Politie heeft eerste verdachten boerenacties opgepakt
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft de eerste verdachten aangehouden die mogelijk betrokken waren bij de boerenacties maandagavond en dinsdagochtend. Het Openbaar Ministerie noemt de vernielingen en blokkades op de weg op X "onacceptabel". Deze hebben volgens het OM "niets met vreedzaam demonstreren te maken".
Het gaat om een 39-jarige man uit Klarenbeek en een 35-jarige man uit Eerbeek die worden verdacht van het dumpen van afval en brandstichting. Zij werden tijdens het protest aangehouden op de A50 en zitten momenteel vast.
"Een demonstratie is toegestaan binnen de grenzen van de wet, maar bij de acties op maandagavond was daar geen sprake van. De strafbare feiten die bij deze acties zijn gepleegd zijn onacceptabel", aldus waarnemend politiechef Gert Veurink. De politie meldt verder op te schalen om voorbereid te zijn op toekomstige boerenacties.
Strafbaar feit
"Het in brand steken van hooibalen en mogelijk asbest op snelwegen is een ernstig strafbaar feit", zegt Rinus Otte, collegevoorzitter van het OM.
Rijkswaterstaat, beheerder van de snelwegen in Nederland, zegt de optie voor het doen van aangifte te bekijken. Vanuit de verschillende regio's van het land wordt eerst informatie verzameld om een totaaloverzicht van de dumpingen en vernielingen te krijgen, aldus een woordvoerder. Na boerenacties in juli 2022 deed Rijkswaterstaat ook aangifte van vernielingen, alsmede van bedreiging. Zowel medewerkers van de dienst als ingehuurde aannemers die de troep moesten opruimen, werden destijds bedreigd en geïntimideerd via onder andere het klantcontactcentrum, de mail en op straat.
Boeren voerden op vijftien plekken in het land actie. Zo werden hooibalen en afval in brand gestoken, wat leidde tot afgesloten rijstroken. De politie moest in Staphorst, Steenwijk en Apeldoorn brandweerlieden beschermen die werden belaagd door de actievoerders. Daarbij werd niemand aangehouden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.
10 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
14 uur geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
15 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in de zaak rond het dodelijke ongeluk met de Stint is een "zeer terechte en heel zuivere", zei advocaat Geert-Jan Knoops vrijdag. De rechtbank sprak zijn cliënten, de twee Stintondernemers die door het Openbaar Ministerie strafrechtelijk aansprakelijk zijn gesteld voor het ongeval, vrij.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Martini Ziekenhuis in Groningen heeft besloten ongeveer twintig operaties af te zeggen die vrijdag en komende maandag gepland waren. Als gevolg van ziekte door griep is er minder personeel beschikbaar in het ziekenhuis.
15 uur geleden