Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie Iran start weer met controle verplichte hoofddoek in auto

Politie Iran start weer met controle verplichte hoofddoek in auto

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse politie is weer begonnen met het uitdelen van waarschuwingen aan vrouwen om verplicht ook een hoofddoek in de auto te dragen, melden Iraanse media. De politie zou een sms sturen wanneer ze signaleert dat er een ongesluierde vrouw in de auto zit. Die sms'jes gaan rond op sociale media. In het bericht wordt de ontvanger gewaarschuwd ervoor te zorgen dat ze niet nog eens zonder hoofddoek in de auto zit.

De waarschuwing zou onderdeel zijn van een "nieuwe fase" in een surveillanceprogramma met de naam Nazer-1, schrijft het Iraanse persbureau Fars op basis van een bron bij de politie. Het Nazer-programma bestaat sinds 2020 en is gericht op het controleren of vrouwen hun hoofddoek afdoen in de auto. Vrouwen moeten in Iran verplicht een hoofddoek dragen in publieke ruimtes. Er is al jaren discussie over of de auto hier ook onder valt. In 2020 bevatte de sms die bij signalering van een ongesluierde vrouw werd verstuurd nog een waarschuwing voor juridische actie bij herhaling. Die dreiging zit niet meer in de waarschuwingen die nu zouden worden verstuurd.

Begin december meldde de Iraanse procureur-generaal dat de omstreden moraalpolitie van het land was afgeschaft. Dit gebeurde na maandenlange protesten die ontstonden na een arrestatie door deze politie. De 22-jarige Mahsa Amini stierf daarbij in detentie nadat zij was gearresteerd voor het niet naleven van de strenge kledingvoorschriften. Demonstranten waren sceptisch over deze opheffing en zagen de aankondiging alleen als propaganda.

Meer uit Buitenland

Zuid-Afrika benadrukt belang samenwerking bij start G20-top

JOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.

19 minuten geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro opgepakt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie, meldt zijn advocaat. Het is niet direct duidelijk waarom hij is aangehouden. Een ingewijde spreekt van een voorzorgsmaatregel met betrekking tot Bolsonaro's huisarrest.

55 minuten geleden
Belarus verleent gratie aan 31 Oekraïners

MINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.

1 uur geleden
Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

2 uur geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

3 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

4 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

9 uur geleden