
Politie Ottawa overweegt leger in te zetten tegen demonstranten
OTTAWA (ANP) - De politie in het Canadese Ottawa overweegt het leger in te zetten om een einde te maken aan de coronademonstratie die er plaatsvindt. Het protest tegen de coronamaatregelen begon vorige week met duizenden vrachtwagenchauffeurs en bestaat nu nog uit een "vastberaden en turbulente" groep mensen, stelt de politiechef van Ottawa, Peter Sloly.
"De meeste demonstranten zijn vertrokken. Wat overblijft is een groep van zeer gedreven individuen", aldus de politiechef. Om ervoor te zorgen dat ook deze mensen vertrekken, overwegen de autoriteiten momenteel alle mogelijkheden, "waaronder ook steun van het leger".
Canadese militairen werden in de recente geschiedenis van de Canadese hoofdstad slechts twee keer eerder opgeroepen om onrust te onderdrukken, in 1970 en 1990. "De inzet van het leger brengt enorme risico's met zich mee", aldus Sloly, die verwacht dat een deel van de demonstranten wapens bij zich heeft.
De autoriteiten vrezen dat er aankomend weekend opnieuw meer demonstranten naar de stad trekken, nadat er afgelopen weekend al 15.000 mensen voor grote ongeregeldheden zorgden bij het Canadese parlementsgebouw. De aanleiding voor de betogers was een vaccinatieplicht voor vrachtwagenchauffeurs die de grens oversteken, maar het protest richtte zich al snel in heel het land tegen alle coronabeperkingen die zijn ingevoerd.
Volgens politiechef Sloly is het inmiddels duidelijk dat de demonstratie veel bijval vanuit de Verenigde Staten krijgt, waar met geldinzamelingsacties miljoenen dollars zijn opgehaald voor het protest. Verschillende Amerikanen, zoals de zoon van voormalig president Donald Trump en Tesla-baas Elon Musk, hebben via Twitter hun steun geuit aan de demonstranten.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn zeker 107 mensen om het leven gekomen bij het zinken van een boot. Het vaartuig vloog in brand op de Congorivier en kon niet meer worden gered. Volgens de regering zijn er ook nog 146 mensen vermist.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat de Oost-Europese lidstaten beschermen met een nieuwe operatie. De Oostelijke Schildwacht-missie (Eastern Sentry) gaat speciale aandacht besteden aan het afslaan van drones, zeggen NAVO-chef Mark Rutte en de hoogste commandant van de alliantie. Onder meer Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken gaan bijdragen. "We verwachten spoedig ook meer van anderen."
13 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ingestemd met "tastbare, tijdgebonden en onomkeerbare stappen" naar een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen. Een verklaring hierover werd met ruime meerderheid aangenomen.
13 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten hebben Polen verzekerd dat het op hun volledige steun als NAVO-bondgenoot kan rekenen, zegt de Poolse defensieminister. Hij belde met zijn Amerikaanse collega over de Russische drones die eerder deze week het Poolse luchtruim binnendrongen.
13 uur geledenOREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah Spencer Cox stond er onder meer "hé fascisten, vangen!" op geschreven.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".
14 uur geleden