Politie erkent fouten voorafgaand aan moorden Weiteveen
WEITEVEEN (ANP) - De politie heeft voorafgaand aan de dubbele moord vorig jaar in Weiteveen (Drenthe) belangrijke signalen gemist en had andere interventies kunnen en moeten doen. Dat meldt de politie vrijdag op basis van een evaluatie van het politieoptreden in de periode voorafgaand aan de moorden. Vorig jaar werden in de Drentse plaats de 44-jarige Ineke Mussche en haar 38-jarige partner Sam Czerniawski met veel geweld gedood na een slepend conflict over de woning waar de twee in woonden.
De politie heeft zich intensief bemoeid met het conflict over de woning, die een jaar eerder door verdachte Richard K. was verkocht. In totaal kwamen er ongeveer tachtig meldingen binnen bij de politie, onder meer over smaad, laster, intimidatie en bedreiging. Ook zijn er vier aangiftes gedaan. Deze meldingen werden vaak apart behandeld, waardoor er bij de politie geen goed beeld was van de incidenten en de mogelijke stalking. "Het ontbreken van dat beeld leidde ertoe dat werkprocessen rond stalking niet werden gevolgd en een adequate risico-inschatting en bijbehorend plan van aanpak achterwege bleef", aldus de politie.
Ook bezat de verdachte meerdere jachtgeweren, waarvoor hij een vergunning had. "Op basis van de beschikbare informatie hadden we zijn jachtakte in moeten trekken en zijn vergunde wapens in beslag moeten nemen", zegt Martin Sitalsing, politiechef van de eenheid Noord-Nederland. "Dat het misdrijf met illegale wapens is gepleegd, doet daar niets aan af. Er is niet volgens richtlijnen gehandeld."
De politie zegt naar aanleiding van de evaluatie verbeteringen te hebben doorgevoerd. Zo worden de systemen aangepast om agenten eerder te waarschuwen als een legaal wapenbezitter betrokken is bij incidenten. "Wat wij naar aanleiding van deze evaluatie ook leren en verbeteren, de nabestaanden krijgen hun geliefden er niet mee terug. Dat gemis is onherstelbaar", aldus Sitalsing. K. staat terecht voor de dubbele moord en verboden wapenbezit.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
51 minuten geledenBREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."
59 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - "Het was een obsessie. Het beheerste uw leven." Dat zei de voorzitter van de rechtbank in Rotterdam dinsdag tegen Mels van B. (46) uit Barendrecht, verdacht van ernstig seksueel misbruik van tientallen jonge meisjes. De verdachte beaamde de observatie van de rechter.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren er 168.960 incidenten van personen met verward gedrag. Dat is een stijging van 12 procent vergeleken met 2024 en daarmee een nieuw record. Dit blijkt uit politiecijfers over 2025, meldt de politie dinsdag.
4 uur geledenBREDA (ANP) - De systeemstoring die zorgt voor uitval van treinen van en naar Breda duurt nog steeds voort. Dat meldt de NS. De eerste verwachting van het spoorbedrijf was dat de storing rond 08.15 uur voorbij zou zijn. De verwachte eindtijd is een aantal keer verlengd. Het probleem ligt bij ProRail, meldde de NS eerder.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Er is dinsdagochtend geen treinverkeer mogelijk van en naar Breda. Dat komt door een systeemstoring en duurt naar verwachting van de NS tot 08.15 uur. Volgens een woordvoerder van de NS heeft de storing te maken met wissels en is ProRail daarvoor verantwoordelijk. Een woordvoerder van ProRail bevestigt dat het gaat om een sein- en wisselstoring, maar zegt ook dat de monteur nog niet ter plekke is en dat de verwachte eindtijd van de NS een schatting is. "Dit kan nog wel eens langer duren," zei hij. "We weten nog niet precies wat er aan de hand is."
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De brandweer heeft de situatie in de Grote Hoogstraat in de historische binnenstad van Leeuwarden grotendeels onder controle. Er is geen kans meer op uitbreiding van de brand en er is geen asbest bij betrokken, meldt de Veiligheidsregio Fryslân dinsdag.
6 uur geleden