Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie onderneemt actie na kritiek op veiligheid ICT-systemen

Politie onderneemt actie na kritiek op veiligheid ICT-systemen

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft er donderdag voor gezorgd dat IP-adressen na digitale aangiftes niet langer worden opgeslagen. Privacyorganisatie Bits of Freedom meldde eerder op de dag dat het zeer slecht gesteld is met de veiligheid van veel ICT-applicaties waar de politie mee werkt. Het gaat naast systemen om aangiftes op te nemen bijvoorbeeld ook om die voor het opslaan van vingerafdrukken of het aanmaken van dossiers.

Dat IP-adressen na digitale aangiftes opgeslagen bleven terwijl dat niet mag, wist de politie al uit eigen onderzoek. "Iemand binnen de organisatie heeft blijkbaar vandaag gedacht: 'dat kan ik oplossen'", legt een woordvoerder uit. "Dit is dan ook relatief makkelijk op te lossen. Dat geldt natuurlijk niet voor alle problemen."

Van 36 applicaties die door de politie zijn aangemerkt als cruciaal voor het werk, voldoet er volgens Bits of Freedom niet één aan de wet en het beleid van de politie zelf. "Het kan gaan om apps, zoals de software die de politie gebruikt op hun telefoons, om op straat een proces verbaal te kunnen invoeren en gegevens te kunnen opzoeken", legt Rejo Zenger, onderzoeker bij Bits of Freedom, uit. "Maar ook systemen als kentekenregistratie voldoen niet aan de Wet politiegegevens."

Onzorgvuldigheden

Gevoelige gegevens over burgers zijn niet goed beschermd. "Zo kan het dat een agent die van functie wisselt, nog steeds toegang houdt tot databases die hij of zij voor zijn nieuwe functie niet meer nodig heeft." Die onzorgvuldigheden geven ook eventuele mollen bij de politie meer kans om schade aan te richten. En omdat de politie lang niet alle risico's voor de beveiliging van informatie in kaart heeft gebracht, is het niet duidelijk of de huidige beveiliging afdoende is. "Burgers kunnen de politie niet vertrouwen met hun gegevens."

Volgens de politiewoordvoerder is het goed dat Bits of Freedom de veiligheidsproblemen aankaart. Wel vindt ze de conclusie dat de veiligheid van het hele systeem rammelt te grof. "Politiemollen zijn natuurlijk een uitzondering. Bovendien wordt het grootste deel van de collega's die van functie wisselen automatisch uit de systemen gezet waar ze niet meer bij hoeven."

De wet stelt volgens de woordvoerder heel strenge eisen aan de ICT-veiligheid, die in 2019 ook nog eens verder zijn aangescherpt. "Het klopt dat we ermee aan de slag moeten en dat we daar al erg lang mee bezig zijn. Maar je kunt niet zeggen dat informatie van burgers zomaar op straat komt te liggen."

Meer uit Binnenland

Kabinet spreekt na oordeel VN-commissie niet van genocide in Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet mee in de conclusie van de onderzoekscommissie van de Verenigde Naties die stelt dat Israël genocide pleegt in de Gazastrook. In reactie op het rapport schrijft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in een Kamerbrief dat "Nederland in de regel terughoudend" is om de kwalificatie genocide te gebruiken. Hij vindt dat het uiteindelijk aan het Internationaal Gerechtshof (IGH) is om vast te stellen of er sprake is van een genocide.

9 minuten geleden
Hof doet op 6 november uitspraak in zaak tegen Staat om Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof doet op 6 november uitspraak in de zaak tegen de Nederlandse Staat, waarin organisaties eisen dat Nederland meer moet doen om een genocide in de Gazastrook te voorkomen. Eerder had het hof nog gezegd dat er 8 oktober een uitspraak zou komen.

1 uur geleden
Schoof verhoord in strafzaak van lekken verdachte ex-NCTV'er

ROTTERDAM (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is als getuige gehoord in een strafzaak tegen een voormalig medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die wordt verdacht van het doorspelen van staatsgeheimen aan Marokkaanse inlichtingendiensten. Schoof was voorheen hoofd van de NCTV.

2 uur geleden
Explosie van ruimterots boven Frankrijk was in Nederland te horen

DE BILT (ANP) - Toen begin 2023 een asteroïde uiteenviel in de lucht boven Frankrijk, was dat in Nederland te horen. Niet door mensen, maar wel door gevoelige detectoren. Die hebben het onhoorbare geluid opgepikt. Volgens het KNMI is het de eerste keer dat de ondergang van een asteroïde zo uitgebreid is gevolgd, van de ontdekking in de ruimte tot het bergen van brokstukken achteraf.

2 uur geleden
Meer zij-instromers in mbo, inspectie wil betere scholing

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen stappen vanuit andere beroepen over naar een baan als docent in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Het aantal zij-instromers is in tien jaar tijd verdubbeld tot ruim achthonderd per jaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs. Die is positief over de toename, maar oordeelt ook dat de scholing en begeleiding van mensen die vanuit ander werk in het mbo aan de slag gaan beter moeten.

2 uur geleden
Opnieuw ruim 2000 mensen in Ter Apel, vierde dwangsom voor COA

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben afgelopen nacht 2015 asielzoekers geslapen. Dat is boven de 2000 mensen, de grens van een dwangsom.

3 uur geleden
Amsterdam: geld vrij voor onder meer jeugdzorg en tegen armoede

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam maakt voor 2026 "forse bedragen vrij" voor onder meer jeugdzorg, de aanpak van armoede en dakloosheid, opvang en een goede verbinding over het IJ, het water tussen de binnenstad en stadsdeel Noord. Om dat te kunnen betalen, is onder meer een besparing voorzien op de eigen "ambtelijke organisatie". Dat maakte wethouder Hester van Buren (Financiën) donderdag bekend bij de presentatie van de Amsterdamse begroting van volgend jaar.

3 uur geleden