk voor ernstige verstoring van de openbare orde kunnen zorgen. Dat gebeurt op basis van heimelijke inwinning, zoals informanten, maar ook op basis van open bronnen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bruggen en sluizen kunnen voor iedereen gevaarlijk zijn en daarom moeten beheerders de risico's beperken. Ze moeten de bestaande richtlijnen toepassen, een nieuw onderzoek heeft geen zin. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid.
28 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De vier verdachten die direct na de explosie bij een synagoge in Rotterdam werden opgepakt, blijven zeker dertig dagen langer in de cel. Ze werden woensdag en donderdag voorgeleid, meldt het Openbaar Ministerie vrijdag.
37 minuten geledenDRIEBERGEN (ANP) - Vijf mensen zijn woensdag opgepakt in Rotterdam en Hazeldonk. Ze worden onder meer verdacht van het aansturen van een criminele organisatie, drugstransporten en wapenbezit. Dat meldt de politie.
51 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - De burgemeester van Gorinchem, Reinie Melissant, zegt dat het aan de gemeenteraad is om een afweging te maken over of er een herstemming voor die raad moet plaatsvinden. "Gelukkig is het niet aan mij. Ik ben eigenlijk blij dat ik nu geen raadslid ben. Je moet op basis van heel weinig informatie een keuze maken over wat te doen", zei zij tegen een ANP-verslaggever.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA en reclamebureau Hotel L'Amour hebben voor het derde jaar op rij de Ster Gouden Loeki gewonnen voor de beste tv-commercial van afgelopen jaar. Het kerstspotje van het warenhuis was opnieuw favoriet onder het Nederlandse publiek, werd donderdag bekendgemaakt in Amsterdam.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.
14 uur geleden