Politie gaat over tot aanhoudingen bij XR-demonstratie A10
AMSTERDAM (ANP) - De politie is overgegaan tot aanhoudingen bij de demonstratie van Extinction Rebellion (XR) bij de A10. Tientallen demonstranten demonstreerden bij de af- en oprit van de A10 ter hoogte van het voormalige ING-gebouw op de Amsterdamse Zuidas. Er waren GVB-bussen aanwezig om de demonstranten af te voeren, zag een verslaggever ter plaatse. Voordat de politie overging tot arrestaties zijn daar ook mensen vrijwillig ingestapt.
Door de demonstratie was de A10 afgesloten. Die is inmiddels weer vrij. De A10 was ongeveer drie kwartier dicht voor verkeer. Rond 13.30 uur waren er geen actievoerders meer bij de A10. Twee bussen met demonstranten zijn weggereden.
De demonstranten hebben de snelweg zelf niet bereikt, maar bleven op de op- en afrit. Desondanks is de actie "geslaagd", aldus een woordvoerder. "We wilden dat de A10 werd afgezet. Dat we onze boodschap konden overbrengen", aldus de woordvoerster.
Ontbonden
XR wil dat ING stopt met het "fossiele financieringsbeleid". Over het feit dat de actiegroep demonstreert voor het oude hoofdkantoor van de bank zegt de woordvoerder: "We hebben deze week iedere dag voor het hoofdkantoor van ING gestaan. Afgelopen jaren al meer dan honderd acties voor ING-hoofdkantoren in het hele land gedaan. Maar het mag niet baten. We krijgen bijna alleen maar media-aandacht als we ons hier van de snelweg laten afslepen."
Demonstranten trokken rond 12.00 uur richting de snelweg. Om 12.30 uur meldde burgemeester Femke Halsema dat de demonstratie formeel was ontbonden. De gemeente had de demonstratie op de A10 eerder al verboden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het meeste speelzand voldoet aan de norm voor de hoeveelheid asbest die erin mag zitten. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). In 65 van de 99 onderzochte producten is geen asbest aangetroffen. In 29 producten is een heel kleine hoeveelheid asbest gevonden, minder dan de wettelijke limiet van 0,1 procent, terwijl in vijf producten tussen de 0,15 en 0,42 procent asbest zat. Die producten mogen niet meer verkocht worden. Zo'n tien producten worden nog onderzocht.
19 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam hebben ontdekt waardoor bepaalde varianten van de vogelgriep gevaarlijker worden dan andere. Dat er tijdens het vermenigvuldigen van een virus fouten kunnen ontstaan, was al bekend, maar hoe dat gebeurt was volgens de onderzoekers tot nu toe "een onopgelost mysterie". Uit het onderzoek blijkt dat een bepaald enzym in dat proces vastgeklemd kan raken, waardoor er gevaarlijke foutjes in het virus kunnen ontstaan.
1 uur geledenLAREN (ANP) - Gitarist Jan de Hont is donderdag op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie vrijdag laten weten aan het ANP. De Hont woonde al enige tijd in het Rosa Spier Huis in Laren, een woonvoorziening voor oudere kunstenaars.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben Ina Adema voorgedragen voor herbenoeming als commissaris van de Koning. De 57-jarige Adema (VVD) is sinds 2020 commissaris in Brabant. Ze werd toen benoemd voor zes jaar. Als de minister van Binnenlandse Zaken akkoord gaat met de aanbeveling, begint ze in oktober aan haar tweede termijn tot 2033.
1 uur geledenWESTERWOLDE (ANP) - De maximale dwangsom van vijf miljoen euro die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) aan de gemeente Westerwolde moet betalen voor de overvolle opvang bij Ter Apel is vrijdag bereikt. Dat meldt een woordvoerder van de gemeente.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Zeer verontrustend", noemt Zvi Aviner Vapni, de Israëlische ambassadeur in Nederland, de brandstichting bij de synagoge in Rotterdam. "In een tijd waarin antisemitisme in Nederland toeneemt, is het essentieel om ons krachtig te verzetten tegen haat en de veiligheid van de joodse gemeenschap te waarborgen."
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft op het kantoor van Tata Steel in IJmuiden administratieve gegevens opgeëist. Die vordering is onderdeel van het al jaren lopende strafrechtelijke onderzoek naar de staalproducent. Wat voor gegevens precies zijn meegenomen, wil het OM niet zeggen.
2 uur geleden