Politie Düsseldorf: 100.000 demonstranten tegen extreemrechts
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een groot aantal Duitsers heeft opnieuw zijn afkeer getoond van extreemrechts, met name verenigd in Alternative für Deutschland (AfD). De aanhang van deze omstreden partij groeit volgens veel mensen verontrustend. Volgens de politie gingen zaterdag alleen al in Düsseldorf zo'n 100.000 mensen de straat op om te demonstreren onder het motto "Tegen de AfD - Wij zwijgen niet. We kijken niet weg. We treden op".
De enorme menigte was zeer divers, jong, oud, hele families met kinderen. De betogers werden volgens Düsseldorfer traditie onder meer begeleid door punkmuziek. Op spandoeken stonden teksten als "Ik houd in het algemeen niet van nazi's" en "Niet nog eens".
Burgemeester Stephan Keller (CDU) hield zijn gehoor voor dat rond 1930 de gevaren voor de eerste Duitse democratie ook werden onderschat. Mensen die ervoor waarschuwden werden belachelijk gemaakt. "Dat mag ons niet nogmaals overkomen. Tegen de extremisten roepen we: Jullie zullen nooit meer een meerderheid vormen".
Osnabrück
In Osnabrück, waar 25.000 tot 30.000 mensen op de been waren, voerde minister van Defensie Boris Pistorius (SPD) het woord. Hij zei dat de AfD uit is op een verandering van het stelsel. "Dat betekent in andere woorden dat ze terug willen naar de donkere tijden van rassenwaan, discriminatie, ongelijkheid en onrecht".
Pistorius trok een vergelijking met de Weimarrepubliek, die niet ten onder ging door haar vijanden, maar door zwakte van haar vrienden. "Vandaag de dag weten we beter, geschiedenis mag zich niet herhalen".
Ook in tal van andere steden, groot en klein, werd actie gevoerd, waaronder Aken, Mannheim, Kaiserslautern, Lübeck, Marburg en Weimar. Vrijdag waren er al acties in onder andere Frankfurt, Saarbrücken en Gütersloh. Vorig weekeinde werd de totale opkomst bij vergelijkbare manifestaties geschat op 900.000.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
17 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
6 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
6 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
10 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
11 uur geleden