Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie Iran start weer met controle verplichte hoofddoek in auto

Politie Iran start weer met controle verplichte hoofddoek in auto

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse politie is weer begonnen met het uitdelen van waarschuwingen aan vrouwen om verplicht ook een hoofddoek in de auto te dragen, melden Iraanse media. De politie zou een sms sturen wanneer ze signaleert dat er een ongesluierde vrouw in de auto zit. Die sms'jes gaan rond op sociale media. In het bericht wordt de ontvanger gewaarschuwd ervoor te zorgen dat ze niet nog eens zonder hoofddoek in de auto zit.

De waarschuwing zou onderdeel zijn van een "nieuwe fase" in een surveillanceprogramma met de naam Nazer-1, schrijft het Iraanse persbureau Fars op basis van een bron bij de politie. Het Nazer-programma bestaat sinds 2020 en is gericht op het controleren of vrouwen hun hoofddoek afdoen in de auto. Vrouwen moeten in Iran verplicht een hoofddoek dragen in publieke ruimtes. Er is al jaren discussie over of de auto hier ook onder valt. In 2020 bevatte de sms die bij signalering van een ongesluierde vrouw werd verstuurd nog een waarschuwing voor juridische actie bij herhaling. Die dreiging zit niet meer in de waarschuwingen die nu zouden worden verstuurd.

Begin december meldde de Iraanse procureur-generaal dat de omstreden moraalpolitie van het land was afgeschaft. Dit gebeurde na maandenlange protesten die ontstonden na een arrestatie door deze politie. De 22-jarige Mahsa Amini stierf daarbij in detentie nadat zij was gearresteerd voor het niet naleven van de strenge kledingvoorschriften. Demonstranten waren sceptisch over deze opheffing en zagen de aankondiging alleen als propaganda.

Meer uit Buitenland

Verenigde Staten steunen Israël in genocidezaak ICJ

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.

52 minuten geleden
Bekende Uruguayaanse drugskartelbaas Marset opgepakt in Bolivia

SANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz.

58 minuten geleden
Franse president Macron benadrukt defensieve rol in Midden-Oosten

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.

1 uur geleden
Macron meent dat Iranoorlog Rusland geen verlichting biedt

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.

2 uur geleden
Israël dropt pamfletten boven Beiroet, inwoners in paniek

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.

2 uur geleden
Europese Commissie: EU heeft Polen nodig voor veiligheid Europa

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.

2 uur geleden
Hegseth: opperste leider Iran vermoedelijk verminkt

WASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.

2 uur geleden