Politie stelt aantal aanhoudingen XR-actie A10 bij naar circa 190
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft tijdens de actie van Extinction Rebellion (XR) bij de A10 in Amsterdam in totaal rond de 190 klimaatactivisten aangehouden. Eerder meldde ze nog dat er zo'n 130 arrestanten waren, maar dit aantal is inmiddels bijgesteld.
Twee blokkades op de snelwegen A4 en A10 werden zo snel mogelijk opgeheven, meldt de politie. Hierbij werden veertig aanhoudingen verricht voor onder meer het overtreden van de Wegenverkeerswet. Bij de oprit naar de A10 ter hoogte van de Amstelveenseweg werden nog eens bijna 150 betogers aangehouden en verplaatst naar Amsterdam-Noord. Zij zijn hier weer vrijgelaten, laat het Openbaar Ministerie weten.
Door de demonstratie was een deel van de A10 bij station Amsterdam Zuid ongeveer drie kwartier afgesloten voor verkeer. XR voerde actie tegen ING, waarvan het voormalige kantoor langs de snelweg staat, vanwege de financiering van de fossiele industrie. De actiegroep blokkeerde de snelweg al vaker, zoals in februari en april vorig jaar. De politie wist een actie op de A10 in maart te voorkomen. Burgemeester Femke Halsema had de blokkade op voorhand verboden en verwezen naar een alternatieve demonstratieplek op het grasveld bij het voormalige ING-gebouw.
Blokkade
Volgens een woordvoerder van de politie stopten even na 12.00 uur ter hoogte van de Henk Sneevlietweg op de A10 twee busjes met actievoerders die de weg blokkeerden. Ook op de nabijgelegen A4 bij de Oude Haagseweg blokkeerden twee busjes en een auto de weg. De politie greep snel in, verwijderde de voertuigen en arresteerde de inzittenden. De politie verhoort deze betogers. Het OM beslist waarschijnlijk begin volgende week of ze worden vervolgd.
Op hetzelfde moment probeerde bij de S109 een groep de snelweg op te komen. De politie was hier volop aanwezig, waardoor de betogers niet verder kwamen dan de oprit. Toen de demonstranten, die verdeeld waren over twee groepen, geen gehoor gaven aan de vordering van de politie om te vertrekken, zijn ze aangehouden en in twee stadsbussen verplaatst.
Een woordvoerster van XR sprak van een geslaagde actie, ook al konden niet alle demonstranten de snelweg bereiken.
Meer uit Binnenland
ZAANDAM (ANP) - Marjan Minnesma, de oprichter en directeur van klimaatorganisatie Urgenda, is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de organisatie op haar website. Minnesma wordt de drijvende kracht achter Urgenda genoemd.
21 minuten geledenTER APEL (ANP) - Vrijdag hebben zo'n zestig mensen die voor het aanmeldcentrum in Ter Apel aan het wachten waren een plek in de opvanglocatie gekregen. Het gaat daarbij niet om kwetsbare mensen, voor wie ook de afgelopen dagen nog plek was. Dat is voor het eerst sinds woensdag werd besloten niet iedereen meer toe te laten, bevestigt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Drinken, smeren, petje. Dat is het algemene advies bij veel evenementen dit pinksterweekend. In verband met de verwachte hoge temperaturen hebben organisatoren adviezen op hun websites gezet, zorgen ze veelal voor extra waterpunten en houden ze een extra oogje in het zeil.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen gaat zaterdag, zondag en maandag nachtopvang bieden aan asielzoekers voor wie geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Burgemeester Roelien Kamminga heeft daarvoor een verzoek ontvangen van asielminister Bart van den Brink. De opvang vindt plaats in congrescentrum Hanzeplaza. Hoeveel asielzoekers daar de nacht gaan doorbrengen is nog niet bekend; dat is afhankelijk van de instroom, laat de gemeente weten.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis is opgelucht dat een groep asielzoekers in de nacht van vrijdag op zaterdag een slaapplek had in het Groningse Stadskanaal. De hulporganisatie maakt zich wel zorgen over hoe het de komende dagen verdergaat rond het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Het Rode Kruis vindt het onbegrijpelijk dat er nog steeds geen echte oplossing is gevonden, zo is te lezen in een persbericht.
3 uur geledenEERBEEK (ANP) - Bij een ernstig ongeval op de Harderwijkerweg bij Eerbeek zijn vrijdagavond twee mannen overleden. Dat meldt de politie Gelderland op X. Het gaat om een aanrijding tussen een motor en een auto. De twee bestuurders overleden ter plaatse.
9 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
12 uur geleden