'Politie en OM moeten beter zorgen voor nabestaanden misdrijven'
DEN HAAG (ANP) - De zorg voor nabestaanden van slachtoffers van geweldsmisdrijven moet beter. Het Openbaar Ministerie en de politie moeten meer oog hebben voor hen. Dat vindt de Nationale ombudsman Reinier van Zutphen.
Hij kreeg de afgelopen jaren meerdere klachten van nabestaanden over hun behandeling door OM en politie en roept de minister van Justitie en Veiligheid en de minister voor Rechtsbescherming daarom op de zorg te verbeteren. "Geen grote aantallen, maar wel klachten met een enorme impact op de betrokken personen", schrijft de ombudsman aan de ministers.
"Het OM en politie kunnen wezenlijk bijdragen aan het rouwproces van nabestaanden", aldus Van Zutphen. "Deze mensen hebben een dierbare verloren door een misdrijf, ongeluk of zelfmoord. De overheid moet oog hebben voor haar bijzondere positie hierin."
Ervaringen
De ombudsman onderzocht de afgelopen tijd hoe nabestaanden de zorg ervoeren van het OM en constateerde dat er nog verbeterpunten zijn. Daarom roept de ombudsman de betrokken ministers op om binnen het OM aandacht te vragen voor onder meer het tijdig en juist informeren van nabestaanden, onder meer over het strafproces. Ook moet goed in de gaten gehouden worden of de nabestaanden begrijpen wat er speelt. "Houd er rekening mee dat nabestaanden vanwege stress niet alle informatie goed begrijpen."
De ombudsman wil in gesprek met het ministerie, OM en politie over de omgang met nabestaanden en om afspraken voor de toekomst vast te leggen.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Amsterdamse gerechtshof heeft donderdag in hoger beroep straffen tot 27,5 jaar cel opgelegd in de strafzaak over de moord op Peter R. de Vries. De hoogste straffen zijn voor Delano G. (26) en Kamil E. (39). Krystian M. (30) kreeg 26 jaar en een maand.
12 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Rijksmuseum krijgt een vestiging in Eindhoven. Het nieuw te bouwen museum toont werken uit de wereldberoemde collectie en komt aan de Dommel, vlak bij het station. Dat maakte de gemeente Eindhoven donderdag bekend. Het plan is dat het over zes tot acht jaar de deuren opent. ASML is founding partner.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De problemen met de verouderde Haringvlietbrug zijn erger dan gedacht. In de lassen van de ondersteuningsbalk onder een van de rijstroken zit vermoeiing, meldt demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer. "Bij deze lassen kunnen kleine scheurtjes plotseling doorscheuren."
55 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS is bezorgd over de huidige staat en de toekomst van de spoorinfrastructuur. Zo reageert NS-directeur Wouter Koolmees op het bericht dat ProRail alleen nog maar noodzakelijk onderhoud kan doen en zich dus niet kan richten op de toekomstbestendigheid van het spoor. Dat komt omdat de spoorbeheerder kampt met een personeels- en geldtekort.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - ProRail kan de komende jaren op steeds meer delen van het spoor alleen strikt noodzakelijk onderhoud plegen. Werkzaamheden om het spoor 'toekomstklaar' te maken, raken daarbij in de verdringing. Volgens de spoorbeheerder komt dat door tekorten aan geld en personeel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van kindermisbruik is in vier jaar met 20 procent toegenomen. Dit blijkt uit cijfers van de Monitor seksueel geweld tegen kinderen 2020-2024. In die periode steeg het aantal meldingen geregistreerd door de politie van 3010 naar 3690 per jaar. Vooral het onlinemisbruik neemt toe, zoals grooming en het verspreiden van naaktbeelden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen die lhbtqia+ zijn, kunnen steeds minder vaak vrij en veilig opgroeien. Ze worden gepest, bedreigd en aangevallen, en ze voelen zich niet genoeg gesteund door leraren. Hun rechten staan steeds vaker onder druk, waarschuwt Kinderombudsman Margrite Kalverboer.
5 uur geleden