Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie: minder incidenten, wel meer aanhoudingen jaarwisseling

Politie: minder incidenten, wel meer aanhoudingen jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - De politie moest de afgelopen jaarwisseling minder vaak in actie komen dan de voorgaande jaren. De politie werd bij 14.806 incidenten ingeschakeld, een afname van bijna 20 procent ten opzichte van het gemiddelde van de afgelopen vier jaarwisselingen. Wel werden er meer mensen aangehouden, 771 arrestaties tegen gemiddeld 709 tijdens de afgelopen vier jaar.

Dat meldt de politie vrijdag in de jaarwisselingsrapportage. De politie noteerde vooral een afname van vuurwerkincidenten (-51,7 procent), vernieling (-33,5 procent) en overlast (-19,2 procent). In hoeverre de daling het gevolg was van de politie-inzet kan de politie niet zeggen. "Ook het regenachtige weer tijdens de eerste helft van de avond kan een rol hebben gespeeld", aldus Peije de Meij, coördinator jaarwisseling bij de politie.

"Ook hebben we door intensieve opsporing een recordhoeveelheid verboden vuurwerk van de straat gehouden", aldus De Meij. "Waar het toch uit de hand dreigde te lopen, lukte het door snel ingrijpen in veel gevallen de lont uit het kruitvat te halen. Massale openbare-ordeverstoringen bleven mede hierdoor uit."

Misdrijven

De 771 arrestaties waren voornamelijk wegens openbare-orde-incidenten, zoals openbare dronkenschap of overlast in horecagebieden, en rijden onder invloed. De politie noemt deze toename "verklaarbaar", aangezien de afgelopen twee jaarwisselingen vanwege coronamaatregelen onder meer de horeca dicht was.

Bij het Openbaar Ministerie zijn er uiteindelijk 161 mensen aangeleverd vanwege misdrijven tijdens de jaarwisseling. Dat is een daling van 15 procent vergeleken met 2021, toen ging het om 190 verdachten. In de meeste zaken gaat het om geweld tegen hulpverleners, andere mensen of goederen. In elf gevallen gaat het om vuurwerkzaken.

Zwaar vuurwerk

"Ik kan onmogelijk met een tevreden gevoel terugkijken", zegt De Meij over de drukste avond van het jaar voor de politie."Daarvoor heb ik te veel ellende gezien en te veel geweld tegen hulpverleners." In totaal kregen 155 agenten te maken met geweld, bijvoorbeeld doordat ze bekogeld werden met zwaar vuurwerk. Dat leidde tot verwondingen en gehoorschade. In Den Haag moesten ruim tien agenten tijdens de jaarwisseling naar het ziekenhuis.

"Wij zien een lichte daling in verdachten als het gaat om geweld tegen hulpverleners. Zo waren het er vorig jaar 89 en dit jaar 58. Dat het aantal daalt, maakt het niet minder erg. Iedere vorm van geweld is onacceptabel en tolereren wij niet", aldus Guus Schram, coördinerend procureur-generaal tijdens de jaarwisseling.

Meer uit Binnenland

NS kampt met storing reisplanner, kaartverkoop en verhuur fietsen

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kampen woensdag met een storing in de online-reisplanner, de kaartautomaten en de verhuur van ov-fietsen. Een woordvoerder meldt dat het gaat om een internationale storing bij Microsoft Azure, waarvan NS gebruik maakt.

8 minuten geleden
OM verdenkt man van doodschoppen vriendin in Vlijmen

DEN BOSCH (ANP) - De 35-jarige man uit Uden die vastzit voor het doden van een 38-jarige vrouw in Vlijmen zal worden onderzocht door een psycholoog en een psychiater. Het Openbaar Ministerie verdenkt Coen K. ervan zijn partner in juli om het leven te hebben gebracht "door tegen haar hoofd, keel en hals te schoppen en te trappen". Dit zei de officier van justitie woensdag tijdens een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Bosch.

1 uur geleden
Koning opent Suriname Museum week voor staatsbezoek

AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander opent 25 november het Suriname Museum in Amsterdam, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bekendgemaakt. De opening vindt plaats precies vijftig jaar na het uitroepen van de onafhankelijkheid van Suriname.

1 uur geleden
Man krijgt 18 jaar cel voor doden en laten verdwijnen van partner

ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft woensdag een gevangenisstraf van achttien jaar opgelegd aan de 60-jarige Lutfi K. uit Zevenaar voor het doden van zijn partner en het laten verdwijnen van haar lichaam. De vrouw Yildiz Kayali wordt sinds 29 december 2023 vermist.

3 uur geleden
Man met mes in Kamergebouw hoeft niet meer de cel in

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft de 19-jarige Tijn B. woensdag veroordeeld tot jeugddetentie, omdat hij in februari met een mes het gebouw van de Tweede Kamer binnendrong en daar een gastvrouw bedreigde. Omdat B. een deel van de straf al in voorarrest heeft uitgezeten, hoeft hij niet meer de cel in. Een ander deel is voorwaardelijk. B. verklaarde eerder dat hij doodgeschoten wilde worden door de marechaussee bij zijn actie.

3 uur geleden
Behandeling 35 jaar oude verkrachtingszaak 14-jarige uitgesteld

DEN HAAG (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van een 35 jaar oude verkrachtingszaak is uitgesteld. De rechtbank in Den Haag heeft meer tijd nodig om te beslissen over onderzoekswensen die de verdediging woensdag kenbaar maakte. Advocaat Yehudi Moszkowicz meent dat het DNA in de zaak tegen verdachte Willem V. niet gebruikt had mogen worden.

4 uur geleden
Veertiende editie Amsterdam Light Festival in teken nalatenschap

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam wordt van 27 november tot en met 18 januari weer verlicht door een twintigtal lichtkunstwerken tijdens Amsterdam Light Festival. Tijdens de aankomende veertiende editie is het thema Legacy, nalatenschap.

5 uur geleden