Politie Hongkong pakt honderden demonstranten op
HONGKONG (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De politie in Hongkong heeft bijna 300 betogers opgepakt en pepperspray afgevuurd naar demonstranten tijdens protesten tegen het uitstellen van de verkiezingen en de Chinese veiligheidswet. De parlementsverkiezingen werden uitgesteld door leider Carrie Lam in verband met de uitbraak van het coronavirus. Het besluit is een klap voor de pro-democratiebeweging, die had gehoopt op een historische meerderheid. In de Wetgevende Raad, zoals het parlement van Hongkong heet, wordt de helft van de leden verkozen en de andere helft benoemd. De benoemde leden gelden doorgaans als pro-Chinees.
"Vandaag is onze verkiezingsdag, we moeten ons verzetten om te vechten voor ons stemrecht", zegt de 70-jarige mevrouw Wong, een van de demonstranten. De verkiezingen zouden de eerste zijn geweest sinds China in juni de omstreden veiligheidswet voor Hongkong aannam. Volgens critici is het doel van die wet om een einde te maken aan de status aparte van de voormalige Britse kroonkolonie, die in principe een eigen parlement, vrijemarkteconomie en een onafhankelijke rechterlijke macht heeft. De regering van Hongkong beweert dat er geen politiek motief schuilgaat achter het uitstellen van de verkiezingen.
Duizenden politieagenten waren gestationeerd rondom het stadsdeel Kowloon. Demonstranten zwaaiden met protestborden en scandeerden anti-regeringsleuzen zoals "bevrijd Hongkong". Die leus is verboden onder de Chinese veiligheidswet. De politie laat weten dat inmiddels rond de 300 demonstranten zijn opgepakt. Sommigen zijn aangeklaagd voor onder meer illegale samenscholingen, verstoring van de openbare orde en het tegenwerken en belagen van de politie.
Onder de arrestanten zijn ook de burgerrechtenactivist Figo Chan, voormalig parlementariër Leung Kwok-hung en activist en politicus Raphael Wong. De drie prominenten van de democratische beweging zijn aangehouden omdat zij een menigte van meer dan 30 mensen leidden, aldus de politie op Facebook.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Activisten hebben in het Louvre in Parijs een foto van de Britse oud-prins Andrew opgehangen. Het gaat om een inmiddels bekende foto van afgelopen donderdag, waarop Andrew onderuitgezakt op de achterbank van zijn auto zit na een urenlang politieverhoor.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Meer dan tweehonderd politieke gevangenen in Venezuela zijn in hongerstaking gegaan om hun vrijlating te eisen. Dat zeggen familieleden van de gevangenen, enkele dagen nadat een nieuwe amnestiewet is ingegaan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
6 uur geleden