Politie erkent fouten voorafgaand aan moorden Weiteveen
WEITEVEEN (ANP) - De politie heeft voorafgaand aan de dubbele moord vorig jaar in Weiteveen (Drenthe) belangrijke signalen gemist en had andere interventies kunnen en moeten doen. Dat meldt de politie vrijdag op basis van een evaluatie van het politieoptreden in de periode voorafgaand aan de moorden. Vorig jaar werden in de Drentse plaats de 44-jarige Ineke Mussche en haar 38-jarige partner Sam Czerniawski met veel geweld gedood na een slepend conflict over de woning waar de twee in woonden.
De politie heeft zich intensief bemoeid met het conflict over de woning, die een jaar eerder door verdachte Richard K. was verkocht. In totaal kwamen er ongeveer tachtig meldingen binnen bij de politie, onder meer over smaad, laster, intimidatie en bedreiging. Ook zijn er vier aangiftes gedaan. Deze meldingen werden vaak apart behandeld, waardoor er bij de politie geen goed beeld was van de incidenten en de mogelijke stalking. "Het ontbreken van dat beeld leidde ertoe dat werkprocessen rond stalking niet werden gevolgd en een adequate risico-inschatting en bijbehorend plan van aanpak achterwege bleef", aldus de politie.
Ook bezat de verdachte meerdere jachtgeweren, waarvoor hij een vergunning had. "Op basis van de beschikbare informatie hadden we zijn jachtakte in moeten trekken en zijn vergunde wapens in beslag moeten nemen", zegt Martin Sitalsing, politiechef van de eenheid Noord-Nederland. "Dat het misdrijf met illegale wapens is gepleegd, doet daar niets aan af. Er is niet volgens richtlijnen gehandeld."
De politie zegt naar aanleiding van de evaluatie verbeteringen te hebben doorgevoerd. Zo worden de systemen aangepast om agenten eerder te waarschuwen als een legaal wapenbezitter betrokken is bij incidenten. "Wat wij naar aanleiding van deze evaluatie ook leren en verbeteren, de nabestaanden krijgen hun geliefden er niet mee terug. Dat gemis is onherstelbaar", aldus Sitalsing. K. staat terecht voor de dubbele moord en verboden wapenbezit.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
33 minuten geledenHOENSBROEK (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Hoensbroek is een man overleden. De politie meldt dat zij een onderzoek heeft gestart.
34 minuten geledenSEVENUM (ANP) - In het Limburgse dorp Sevenum woedt een grote brand in een winkel aan de Maasbreeseweg in het centrum van het dorp. Dat meldt de veiligheidsregio.
35 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een deel van de provincie Utrecht kunnen burgers en bedrijven vanaf juli geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. Aanvragen komen dan op een wachtlijst te staan, tot er weer ruimte is op het stroomnet. Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat van Klimaat en Groene Groei bekendgemaakt na een overleg met betrokken netbeheerders en provincies. Wanneer er wel weer nieuwe aansluitingen mogelijk zijn, is nog niet te zeggen.
7 uur geledenEPE (ANP) - Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers niet om mensen die het heeft ondergebracht in een hotel in Epe over andere locaties te verspreiden en moet vanaf woensdag aan de gemeente dwangsommen gaan betalen. Het COA zegt dat tot het laatste moment is gewerkt om de noodlocatie in het Fletcher Hotel te sluiten, maar dat het "helaas niet gelukt" is om de mensen elders in het land op te vangen.
7 uur geleden