Politie gaat over tot aanhoudingen bij XR-demonstratie A10
AMSTERDAM (ANP) - De politie is overgegaan tot aanhoudingen bij de demonstratie van Extinction Rebellion (XR) bij de A10. Tientallen demonstranten demonstreerden bij de af- en oprit van de A10 ter hoogte van het voormalige ING-gebouw op de Amsterdamse Zuidas. Er waren GVB-bussen aanwezig om de demonstranten af te voeren, zag een verslaggever ter plaatse. Voordat de politie overging tot arrestaties zijn daar ook mensen vrijwillig ingestapt.
Door de demonstratie was de A10 afgesloten. Die is inmiddels weer vrij. De A10 was ongeveer drie kwartier dicht voor verkeer. Rond 13.30 uur waren er geen actievoerders meer bij de A10. Twee bussen met demonstranten zijn weggereden.
De demonstranten hebben de snelweg zelf niet bereikt, maar bleven op de op- en afrit. Desondanks is de actie "geslaagd", aldus een woordvoerder. "We wilden dat de A10 werd afgezet. Dat we onze boodschap konden overbrengen", aldus de woordvoerster.
Ontbonden
XR wil dat ING stopt met het "fossiele financieringsbeleid". Over het feit dat de actiegroep demonstreert voor het oude hoofdkantoor van de bank zegt de woordvoerder: "We hebben deze week iedere dag voor het hoofdkantoor van ING gestaan. Afgelopen jaren al meer dan honderd acties voor ING-hoofdkantoren in het hele land gedaan. Maar het mag niet baten. We krijgen bijna alleen maar media-aandacht als we ons hier van de snelweg laten afslepen."
Demonstranten trokken rond 12.00 uur richting de snelweg. Om 12.30 uur meldde burgemeester Femke Halsema dat de demonstratie formeel was ontbonden. De gemeente had de demonstratie op de A10 eerder al verboden.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
14 uur geleden