Politie onderzoekt hakenkruizen op synagoge in Middelburg
MIDDELBURG (ANP) - De politie doet onderzoek naar hakenkruizen die zijn gezet op een synagoge in Middelburg, zegt een politiewoordvoerder zondagochtend. Zaterdagavond rond 21.45 uur kreeg de politie een melding binnen van de bekladdingen op het pand aan de Herenstraat in de Zeeuwse hoofdstad.
In het onderzoek is gesproken met een getuige, die rond 20.15 uur mensen heeft gezien in de buurt van het gebedshuis. Maar het is niet duidelijk of die ook verantwoordelijk zijn voor de vernieling.
De politie heeft foto's genomen en zegt dat er sprake is van twee hakenkruizen. Zondag volgt buurtonderzoek en kijkt de politie of er misschien bruikbare camerabeelden zijn. Van een contactpersoon bij de synagoge is een eerste verklaring opgenomen, formele aangifte volgt later nog, aldus de zegsman.
Belangenorganisaties 'onthutst'
Zaterdagavond meldden de Joodse gemeenschap in Zeeland en Stichting Synagoge Zeeland dat er hakenkruizen zijn gezet op de voorzijde van de synagoge. Zij lieten weten "onthutst" te zijn over "deze daad van antisemitisme".
Het Centraal Joods Overleg liet weten "met afschuw" kennis te hebben genomen van de daad. "Hoe ontstellend dat een weerloos oud Joods gebouw mikpunt wordt van een antisemitische bekladding", zegt CJO-voorzitter Chanan Hertzberger.
Reactie burgemeester
"De Joodse gemeenschap is al meer dan vierhonderd jaar een integraal onderdeel van de Middelburgse samenleving. Deze op twee na oudste sjoel van Nederland is daar het tastbare bewijs van. Ik ben er dan ook van overtuigd dat een hakenkruis op de sjoel de Middelburgse samenleving niet onberoerd laat", aldus Hertzberger.
Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg noemt de bekladding "onacceptabel" en "enorm bedreigend" voor de Joodse gemeenschap. "Het is belangrijk dat we ons allemaal blijven uitspreken tegen elke vorm van antisemitisme", aldus Bergmann. "Niet alleen vandaag naar aanleiding van wat er gebeurd is. Maar juist ook morgen, volgende week, volgende maand. Net zolang tot het stopt."
Oproep aan inwoners
De burgemeester zegt dat de gemeente haar "uiterste best" doet om de Joodse gemeenschap te beschermen. Ook roept hij inwoners op om alert te blijven en informatie over de bekladding of andere signalen door te geven aan de politie. "Want dit mag wat mij betreft nooit meer gebeuren."
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De uitspraken die rapper Ye in het verleden heeft gedaan, zijn op zich geen reden om een vergunning te weigeren, "hoe verwerpelijk ook". Dat zegt burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem dinsdag. Ye, ook bekend als Kanye West, treedt op 6 en 8 juni op in stadion GelreDome in de Gelderse hoofdstad.
38 minuten geledenRITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.
3 uur geledenVREDEPEEL (ANP) - Nederland krijgt een extra Patriot-luchtverdedigingsbatterij. Kopers verdringen zich voor het schaarse Amerikaanse systeem en een bestelling duurt al gauw een jaar of acht, maar Nederland heeft voorrang gekregen.
5 uur geledenZUTPHEN (ANP) - De advocaat van een 21-jarige man uit Zelhem (Gelderland) die ervan wordt verdacht dat hij als stagiair tijdens zwemlessen veertien jonge kinderen heeft misbruikt, zegt dat er geen bewijs in het dossier zit voor seksueel "binnendringen". Dat bleek dinsdag tijdens een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Zutphen. Justitie vervolgt de man in elf gevallen voor verkrachting.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De tien telers die meedoen aan het wietexperiment en daarom hennep of hasj mogen produceren, gaan regelmatig de fout in. De Inspectie Justitie en Veiligheid heeft het afgelopen jaar 46 inspecties uitgevoerd bij deze wiettelers, stelde daarbij 42 overtredingen vast en legde 32 sancties op. In vier gevallen moesten telers een boete betalen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in een zaak over de moord op een Haagse garagehouder in 1992. Verdachte Ruben B. (71) werd eind maart vrijgesproken. De rechtbank zag ondanks "sterke aanwijzingen" voor zijn betrokkenheid te weinig bewijs voor een veroordeling.
8 uur geleden