Politie onderzoekt hakenkruizen op synagoge in Middelburg
MIDDELBURG (ANP) - De politie doet onderzoek naar hakenkruizen die zijn gezet op een synagoge in Middelburg, zegt een politiewoordvoerder zondagochtend. Zaterdagavond rond 21.45 uur kreeg de politie een melding binnen van de bekladdingen op het pand aan de Herenstraat in de Zeeuwse hoofdstad.
In het onderzoek is gesproken met een getuige, die rond 20.15 uur mensen heeft gezien in de buurt van het gebedshuis. Maar het is niet duidelijk of die ook verantwoordelijk zijn voor de vernieling.
De politie heeft foto's genomen en zegt dat er sprake is van twee hakenkruizen. Zondag volgt buurtonderzoek en kijkt de politie of er misschien bruikbare camerabeelden zijn. Van een contactpersoon bij de synagoge is een eerste verklaring opgenomen, formele aangifte volgt later nog, aldus de zegsman.
Belangenorganisaties 'onthutst'
Zaterdagavond meldden de Joodse gemeenschap in Zeeland en Stichting Synagoge Zeeland dat er hakenkruizen zijn gezet op de voorzijde van de synagoge. Zij lieten weten "onthutst" te zijn over "deze daad van antisemitisme".
Het Centraal Joods Overleg liet weten "met afschuw" kennis te hebben genomen van de daad. "Hoe ontstellend dat een weerloos oud Joods gebouw mikpunt wordt van een antisemitische bekladding", zegt CJO-voorzitter Chanan Hertzberger.
Reactie burgemeester
"De Joodse gemeenschap is al meer dan vierhonderd jaar een integraal onderdeel van de Middelburgse samenleving. Deze op twee na oudste sjoel van Nederland is daar het tastbare bewijs van. Ik ben er dan ook van overtuigd dat een hakenkruis op de sjoel de Middelburgse samenleving niet onberoerd laat", aldus Hertzberger.
Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg noemt de bekladding "onacceptabel" en "enorm bedreigend" voor de Joodse gemeenschap. "Het is belangrijk dat we ons allemaal blijven uitspreken tegen elke vorm van antisemitisme", aldus Bergmann. "Niet alleen vandaag naar aanleiding van wat er gebeurd is. Maar juist ook morgen, volgende week, volgende maand. Net zolang tot het stopt."
Oproep aan inwoners
De burgemeester zegt dat de gemeente haar "uiterste best" doet om de Joodse gemeenschap te beschermen. Ook roept hij inwoners op om alert te blijven en informatie over de bekladding of andere signalen door te geven aan de politie. "Want dit mag wat mij betreft nooit meer gebeuren."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
1 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.
8 uur geleden