Politie Düsseldorf: 100.000 demonstranten tegen extreemrechts
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een groot aantal Duitsers heeft opnieuw zijn afkeer getoond van extreemrechts, met name verenigd in Alternative für Deutschland (AfD). De aanhang van deze omstreden partij groeit volgens veel mensen verontrustend. Volgens de politie gingen zaterdag alleen al in Düsseldorf zo'n 100.000 mensen de straat op om te demonstreren onder het motto "Tegen de AfD - Wij zwijgen niet. We kijken niet weg. We treden op".
De enorme menigte was zeer divers, jong, oud, hele families met kinderen. De betogers werden volgens Düsseldorfer traditie onder meer begeleid door punkmuziek. Op spandoeken stonden teksten als "Ik houd in het algemeen niet van nazi's" en "Niet nog eens".
Burgemeester Stephan Keller (CDU) hield zijn gehoor voor dat rond 1930 de gevaren voor de eerste Duitse democratie ook werden onderschat. Mensen die ervoor waarschuwden werden belachelijk gemaakt. "Dat mag ons niet nogmaals overkomen. Tegen de extremisten roepen we: Jullie zullen nooit meer een meerderheid vormen".
Osnabrück
In Osnabrück, waar 25.000 tot 30.000 mensen op de been waren, voerde minister van Defensie Boris Pistorius (SPD) het woord. Hij zei dat de AfD uit is op een verandering van het stelsel. "Dat betekent in andere woorden dat ze terug willen naar de donkere tijden van rassenwaan, discriminatie, ongelijkheid en onrecht".
Pistorius trok een vergelijking met de Weimarrepubliek, die niet ten onder ging door haar vijanden, maar door zwakte van haar vrienden. "Vandaag de dag weten we beter, geschiedenis mag zich niet herhalen".
Ook in tal van andere steden, groot en klein, werd actie gevoerd, waaronder Aken, Mannheim, Kaiserslautern, Lübeck, Marburg en Weimar. Vrijdag waren er al acties in onder andere Frankfurt, Saarbrücken en Gütersloh. Vorig weekeinde werd de totale opkomst bij vergelijkbare manifestaties geschat op 900.000.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
50 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
3 uur geledenOSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.
3 uur geleden