Politie, OM en rechtspraak hebben 850 miljoen euro extra nodig
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet 850 miljoen euro extra uittrekken voor de politie, het Openbaar Ministerie en de rechtspraak. Daarvoor pleiten de organisaties in Trouw, omdat ze te kampen hebben met personeelstekorten, achterstanden in bijscholing en verouderde ICT-systemen. Zo komt de rechtspraak 200 rechters te kort en heeft de politie in de toekomst 3500 extra mensen nodig.
"Het fundament onder onze organisaties moet steviger zijn", zegt Gerrit van der Burg, voorzitter van het College van procureurs-generaal van het OM, tegen de krant. "Dat is nu te kwetsbaar." Henk Naves, voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, zegt "al een heleboel jaar op onze tenen" te lopen. "Dat merkt de burger ook. De verwachting dat zaken snel worden afgehandeld, kunnen wij nu niet waarmaken."
Een van de uitdagingen waar de politie voor staat, is volgens Hanneke Ekelmans, lid van de korpsleiding, het meebewegen met de "massieve verschuiving van traditionele naar online-criminaliteit". Als dat niet gebeurt, "dan speel je een achterhoedegevecht als er problemen opkomen", zegt ze.
Het drietal wil de recente rellen niet misbruiken om hun pleidooi kracht bij te zetten, stellen ze. Maar ze leggen wel de urgentie van hun problemen bloot. De onrust vraagt veel van het personeel, waardoor andere zaken blijven liggen.
Ook als de overheid in de toekomst moet bezuinigen vanwege de uitgaven die door de coronacrisis zijn gedaan, moeten de politie, het OM en de rechtspraak buiten schot blijven, vinden de organisaties. "Onder invloed van de financiële crisis hebben onze organisaties drastisch moeten inleveren sinds 2012", legt Naves uit. "En de rekening van die bezuinigingen betalen we nu nog."
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
11 uur geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
1 dag geleden