Politie stopt blokkade met 330 betogers van Extinction Rebellion
AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting zo'n 330 betogers van actiegroep Extinction Rebellion zijn vrijdag door de politie verwijderd bij een kruising op de Amsterdamse Zuidas. De demonstranten blokkeerden het kruispunt tussen de De Boelelaan en de Beethovenstraat in de ochtend om aandacht te vragen voor het klimaatbeleid.
Aangezien blokkades door de gemeente waren verboden, kwam de politie in actie om ze weg te halen. Een actievoerder werd aangehouden voor de mishandeling van een politieagent. De agent raakte hierdoor lichtgewond. De rest is weggehaald en in bussen van vervoersbedrijf GVB 'bestuurlijk verplaatst', dat wil zeggen: weggevoerd om te worden gedropt bij sportpark Melkweg in Amsterdam-Noord.
Demonstranten die op straat waren gaan liggen, werden door agenten opgetild en weggedragen. Ook hadden enkele actievoerders zich vastgeketend en vastgelijmd.
Slimme lobby
De klimaatactivisten verwijten de grote bedrijven in het Amsterdamse zakencentrum milieuvervuiling. Het bedrijfsleven houdt volgens hen strengere klimaatmaatregelen tegen door slim te lobbyen. "De bedrijven op de Zuidas blokkeren klimaatbeleid, dan blokkeren wij de Zuidas. Lobby eruit, burgers erin!", zo betoogden de activisten.
De demonstranten maakten muziek, hadden spandoeken en vlaggen bij zich en kleurden de lucht groen en geel met een rookkanon. Op het Museumplein waren eveneens tientallen actievoerders aanwezig. Ook voor zaterdag en zondag zijn hier acties aangekondigd. De gemeente heeft toestemming gegevens aan Extinction Rebellion om vier uur per dag op het Museumplein te demonstreren.
Meer uit Binnenland
NUNSPEET (ANP) - Nog vijf mensen liggen in het ziekenhuis na de aanrijding in Nunspeet van afgelopen maandag, meldt burgemeester Céline Blom bij een bijeenkomst voor omstanders van het ongeval. Onder hen is ook de 56-jarige bestuurster die op de groep mensen inreed. Blom meldt ook dat alle gewonde kinderen weer thuis zijn. Zij weet niet precies hoeveel kinderen er in het ziekenhuis lagen, maar ze spreekt van "enkelen".
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Acteur Jeroen Krabbé en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema spreken op zondag 25 januari tijdens de Nationale Holocaustherdenking. Dat meldt de NOS, die op televisie verslag doet van het evenement.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen twee nachten hebben enkele honderden dak- en thuislozen gebruikgemaakt van de winterkoudeopvang in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De extra opvang ging maandagavond open omdat de temperatuur toen tot rond het vriespunt daalde. Ook de komende nachten vriest het flink. Tot wanneer de winterkoudeopvang openblijft, is nog niet duidelijk.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pathé experimenteert sinds deze maand met het inlassen van pauzes bij lange films. Een woordvoerder van de bioscoopketen laat naar aanleiding van berichtgeving van De Telegraaf aan het ANP weten dat bezoekers positief reageren op de onderbreking van 15 minuten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 25,8 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen 40,9 procent van het geteste vuurwerk niet door de keuring kwam. Onder F2-vuurwerk vallen dingen als grondbloemen en fonteinen.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.
7 uur geleden