Politie houdt verdachte dader aan na bomexplosie Sint-Petersburg
SINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - De Russische politie heeft een jonge vrouw aangehouden die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een fatale aanslag op een Russische 'oorlogsblogger', Vladlen Tatarski. Hij werd zondagavond gedood bij een bomexplosie in een café in Sint-Petersburg waar hij een lezing gaf en vragen beantwoordde. Meer dan dertig mensen raakten gewond bij de explosie, melden de autoriteiten.
De vrouw, de 25-jarige Daria Trepova, wist volgens Russische media het café binnen te komen met het verhaal dat ze Tatarski een borstbeeld als cadeau wilde aanbieden. Dat beeld zou later zijn ontploft. Over haar motief is weinig bekend, maar sommige media berichten dat ze eerder is opgepakt bij een demonstratie tegen de oorlog in Oekraïne en dat haar partner als mogelijke dienstplichtige het land uit is gevlucht.
Tatarski zag zichzelf als oorlogscorrespondent op sociale media en was een fanatiek voorstander van de oorlog tegen Oekraïne. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de dood van Tatarski, wiens echte naam Maxim Fomin was, bevestigd. Hij had meer dan 560.000 volgers op Telegram en was een van invloedrijkste militaire bloggers.
Herdenken Tatarski
Aan het front in Oekraïne is Tatarski volgens huurlingencommandant Jevgeni Prigozjin herdacht door een Russische vlag met zijn naam erop te hijsen op het gemeentehuis van de fel omstreden plaats Bachmoet. Een vlag met de tekst: "Goede nagedachtenis aan Vladlen Tatarskyis zondagavond gehesen in Artemovsk (Russische naam voor Bachmoet)", meldde Prigozjin op sociale media. Hij claimde daarbij de stad formeel te hebben veroverd, maar erkende dat het westelijke deel van de plaats nog altijd in Oekraïense handen is.
Het café in Sint-Petersburg waar de bom ontplofte was ooit van Prigozjin, de huidige eigenaar van de Wagner Groep, het huurlingenbedrijf dat onder meer voor het Kremlin vecht. De organisatoren van de bijeenkomst in het café, de Cyber Front Z-beweging, zeiden volgens lokale media in een reactie dat er veiligheidsmaatregelen waren genomen, maar dat die onvoldoende zijn gebleken.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
42 minuten geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse president Rodrigo Chaves heeft opgeroepen om alle communisten van Noord- tot Zuid-Amerika te verdrijven. Hij zei de communistische regering in Cuba niet te erkennen en de Costa Ricaanse ambassade in Havana te sluiten.
44 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt voorlopig niet te stoppen met "de reeks liquidaties" van Iraanse bewindslieden. Israël doodde sinds het begin van de oorlog al meerdere kopstukken, met inlichtingenminister Esmail Khatib als laatste slachtoffer.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat veel meer mensen een enkelband geven om de druk op de gevangenissen te verlichten. De gevangenissen in het land zitten overvol en de regering was al langere tijd op zoek naar een oplossing. Er zijn nu afspraken gemaakt, meldt het kantoor van justitieminister Annelies Verlinden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.
4 uur geledenOSLO (ANP) - Een aantal vermeende slachtoffers eist een schadevergoeding van meer dan 1,9 miljoen Noorse kronen (ruim 170.000 euro) van Marius Borg Høiby, melden Noorse media. Woensdag kwamen hun advocaten aan het woord, nadat het Openbaar Ministerie eerder op de dag al een straf van zeven jaar en zeven maanden had geëist tegen de zoon van kroonprinses Mette-Marit.
4 uur geleden