Politie: minder incidenten, wel meer aanhoudingen jaarwisseling
DEN HAAG (ANP) - De politie moest de afgelopen jaarwisseling minder vaak in actie komen dan de voorgaande jaren. De politie werd bij 14.806 incidenten ingeschakeld, een afname van bijna 20 procent ten opzichte van het gemiddelde van de afgelopen vier jaarwisselingen. Wel werden er meer mensen aangehouden, 771 arrestaties tegen gemiddeld 709 tijdens de afgelopen vier jaar.
Dat meldt de politie vrijdag in de jaarwisselingsrapportage. De politie noteerde vooral een afname van vuurwerkincidenten (-51,7 procent), vernieling (-33,5 procent) en overlast (-19,2 procent). In hoeverre de daling het gevolg was van de politie-inzet kan de politie niet zeggen. "Ook het regenachtige weer tijdens de eerste helft van de avond kan een rol hebben gespeeld", aldus Peije de Meij, coördinator jaarwisseling bij de politie.
"Ook hebben we door intensieve opsporing een recordhoeveelheid verboden vuurwerk van de straat gehouden", aldus De Meij. "Waar het toch uit de hand dreigde te lopen, lukte het door snel ingrijpen in veel gevallen de lont uit het kruitvat te halen. Massale openbare-ordeverstoringen bleven mede hierdoor uit."
Misdrijven
De 771 arrestaties waren voornamelijk wegens openbare-orde-incidenten, zoals openbare dronkenschap of overlast in horecagebieden, en rijden onder invloed. De politie noemt deze toename "verklaarbaar", aangezien de afgelopen twee jaarwisselingen vanwege coronamaatregelen onder meer de horeca dicht was.
Bij het Openbaar Ministerie zijn er uiteindelijk 161 mensen aangeleverd vanwege misdrijven tijdens de jaarwisseling. Dat is een daling van 15 procent vergeleken met 2021, toen ging het om 190 verdachten. In de meeste zaken gaat het om geweld tegen hulpverleners, andere mensen of goederen. In elf gevallen gaat het om vuurwerkzaken.
Zwaar vuurwerk
"Ik kan onmogelijk met een tevreden gevoel terugkijken", zegt De Meij over de drukste avond van het jaar voor de politie."Daarvoor heb ik te veel ellende gezien en te veel geweld tegen hulpverleners." In totaal kregen 155 agenten te maken met geweld, bijvoorbeeld doordat ze bekogeld werden met zwaar vuurwerk. Dat leidde tot verwondingen en gehoorschade. In Den Haag moesten ruim tien agenten tijdens de jaarwisseling naar het ziekenhuis.
"Wij zien een lichte daling in verdachten als het gaat om geweld tegen hulpverleners. Zo waren het er vorig jaar 89 en dit jaar 58. Dat het aantal daalt, maakt het niet minder erg. Iedere vorm van geweld is onacceptabel en tolereren wij niet", aldus Guus Schram, coördinerend procureur-generaal tijdens de jaarwisseling.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De huidige landelijke bouwregels moeten "ingrijpend gemoderniseerd" worden om in de toekomst te kunnen bouwen, stellen gemeenten, provincies en Brandweer Nederland. Uit onderzoek van TNO blijkt dat de huidige regelgeving rond de bouw niet rijmt met "de maatschappelijke en technologische ontwikkelingen van deze tijd". Gezamenlijk roepen de organisaties het Rijk op de regelgeving te herzien.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Pieterpad heeft vanaf donderdag een rolstoelvriendelijke variant. Het bekende wandelpad van ruim 500 kilometer is daarmee ook toegankelijk voor mensen met scootmobiels, rollators en kinderwagens. De rolstoelroute biedt ook toegang tot bospaadjes, heidevelden en heuvelachtig terrein voor rolstoelgebruikers met dikke profielbanden en elektrische ondersteuning.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Een groeiend aantal mensen zoekt hulp voor verslavingen aan online gokken en designerdrugs. Dat komt naar voren uit de jongste cijfers van het Landelijk Alcohol en Drugs Informatiesysteem (LADIS), dat trends in de verslavingszorg monitort.
1 uur geledenHELLEVOETSLUIS (ANP) - Na een woningbrand aan de Kreeft in Hellevoetsluis zijn woensdagavond vier mensen met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Zij hadden veel rook ingeademd, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Groningse burgemeester Roelien Kamminga wil dat het Rijk eigen locaties gaat inzetten om asielzoekers op korte termijn op te vangen. Ze wil zo voorkomen dat deze zomer mensen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, zei ze bij talkshow Pauw & De Wit.
7 uur geledenWARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.
13 uur geleden