'Politie en OM moeten beter zorgen voor nabestaanden misdrijven'
DEN HAAG (ANP) - De zorg voor nabestaanden van slachtoffers van geweldsmisdrijven moet beter. Het Openbaar Ministerie en de politie moeten meer oog hebben voor hen. Dat vindt de Nationale ombudsman Reinier van Zutphen.
Hij kreeg de afgelopen jaren meerdere klachten van nabestaanden over hun behandeling door OM en politie en roept de minister van Justitie en Veiligheid en de minister voor Rechtsbescherming daarom op de zorg te verbeteren. "Geen grote aantallen, maar wel klachten met een enorme impact op de betrokken personen", schrijft de ombudsman aan de ministers.
"Het OM en politie kunnen wezenlijk bijdragen aan het rouwproces van nabestaanden", aldus Van Zutphen. "Deze mensen hebben een dierbare verloren door een misdrijf, ongeluk of zelfmoord. De overheid moet oog hebben voor haar bijzondere positie hierin."
Ervaringen
De ombudsman onderzocht de afgelopen tijd hoe nabestaanden de zorg ervoeren van het OM en constateerde dat er nog verbeterpunten zijn. Daarom roept de ombudsman de betrokken ministers op om binnen het OM aandacht te vragen voor onder meer het tijdig en juist informeren van nabestaanden, onder meer over het strafproces. Ook moet goed in de gaten gehouden worden of de nabestaanden begrijpen wat er speelt. "Houd er rekening mee dat nabestaanden vanwege stress niet alle informatie goed begrijpen."
De ombudsman wil in gesprek met het ministerie, OM en politie over de omgang met nabestaanden en om afspraken voor de toekomst vast te leggen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.
10 minuten geledenNOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
6 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
10 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
15 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
16 uur geleden