Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie: minder incidenten, wel meer aanhoudingen jaarwisseling

Politie: minder incidenten, wel meer aanhoudingen jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - De politie moest de afgelopen jaarwisseling minder vaak in actie komen dan de voorgaande jaren. De politie werd bij 14.806 incidenten ingeschakeld, een afname van bijna 20 procent ten opzichte van het gemiddelde van de afgelopen vier jaarwisselingen. Wel werden er meer mensen aangehouden, 771 arrestaties tegen gemiddeld 709 tijdens de afgelopen vier jaar.

Dat meldt de politie vrijdag in de jaarwisselingsrapportage. De politie noteerde vooral een afname van vuurwerkincidenten (-51,7 procent), vernieling (-33,5 procent) en overlast (-19,2 procent). In hoeverre de daling het gevolg was van de politie-inzet kan de politie niet zeggen. "Ook het regenachtige weer tijdens de eerste helft van de avond kan een rol hebben gespeeld", aldus Peije de Meij, coördinator jaarwisseling bij de politie.

"Ook hebben we door intensieve opsporing een recordhoeveelheid verboden vuurwerk van de straat gehouden", aldus De Meij. "Waar het toch uit de hand dreigde te lopen, lukte het door snel ingrijpen in veel gevallen de lont uit het kruitvat te halen. Massale openbare-ordeverstoringen bleven mede hierdoor uit."

Misdrijven

De 771 arrestaties waren voornamelijk wegens openbare-orde-incidenten, zoals openbare dronkenschap of overlast in horecagebieden, en rijden onder invloed. De politie noemt deze toename "verklaarbaar", aangezien de afgelopen twee jaarwisselingen vanwege coronamaatregelen onder meer de horeca dicht was.

Bij het Openbaar Ministerie zijn er uiteindelijk 161 mensen aangeleverd vanwege misdrijven tijdens de jaarwisseling. Dat is een daling van 15 procent vergeleken met 2021, toen ging het om 190 verdachten. In de meeste zaken gaat het om geweld tegen hulpverleners, andere mensen of goederen. In elf gevallen gaat het om vuurwerkzaken.

Zwaar vuurwerk

"Ik kan onmogelijk met een tevreden gevoel terugkijken", zegt De Meij over de drukste avond van het jaar voor de politie."Daarvoor heb ik te veel ellende gezien en te veel geweld tegen hulpverleners." In totaal kregen 155 agenten te maken met geweld, bijvoorbeeld doordat ze bekogeld werden met zwaar vuurwerk. Dat leidde tot verwondingen en gehoorschade. In Den Haag moesten ruim tien agenten tijdens de jaarwisseling naar het ziekenhuis.

"Wij zien een lichte daling in verdachten als het gaat om geweld tegen hulpverleners. Zo waren het er vorig jaar 89 en dit jaar 58. Dat het aantal daalt, maakt het niet minder erg. Iedere vorm van geweld is onacceptabel en tolereren wij niet", aldus Guus Schram, coördinerend procureur-generaal tijdens de jaarwisseling.

Meer uit Binnenland

Ook CNV ziet niets in motie voor 'verzachten' AOW-ingreep

DEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.

2 uur geleden
JA21 is niet op zoek naar het conflict, zegt Eerdmans

DEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."

2 uur geleden
Aanhoudingen na vondst duizenden xtc-pillen en kilo's amfetamine

ROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.

3 uur geleden
Herdenking Februaristaking: sprekers leggen link met heden

AMSTERDAM (ANP) - "Hoe verhoud je je tot de opkomst van modern fascisme? Wat vind je van de hedendaagse onverdraagzaamheid en intolerantie? Welke offers zijn wij bereid te brengen voor een menswaardige samenleving?" Die vragen stelde de Amsterdamse locoburgemeester Rutger Groot Wassink bij de 85e herdenking van de Februaristaking van 1941, bij het beeld van de Dokwerker.

3 uur geleden
Vrijspraak voor 2 verdachten in hoger beroep doodsteken 17-jarige

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag twee verdachten vrijgesproken van betrokkenheid bij het doodsteken van de 17-jarige Myron in mei 2021 op de Rijswijksestraat in Den Haag. In hoger beroep is een derde verdachte, Jermain D., veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en zes maanden.

5 uur geleden
Warmterecord verbroken: 19,3 graden gemeten in Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - In Maastricht is woensdagmiddag 19,3 graden gemeten. Niet eerder werd het op een plek in Nederland zo warm op 25 februari, meldt Weeronline. Het laatste record stamde uit 2019, toen werd 19,1 graden gemeten in Gilze-Rijen.

5 uur geleden
FNV ook niet eens met 'verzachting' van ingrepen in AOW

UTRECHT (ANP) - FNV is het niet eens met voorstellen waarmee een meerderheid in de Tweede Kamer de ingreep in de AOW wil "verzachten". Volgens de grootste vakbond van Nederland komt het nog steeds neer op een schending van gemaakte afspraken in het pensioenakkoord uit 2019 tussen bonden, werkgevers en de politiek.

5 uur geleden