Politie haalt demonstranten van A12 af
DEN HAAG (ANP) - Demonstranten van actiegroep Extinction Rebellion hebben de politie dinsdag enkele uren beziggehouden op de A12 in Den Haag. Enkele tientallen betogers blokkeerden onaangekondigd de snelweg ter hoogte van de tijdelijke Tweede Kamer. Zo'n dertig demonstranten werden per bus naar het stadion van voetbalclub ADO gebracht en daar weer vrijgelaten. Een laatste groep betogers kon pas na bijna drie uur van de weg worden gehaald. De activisten hadden zichzelf stevig vastgemaakt, zag een ANP-verslaggever.
Zo hadden vier actievoerders hun armen in buizen gestoken en die met cement in een olievat vastgemaakt. Om hen los te maken, moesten politiemensen voorzichtig te werk gaan met een slijptol, hamers en beitels. Een vrouw die bovenin een houten constructie met drie poten op de weg stond, werd met behulp van een hoogwerker van de brandweer weggehaald.
De klimaatactivisten zetten zelf kort voor het middaguur het verkeer stil met auto's. Enkele demonstranten reden met fietsen de tunnelbak in, de meesten volgden te voet. Kort na de start van de blokkade kwam de politie aan. Die greep na zo'n anderhalf uur in. De mensen die na enige tijd per bus waren afgevoerd, werden net als bij eerdere betogingen weer vrijgelaten bij het voetbalstadion van ADO. Toen de politie hun laatste medestanders nog aan het losmaken was, kwamen de eerste demonstranten die waren verplaatst alweer terug. Ze voegden zich op de Prins Clauslaan bij tientallen 'supporters" die de betogers op de A12 van bovenaf aanmoedigden.
Plicht bescherming klimaat
De demonstratie richtte zich onder meer op "meerdere ministers" die eerder op de dag in het nieuwe kabinet-Schoof zijn beëdigd en volgens XR "de klimaat- en ecologische crisis bagatelliseren of zelfs ontkennen". Volgens de actiegroep zal de nieuwe regering verzaken in haar "plicht tot bescherming" van het klimaat. De coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB zegt zelf de internationaal afgesproken klimaatdoelen te willen halen, al moet het beleid volgens de coalitie vooral "draagbaar, haalbaar en uitvoerbaar" zijn.
XR eist verder een einde aan fossiele subsidies. Dat deed de groep al tientallen keren eerder op de A12, al heeft burgemeester Jan van Zanen dat steeds verboden. Komende zaterdagmiddag wil de actiegroep een "veel grotere blokkade" houden op de A12. Tegelijkertijd is een 'protestival' op het Haagse Malieveld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.
5 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - De zogenoemde bevrijdingsvluchten, waarbij helikopters van de luchtmacht langs de verschillende bevrijdingsfestivals gaan, gaan dinsdag gewoon door. Dat meldt een woordvoerster van de Luchtmacht. De vluchten vertrekken vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen, die maandag enige tijd werd ontruimd door een verdachte situatie.
6 uur geleden