Politie: praten met demonstranten en hopen op ordelijk verloop
DEN HAAG (ANP) - Ook de politie bereidt zich voor op de mogelijke protestacties maandag. Omdat nog onduidelijk is hoe die eruit zien, houdt de politie rekening met verschillende scenario's, zegt politiechef Willem Woelders. Hij hoopt op ieders gezond verstand.
Woelders, nationaal commandant bij de politie, noemt demonstreren een grondrecht. "Maar dat moet wel op een 'normale manier' gebeuren, dus volgens de wettelijke regels." De afgelopen dagen liepen de protesten hier en daar ernstig uit de hand. "Hopelijk krijgt dit maandag geen vervolg. We proberen in gesprek met demonstranten te komen en te blijven."
De politie brengt maandag weer alle mogelijke informatie bij elkaar en beslist op basis van het beeld dat daaruit ontstaat waar agenten worden ingezet en welk materieel. Dat wordt samen met de burgemeesters bepaald. "Ik hoop dat we met de demonstranten in gesprek kunnen blijven en dat alles ordelijk zal verlopen."
Keuzes
Omdat niet iedereen overal tegelijk kan zijn, moeten er keuzes worden gemaakt. Zoals het beschermen van vitale infrastructuur en objecten als luchthavens, havens en energiecentrales. Logistieke ketens, zoals distributiecentra van supermarkten, en de hoofdwegen hebben ook prioriteit voor de politie. Als ergens de veiligheid van mensen in het nauw komt, dan kunnen die prioriteiten weer veranderen, schetst Woelders. Het leger kan eventueel helpen bij de inbeslagname van landbouwvoertuigen als die voor gevaarlijke situaties zorgen.
Woelders spreekt van weer een forse belasting voor politiemensen. "En dat doet ook wat met de gezinnen van de collega’s. Ze moeten hun partner, vader of moeder missen en zien ook die heftige beelden op tv en social media. Ik hoop dat iedereen zijn gezonde verstand blijft behouden en demonstraties op een normale manier uitvoeren", aldus de politiechef.
Waar mogelijk treedt de politie op, werd al enkele malen benadrukt. Strafbare feiten worden opgespoord, verdachten aangehouden, schade aan politiemateriaal verhaald.
Woelders adviseert: "Mocht u morgen zelf de weg op gaan, houd de berichtgeving van Rijkswaterstaat en ANWB in de gaten en ga voorbereid op reis."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
2 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
4 uur geleden