Politie Noord-Nederland: appgroep met dierenporno onacceptabel
ASSEN (ANP) - Dat politieagenten beelden van dieren- en kinderporno hebben gedeeld in een appgroep is "onacceptabel, kwetsend en absoluut niet passend bij politiemedewerkers". Gery Veldhuis, chef van de politie Noord-Nederland, geneert zich in hoge mate voor het gedrag van de ondertussen ontslagen 38-jarige agent Kjell D., die de beelden deelde. De WhatsAppgroep had achttien deelnemers, die de groep de naam Viesterds hadden gegeven.
Donderdag stond Kjell D. uit Stadskanaal voor de rechtbank in Assen wegens het bezit van kinder- en dierenporno en schenden van het ambtsgeheim. Tegen hem is een werkstraf van 240 uur, waarvan zestig uur voorwaardelijk, geëist. Hij moet zich ook psychisch laten behandelen.
Direct na de rechtszitting openbaarde de politie details over de zaak, die begon met een melding begin 2020. Uiteindelijk hebben twaalf leden van Viesterds een officiële waarschuwing gekregen. Twee agenten zijn bestraft wegens plichtsverzuim. Twee politiemensen hadden de beelden niet ontvangen, omdat ze uit de groep waren gestapt. Een persoon werkte niet meer bij de politie en tegen de aanstichter is het Openbaar Ministerie een strafzaak begonnen.
Verontwaardiging
De man uit Stadskanaal werd in februari 2020 buiten functie gesteld en een jaar later ontslagen. Zijn telefoon werd in beslag genomen en daarop ontdekten onderzoekers beeldmateriaal van seks met dieren en kinderen en pikante foto's. Die stuurde hij in de appgroep door. De rechter in Assen zei donderdag dat hij van zijn stoel viel toen hij las dat mannen en vrouwen van de politie zich op deze manier schuldig maakten aan strafbare feiten. Toen de politie de WhatsAppgesprekken las, ging een onderzoek naar de zeventien betrokkenen van start. Er zijn volgens de politie direct interne maatregelen genomen. Nadat het Openbaar Ministerie besloot alleen de man uit Stadskanaal te vervolgen, heeft de politie de anderen disciplinair gestraft.
Volgens Veldhuis is de verontwaardiging over de appgroep binnen de hele organisatie zeer groot. Hij verwijt de groepsleden dat niemand melding heeft gedaan bij de politieleiding en dat ze elkaar er niet op hebben aangesproken. "Dat het overgrote deel zelf geen filmpjes heeft geplaatst of doorgestuurd vrijwaart ze niet", aldus de politiechef.
De rechtbank doet op 20 januari uitspraak.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Om te komen tot gezonde en schimmelvrije woningen voor alle Amsterdammers, is steun van het Rijk nodig. Dat schrijft woonwethouder Zita Pels aan de gemeenteraad.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Bob ter H., die wordt verdacht van het bedreigen van zanger Douwe Bob, is opnieuw opgepakt. De man was in afwachting van zijn strafzaak vrijgelaten, maar heeft de voorwaarden die daaraan waren verbonden overtreden. Dat bevestigt zijn advocaat Willem van Vliet na berichtgeving door het AD.
13 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Vier van de vijf verdachten in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, mogen de inhoudelijke behandeling van de strafzaak in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden aan het einde van de derde inleidende zitting laten weten, waarna applaus in de zittingszaal klonk.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige Amsterdammer is dinsdag aangehouden voor het versturen van drugs via de post. Zijn voorarrest is vrijdag verlengd met twee weken, meldt het Openbaar Ministerie. De man zou zeker acht pakketten met in totaal ruim drie kilo harddrugs hebben verstuurd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd) adviseert ouders en organisaties om kinderen voorlopig niet met speelzand te laten spelen, omdat er mogelijk te veel asbest in zit. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de VVD-bewindsvrouw dat ze een advies van meerdere deskundigen en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit onderschrijft.
14 uur geleden