Politie onderzoekt hakenkruizen op synagoge in Middelburg
MIDDELBURG (ANP) - De politie doet onderzoek naar hakenkruizen die zijn gezet op een synagoge in Middelburg, zegt een politiewoordvoerder zondagochtend. Zaterdagavond rond 21.45 uur kreeg de politie een melding binnen van de bekladdingen op het pand aan de Herenstraat in de Zeeuwse hoofdstad.
In het onderzoek is gesproken met een getuige, die rond 20.15 uur mensen heeft gezien in de buurt van het gebedshuis. Maar het is niet duidelijk of die ook verantwoordelijk zijn voor de vernieling.
De politie heeft foto's genomen en zegt dat er sprake is van twee hakenkruizen. Zondag volgt buurtonderzoek en kijkt de politie of er misschien bruikbare camerabeelden zijn. Van een contactpersoon bij de synagoge is een eerste verklaring opgenomen, formele aangifte volgt later nog, aldus de zegsman.
Belangenorganisaties 'onthutst'
Zaterdagavond meldden de Joodse gemeenschap in Zeeland en Stichting Synagoge Zeeland dat er hakenkruizen zijn gezet op de voorzijde van de synagoge. Zij lieten weten "onthutst" te zijn over "deze daad van antisemitisme".
Het Centraal Joods Overleg liet weten "met afschuw" kennis te hebben genomen van de daad. "Hoe ontstellend dat een weerloos oud Joods gebouw mikpunt wordt van een antisemitische bekladding", zegt CJO-voorzitter Chanan Hertzberger.
Reactie burgemeester
"De Joodse gemeenschap is al meer dan vierhonderd jaar een integraal onderdeel van de Middelburgse samenleving. Deze op twee na oudste sjoel van Nederland is daar het tastbare bewijs van. Ik ben er dan ook van overtuigd dat een hakenkruis op de sjoel de Middelburgse samenleving niet onberoerd laat", aldus Hertzberger.
Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg noemt de bekladding "onacceptabel" en "enorm bedreigend" voor de Joodse gemeenschap. "Het is belangrijk dat we ons allemaal blijven uitspreken tegen elke vorm van antisemitisme", aldus Bergmann. "Niet alleen vandaag naar aanleiding van wat er gebeurd is. Maar juist ook morgen, volgende week, volgende maand. Net zolang tot het stopt."
Oproep aan inwoners
De burgemeester zegt dat de gemeente haar "uiterste best" doet om de Joodse gemeenschap te beschermen. Ook roept hij inwoners op om alert te blijven en informatie over de bekladding of andere signalen door te geven aan de politie. "Want dit mag wat mij betreft nooit meer gebeuren."
Meer uit Binnenland
DÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
32 minuten geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
45 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - Een paar honderd mensen hebben woensdagavond gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvang in Loosdrecht. Kamerleden Gidi Markuszower en Mona Keijzer waren hierbij ook aanwezig.
53 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In de geplande noodopvang voor asielzoekers in IJsselstein komen met name gezinnen te wonen. Het gaat om gezinnen en partners van statushouders die via gezinshereniging naar Nederland komen, meldt de Utrechtse gemeente woensdag.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De demonstranten die de A59 bij Den Bosch blokkeerden, zijn de snelweg weer af. De weg daar is daarom weer vrijgegeven, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Woensdagavond liepen zo'n 150 mensen de snelweg op in de rijrichting van Den Bosch naar Waalwijk omdat zij niet willen dat er een tijdelijke asielopvang voor jongeren in Engelen komt.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat de overgebleven passagiers van de MV Hondius komende maandag kunnen worden geëvacueerd, schrijft de krant El País. De verwachting is nu dat het cruiseschip zaterdag aankomt op Tenerife, maar daar moeten de passagiers nog aan boord blijven tot ze twee dagen later worden opgehaald, staat in een verklaring.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - De ambulances die eerder woensdagavond van Schiphol waren vertrokken met vermoedelijk een Nederlandse opvarende van het cruiseschip MV Hondius zijn aangekomen bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), ziet een ANP-fotograaf.
2 uur geleden