Politie onderzoekt hakenkruizen op synagoge in Middelburg
MIDDELBURG (ANP) - De politie doet onderzoek naar hakenkruizen die zijn gezet op een synagoge in Middelburg, zegt een politiewoordvoerder zondagochtend. Zaterdagavond rond 21.45 uur kreeg de politie een melding binnen van de bekladdingen op het pand aan de Herenstraat in de Zeeuwse hoofdstad.
In het onderzoek is gesproken met een getuige, die rond 20.15 uur mensen heeft gezien in de buurt van het gebedshuis. Maar het is niet duidelijk of die ook verantwoordelijk zijn voor de vernieling.
De politie heeft foto's genomen en zegt dat er sprake is van twee hakenkruizen. Zondag volgt buurtonderzoek en kijkt de politie of er misschien bruikbare camerabeelden zijn. Van een contactpersoon bij de synagoge is een eerste verklaring opgenomen, formele aangifte volgt later nog, aldus de zegsman.
Belangenorganisaties 'onthutst'
Zaterdagavond meldden de Joodse gemeenschap in Zeeland en Stichting Synagoge Zeeland dat er hakenkruizen zijn gezet op de voorzijde van de synagoge. Zij lieten weten "onthutst" te zijn over "deze daad van antisemitisme".
Het Centraal Joods Overleg liet weten "met afschuw" kennis te hebben genomen van de daad. "Hoe ontstellend dat een weerloos oud Joods gebouw mikpunt wordt van een antisemitische bekladding", zegt CJO-voorzitter Chanan Hertzberger.
Reactie burgemeester
"De Joodse gemeenschap is al meer dan vierhonderd jaar een integraal onderdeel van de Middelburgse samenleving. Deze op twee na oudste sjoel van Nederland is daar het tastbare bewijs van. Ik ben er dan ook van overtuigd dat een hakenkruis op de sjoel de Middelburgse samenleving niet onberoerd laat", aldus Hertzberger.
Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg noemt de bekladding "onacceptabel" en "enorm bedreigend" voor de Joodse gemeenschap. "Het is belangrijk dat we ons allemaal blijven uitspreken tegen elke vorm van antisemitisme", aldus Bergmann. "Niet alleen vandaag naar aanleiding van wat er gebeurd is. Maar juist ook morgen, volgende week, volgende maand. Net zolang tot het stopt."
Oproep aan inwoners
De burgemeester zegt dat de gemeente haar "uiterste best" doet om de Joodse gemeenschap te beschermen. Ook roept hij inwoners op om alert te blijven en informatie over de bekladding of andere signalen door te geven aan de politie. "Want dit mag wat mij betreft nooit meer gebeuren."
Meer uit Binnenland
LAREN (ANP) - Het museum Singer Laren heeft het werk Smokestack (Schoorsteen) van Piet Mondriaan verworven. Het werk, uit ongeveer 1908, was al ruim een eeuw niet voor het publiek te zien. Het schilderij toont een silhouet van een schoorsteen, vermoedelijk van de vroegere Amsterdamse Waskaarsenfabriek.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse fracties D66, GroenLinks, Volt en Partij voor de Dieren (PvdD) willen dat de hoofdstad asielopvang voor kwetsbare groepen vluchtelingen organiseert. Daaronder vallen lhbtiq+-personen.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De advocaten van Mohamed en Muhanad Al N., broers van de vorig jaar mei vermoorde Ryan Al Najjar (18), hebben maandag de rechtbank in Lelystad om vrijspraak gevraagd. Er is volgens de raadslieden geen sluitend bewijs voor de stelling dat het tweetal, 23 en 25 jaar oud, betrokken is geweest bij het om het leven brengen van de jonge vrouw. Alleen vader Khaled Al N. is, zoals hij zelf ook zegt, schuldig aan het misdrijf.
2 uur geledenORANJESTAD (ANP) - Een 21-jarige man heeft in de nacht van zondag op maandag acht uur lang in de Caribische Zee bij Aruba gezwommen om zichzelf te redden nadat hij door onbekende oorzaak van zijn jetski was geraakt. Hij was rond 15.00 uur de zee opgevaren met een jetski, maar keerde niet meer terug. De gewaarschuwde Kustwacht begon een zoektocht en trof het vaartuig op zo'n 5 zeemijl (9 kilometer) uit de kust aan, maar zonder de man.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het staatsbezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Suriname heeft "in het licht van de historie een bijzondere lading". Dat zei de koning maandag in Paramaribo nadat hij en de koningin welkom waren geheten door president Jennifer Simons.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt 10 miljoen euro vrij om het zogeheten Makandra-programma voort te zetten dat de samenwerking tussen Nederlandse en Surinaamse overheidsorganisaties moet versterken. Dat maakte demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bekend in Suriname. Hij is daar voor het staatsbezoek van het koningspaar.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 23-jarige Ayoub M. voor de dodelijke steekpartij bij de Rotterdamse Erasmusbrug op 19 september vorig jaar. Een 32-jarige Rotterdammer kwam daarbij om het leven. Een man uit Zwitserland raakte gewond. M., afkomstig uit Amersfoort, werd overmeesterd door omstanders.
5 uur geleden