
Politie haalt demonstranten van A12 af
DEN HAAG (ANP) - Demonstranten van actiegroep Extinction Rebellion hebben de politie dinsdag enkele uren beziggehouden op de A12 in Den Haag. Enkele tientallen betogers blokkeerden onaangekondigd de snelweg ter hoogte van de tijdelijke Tweede Kamer. Zo'n dertig demonstranten werden per bus naar het stadion van voetbalclub ADO gebracht en daar weer vrijgelaten. Een laatste groep betogers kon pas na bijna drie uur van de weg worden gehaald. De activisten hadden zichzelf stevig vastgemaakt, zag een ANP-verslaggever.
Zo hadden vier actievoerders hun armen in buizen gestoken en die met cement in een olievat vastgemaakt. Om hen los te maken, moesten politiemensen voorzichtig te werk gaan met een slijptol, hamers en beitels. Een vrouw die bovenin een houten constructie met drie poten op de weg stond, werd met behulp van een hoogwerker van de brandweer weggehaald.
De klimaatactivisten zetten zelf kort voor het middaguur het verkeer stil met auto's. Enkele demonstranten reden met fietsen de tunnelbak in, de meesten volgden te voet. Kort na de start van de blokkade kwam de politie aan. Die greep na zo'n anderhalf uur in. De mensen die na enige tijd per bus waren afgevoerd, werden net als bij eerdere betogingen weer vrijgelaten bij het voetbalstadion van ADO. Toen de politie hun laatste medestanders nog aan het losmaken was, kwamen de eerste demonstranten die waren verplaatst alweer terug. Ze voegden zich op de Prins Clauslaan bij tientallen 'supporters" die de betogers op de A12 van bovenaf aanmoedigden.
Plicht bescherming klimaat
De demonstratie richtte zich onder meer op "meerdere ministers" die eerder op de dag in het nieuwe kabinet-Schoof zijn beëdigd en volgens XR "de klimaat- en ecologische crisis bagatelliseren of zelfs ontkennen". Volgens de actiegroep zal de nieuwe regering verzaken in haar "plicht tot bescherming" van het klimaat. De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB zegt zelf de internationaal afgesproken klimaatdoelen te willen halen, al moet het beleid volgens de coalitie vooral "draagbaar, haalbaar en uitvoerbaar" zijn.
XR eist verder een einde aan fossiele subsidies. Dat deed de groep al tientallen keren eerder op de A12, al heeft burgemeester Jan van Zanen dat steeds verboden. Komende zaterdagmiddag wil de actiegroep een "veel grotere blokkade" houden op de A12. Tegelijkertijd is een 'protestival' op het Haagse Malieveld.
Meer uit Binnenland
VESSEM (ANP) - Bij de brand in het Brabantse Vessem zijn zondagavond laat duizenden kippen omgekomen, laat de veiligheidsregio weten. De brand brak uit in een loods aan de Keijenhurkseweg en sloeg over naar een naastgelegen kippenstal.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Centrum Seksueel Geweld Amsterdam-Amstelland zijn dit weekend vijf meldingen binnengekomen van mensen die het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van Pride Amsterdam kijkt tevreden terug op de editie van dit jaar, die zondagavond eindigt met een drukbezocht slotfeest op de Dam. "Het was een aaneenschakeling van hoogtepunten", zegt een woordvoerder van de organisatie.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Afvalinzamelaars hebben na de Canal Parade ruim 84 ton afval opgehaald in het centrum van Amsterdam. Medewerkers van de gemeente zijn zaterdagavond begonnen met het opruimen van de stad en hebben volgens een woordvoerder van de gemeente de hele nacht doorgewerkt. De opruimactie verliep volgens hem goed. Vorig jaar werd meer afval opgehaald, toen ging het om zo'n 101 ton.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker duizend mensen liepen zondagmiddag een mars tegen femicide door de straten van Rotterdam. De stoet vertrok na een programma met sprekers rond 13.25 uur van het Schouwburgplein. Omstreeks 14.50 uur kwam de menigte daar weer aan.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Honderden mensen lopen zondagmiddag in een mars tegen femicide door Rotterdam, ziet een verslaggever van het ANP. De tocht is rond 13.25 uur gestart op het Schouwburgplein. Deelnemers hebben borden bij zich met daarop teksten als 'Niet alle mannen, maar altijd een man' en 'I got 99 problems and the patriarchy is all of them'.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft een man aangehouden die het podium op rende bij het sprekersprogramma rond de mars tegen femicide. De man trok de microfoon uit de handen van een nabestaande die op dat moment aan het spreken was en begon dingen te roepen, zag een verslaggever van het ANP.
14 uur geleden