Politie en OM gaan sneller optreden tegen actievoerders
DEN HAAG (ANP) - Politie en het Openbaar Ministerie (OM) gaan sneller en direct optreden tegen actievoerders die de wet overtreden. Dat kan het ter plekke beboeten zijn. Als niet direct kan worden opgetreden, worden zij achteraf beboet en vervolgd. Dat is afgesproken in het spoedoverleg dat demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz woensdagochtend had met het OM en politie. Het ging over de boerenprotestacties van de afgelopen dagen, de snelwegblokkades door XR en protesten waarbij "verwerpelijke leuzen worden gescandeerd", stellen zij in een gezamenlijke verklaring.
De maat is vol, stellen de drie. "Dit is geen demonstreren, dit zijn geen protesten, dit zijn illegale acties of zelfs het plegen van misdrijven. Daar komen de actievoerders niet mee weg."
Yeşilgöz, OM en politie hebben teruggekeken op de boerenprotesten van maandagavond, waarbij snelwegen werden geblokkeerd, met landbouwvoertuigen op de snelweg is gereden, vuurwerk werd afgestoken en branden werden gesticht. "Dit levert gevaarlijke situaties op voor weggebruikers en hulpverleners", zo staat in de verklaring.
Mogelijke vervolging
Het OM heeft de indruk dat maandagavond "ernstige strafbare feiten" zijn begaan bij boerenacties op snelwegen. Zoals bekend zijn inmiddels twee mensen aangehouden, bij een protest op de A50.
"Deze acties ondermijnen het draagvlak voor het demonstratierecht. Van het demonstratierecht mag geen misbruik worden gemaakt", stellen de drie partijen na hun overleg waarbij ook is teruggekeken op de handhaving en de mogelijke vervolging van de actievoerders "die zich ernstig hebben misdragen".
Bijzonder optreden
VVD-Kamerlid Ingrid Michon noemt de afspraken die tijdens het spoedoverleg zijn gemaakt "goed nieuws" op X. Ze tekent daarbij wel aan dat burgemeesters niet vergeten moeten worden. "De bevoegdheden van burgemeester zijn en blijven hard nodig bij de bestrijding van deze grote openbare ordeverstoringen."
De politie is dinsdag met een speciaal nationaal staf grootschalig bijzonder optreden gestart. Dat houdt in dat de politie snel inzet en politiecapaciteit kan verdelen bij eventuele toekomstige incidenten.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - In de In de Betouwstraat in het Gelderse Nijmegen is in de nacht van zondag op maandag een verdacht pakketje aangetroffen. De straat is daarom afgezet en een horecagelegenheid werd ontruimd.
9 uur geledenOBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.
12 uur geledenHOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.
15 uur geledenDEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
19 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
19 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
20 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
22 uur geleden