Politie onderzoekt hakenkruizen op synagoge in Middelburg
MIDDELBURG (ANP) - De politie doet onderzoek naar hakenkruizen die zijn gezet op een synagoge in Middelburg, zegt een politiewoordvoerder zondagochtend. Zaterdagavond rond 21.45 uur kreeg de politie een melding binnen van de bekladdingen op het pand aan de Herenstraat in de Zeeuwse hoofdstad.
In het onderzoek is gesproken met een getuige, die rond 20.15 uur mensen heeft gezien in de buurt van het gebedshuis. Maar het is niet duidelijk of die ook verantwoordelijk zijn voor de vernieling.
De politie heeft foto's genomen en zegt dat er sprake is van twee hakenkruizen. Zondag volgt buurtonderzoek en kijkt de politie of er misschien bruikbare camerabeelden zijn. Van een contactpersoon bij de synagoge is een eerste verklaring opgenomen, formele aangifte volgt later nog, aldus de zegsman.
Belangenorganisaties 'onthutst'
Zaterdagavond meldden de Joodse gemeenschap in Zeeland en Stichting Synagoge Zeeland dat er hakenkruizen zijn gezet op de voorzijde van de synagoge. Zij lieten weten "onthutst" te zijn over "deze daad van antisemitisme".
Het Centraal Joods Overleg liet weten "met afschuw" kennis te hebben genomen van de daad. "Hoe ontstellend dat een weerloos oud Joods gebouw mikpunt wordt van een antisemitische bekladding", zegt CJO-voorzitter Chanan Hertzberger.
Reactie burgemeester
"De Joodse gemeenschap is al meer dan vierhonderd jaar een integraal onderdeel van de Middelburgse samenleving. Deze op twee na oudste sjoel van Nederland is daar het tastbare bewijs van. Ik ben er dan ook van overtuigd dat een hakenkruis op de sjoel de Middelburgse samenleving niet onberoerd laat", aldus Hertzberger.
Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg noemt de bekladding "onacceptabel" en "enorm bedreigend" voor de Joodse gemeenschap. "Het is belangrijk dat we ons allemaal blijven uitspreken tegen elke vorm van antisemitisme", aldus Bergmann. "Niet alleen vandaag naar aanleiding van wat er gebeurd is. Maar juist ook morgen, volgende week, volgende maand. Net zolang tot het stopt."
Oproep aan inwoners
De burgemeester zegt dat de gemeente haar "uiterste best" doet om de Joodse gemeenschap te beschermen. Ook roept hij inwoners op om alert te blijven en informatie over de bekladding of andere signalen door te geven aan de politie. "Want dit mag wat mij betreft nooit meer gebeuren."
Meer uit Binnenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse krijgsmacht waarschuwt de Amerikaanse marine aan te zullen vallen als deze de Straat van Hormuz binnenvaart, schrijven Iraanse staatsmedia. De Verenigde Staten kondigden zondagavond aan vanaf maandag schepen door de belangrijke zeestraat te begeleiden. Iran benadrukt dat veilige doorgang moet worden gecoördineerd met het land.
28 minuten geledenUTRECHT (ANP) - ProRail verwacht dat het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag rond 09.00 uur weer wordt vrijgegeven. De seinstoring bij Moordrecht, waardoor er geen treinen konden rijden, is verholpen. Er was daar een kabel kapot gegaan.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam een "ongelooflijk laffe daad" genoemd op haar socialemediakanalen. Halsema spreekt van "vernielzucht en opzettelijke beschadiging van ons nationale monument".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - In Nederland komen bij mensen infecties voor met verschillende soorten hantavirussen. Muizen en ratten kunnen de virussen bij zich dragen en zo mensen besmetten. Deze virussen zijn niet overdraagbaar van mens op mens. Dat staat op de site van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Op een cruiseschip bij Kaapverdië is één opvarende positief getest op het hantavirus, werd in de nacht van zondag op maandag bekend. De WHO spreekt van één bevestigde en vijf mogelijke besmettingen met het hantavirus.
2 uur geleden