Politie stopt blokkade met 330 betogers van Extinction Rebellion
AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting zo'n 330 betogers van actiegroep Extinction Rebellion zijn vrijdag door de politie verwijderd bij een kruising op de Amsterdamse Zuidas. De demonstranten blokkeerden het kruispunt tussen de De Boelelaan en de Beethovenstraat in de ochtend om aandacht te vragen voor het klimaatbeleid.
Aangezien blokkades door de gemeente waren verboden, kwam de politie in actie om ze weg te halen. Een actievoerder werd aangehouden voor de mishandeling van een politieagent. De agent raakte hierdoor lichtgewond. De rest is weggehaald en in bussen van vervoersbedrijf GVB 'bestuurlijk verplaatst', dat wil zeggen: weggevoerd om te worden gedropt bij sportpark Melkweg in Amsterdam-Noord.
Demonstranten die op straat waren gaan liggen, werden door agenten opgetild en weggedragen. Ook hadden enkele actievoerders zich vastgeketend en vastgelijmd.
Slimme lobby
De klimaatactivisten verwijten de grote bedrijven in het Amsterdamse zakencentrum milieuvervuiling. Het bedrijfsleven houdt volgens hen strengere klimaatmaatregelen tegen door slim te lobbyen. "De bedrijven op de Zuidas blokkeren klimaatbeleid, dan blokkeren wij de Zuidas. Lobby eruit, burgers erin!", zo betoogden de activisten.
De demonstranten maakten muziek, hadden spandoeken en vlaggen bij zich en kleurden de lucht groen en geel met een rookkanon. Op het Museumplein waren eveneens tientallen actievoerders aanwezig. Ook voor zaterdag en zondag zijn hier acties aangekondigd. De gemeente heeft toestemming gegevens aan Extinction Rebellion om vier uur per dag op het Museumplein te demonstreren.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
6 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
9 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
12 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
14 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
21 uur geleden