Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Politie Ethiopië vraagt lijsten op met leden Tigray-minderheid'

'Politie Ethiopië vraagt lijsten op met leden Tigray-minderheid'

NAIROBI (ANP/RTR) - De Ethiopische politie heeft bij een lokaal kantoor van het Wereldvoedselprogramma de namen geëist van alle medewerkers die behoren tot het Tigray-volk. De plaatselijke politiechef zei dat wordt uitgezocht welke leden van die minderheidsgroep werken voor overheidsdiensten en niet-gouvernementele organisaties, citeert persbureau Reuters uit een intern veiligheidsrapport van de VN.

Het verzoek van de politie valt samen met zware gevechten in de regio Tigray. Premier Abiy Ahmed stuurde vorige week troepen naar dat gebied. Hij stelde dat lokale bestuurders in opstand waren gekomen en een legerbasis hadden aangevallen. Leiders van de politieke partij die de regio bestuurt, de TPLF, worden inmiddels beschuldigd van terrorisme en verraad.

TPLF-functionarissen hebben duidelijk gemaakt dat ze zich niet vertegenwoordigd voelen door de centrale regering van de premier. Die heeft inmiddels een nieuwe bestuurder naar voren geschoven, om de leiding in Tigray over te nemen. Het gaat om de 52-jarige Mulu Nega.

Escaleren

Het conflict lijkt steeds verder te escaleren en dat leidt ook internationaal tot grote bezorgdheid. Premier Abiy verklaarde dat het leger lichamen heeft gevonden van militairen die waren vastgebonden en geëxecuteerd door de TPLF. Hij trad niet in detail.

Mensenrechtenorganisatie Amnesty International sloeg alarm over een moordpartij op die maandag zou hebben plaatsgevonden. Er zouden mogelijk honderden burgers zijn doodgestoken of -gehakt in de plaats May Cadera. Getuigen zouden hebben verklaard dat aan de TPLF gelieerde troepen daar verantwoordelijk voor waren.

Mensenrechtencommissaris Michelle Bachelet van de VN reageerde geschrokken. Ze zei dat sprake is van oorlogsmisdrijven als een van de strijdende partijen achter de moord op de burgers blijkt te zitten. Ze riep op tot een onafhankelijk onderzoek. "Het risico bestaat dat deze situatie volledig uit de hand loopt, met veel slachtoffers en verwoestingen tot gevolg."

Meer uit Buitenland

Israël meldt grondoperaties in zuiden van Libanon

BEIROET (ANP) - Israël meldt dat het "beperkte en gerichte" grondoperaties uitvoert in het zuiden van Libanon. Die zijn gericht tegen belangrijke bolwerken van de Hezbollah-beweging, stelt de Israëlische krijgsmacht op X.

13 minuten geleden
Rusland: 145 drones neergeschoten, ook veel op weg naar Moskou

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van zondag op maandag 145 Oekraïense drones neergeschoten, meldt het Russische ministerie van Defensie in een verklaring. Er zouden 53 drones zijn neergeschoten boven de regio Moskou.

1 uur geleden
Vliegverkeer luchthaven Dubai tijdelijk stilgelegd

DUBAI (ANP/AFP) - Er is tijdelijk geen vliegverkeer mogelijk van en naar de internationale luchthaven van Dubai, meldt de luchtvaartautoriteit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De maatregel is tijdelijk en uit voorzorg vanwege veiligheidsoverwegingen, aldus de autoriteit.

1 uur geleden
Links en rechts claimen succes bij lokale Franse verkiezingen

PARIJS (ANP/AFP) - De eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk heeft nog geen duidelijke winnaar voor het burgemeesterschap opgeleverd in grote steden, melden Franse media. In Parijs gaat een linkse kandidaat aan kop in de peilingen. In Marseille is er sprake van een nek-aan-nekrace tussen linkse en extreemrechtse kandidaten. Ook in andere grote steden is het nog spannend, meldt Le Monde.

1 uur geleden
One Battle After Another wint Oscar voor beste film

LOS ANGELES (ANP) - De film One Battle After Another heeft in de nacht van zondag op maandag de Oscar voor beste film gewonnen. De zwarte komedie van regisseur Paul Thomas Anderson was met in totaal zes beeldjes de grote winnaar van de avond.

2 uur geleden
Trump: NAVO wacht 'zware' toekomst als landen niet helpen in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.

5 uur geleden
WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

9 uur geleden