Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie Iran start weer met controle verplichte hoofddoek in auto

Politie Iran start weer met controle verplichte hoofddoek in auto

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse politie is weer begonnen met het uitdelen van waarschuwingen aan vrouwen om verplicht ook een hoofddoek in de auto te dragen, melden Iraanse media. De politie zou een sms sturen wanneer ze signaleert dat er een ongesluierde vrouw in de auto zit. Die sms'jes gaan rond op sociale media. In het bericht wordt de ontvanger gewaarschuwd ervoor te zorgen dat ze niet nog eens zonder hoofddoek in de auto zit.

De waarschuwing zou onderdeel zijn van een "nieuwe fase" in een surveillanceprogramma met de naam Nazer-1, schrijft het Iraanse persbureau Fars op basis van een bron bij de politie. Het Nazer-programma bestaat sinds 2020 en is gericht op het controleren of vrouwen hun hoofddoek afdoen in de auto. Vrouwen moeten in Iran verplicht een hoofddoek dragen in publieke ruimtes. Er is al jaren discussie over of de auto hier ook onder valt. In 2020 bevatte de sms die bij signalering van een ongesluierde vrouw werd verstuurd nog een waarschuwing voor juridische actie bij herhaling. Die dreiging zit niet meer in de waarschuwingen die nu zouden worden verstuurd.

Begin december meldde de Iraanse procureur-generaal dat de omstreden moraalpolitie van het land was afgeschaft. Dit gebeurde na maandenlange protesten die ontstonden na een arrestatie door deze politie. De 22-jarige Mahsa Amini stierf daarbij in detentie nadat zij was gearresteerd voor het niet naleven van de strenge kledingvoorschriften. Demonstranten waren sceptisch over deze opheffing en zagen de aankondiging alleen als propaganda.

Meer uit Buitenland

Vredesgesprekken Oekraïne boeken volgens VS goede vooruitgang

GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.

5 uur geleden
Libanon: internationale gemeenschap moet aanvallen Israël stoppen

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.

5 uur geleden
Lula wil Trump spreken over troepenopbouw VS bij Venezuela

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.

5 uur geleden
Vijftig ontvoerde scholieren in Nigeria afgelopen dagen ontsnapt

ABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.

8 uur geleden
Israël meldt aanval op stafchef Hezbollah in Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".

9 uur geleden
Merz sceptisch of Oekraïne-deal voor donderdag mogelijk is

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.

9 uur geleden
Von der Leyen: wijziging Oekraïense grenzen niet met geweld

BRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.

10 uur geleden