Politie en OM gaan sneller optreden tegen actievoerders
DEN HAAG (ANP) - Politie en het Openbaar Ministerie (OM) gaan sneller en direct optreden tegen actievoerders die de wet overtreden. Dat kan het ter plekke beboeten zijn. Als niet direct kan worden opgetreden, worden zij achteraf beboet en vervolgd. Dat is afgesproken in het spoedoverleg dat demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz woensdagochtend had met het OM en politie. Het ging over de boerenprotestacties van de afgelopen dagen, de snelwegblokkades door XR en protesten waarbij "verwerpelijke leuzen worden gescandeerd", stellen zij in een gezamenlijke verklaring.
De maat is vol, stellen de drie. "Dit is geen demonstreren, dit zijn geen protesten, dit zijn illegale acties of zelfs het plegen van misdrijven. Daar komen de actievoerders niet mee weg."
Yeşilgöz, OM en politie hebben teruggekeken op de boerenprotesten van maandagavond, waarbij snelwegen werden geblokkeerd, met landbouwvoertuigen op de snelweg is gereden, vuurwerk werd afgestoken en branden werden gesticht. "Dit levert gevaarlijke situaties op voor weggebruikers en hulpverleners", zo staat in de verklaring.
Mogelijke vervolging
Het OM heeft de indruk dat maandagavond "ernstige strafbare feiten" zijn begaan bij boerenacties op snelwegen. Zoals bekend zijn inmiddels twee mensen aangehouden, bij een protest op de A50.
"Deze acties ondermijnen het draagvlak voor het demonstratierecht. Van het demonstratierecht mag geen misbruik worden gemaakt", stellen de drie partijen na hun overleg waarbij ook is teruggekeken op de handhaving en de mogelijke vervolging van de actievoerders "die zich ernstig hebben misdragen".
Bijzonder optreden
VVD-Kamerlid Ingrid Michon noemt de afspraken die tijdens het spoedoverleg zijn gemaakt "goed nieuws" op X. Ze tekent daarbij wel aan dat burgemeesters niet vergeten moeten worden. "De bevoegdheden van burgemeester zijn en blijven hard nodig bij de bestrijding van deze grote openbare ordeverstoringen."
De politie is dinsdag met een speciaal nationaal staf grootschalig bijzonder optreden gestart. Dat houdt in dat de politie snel inzet en politiecapaciteit kan verdelen bij eventuele toekomstige incidenten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
7 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
7 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
13 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
13 uur geleden