Politie beëindigt bezetting gebouw Erasmus Universiteit
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond een eind gemaakt aan de bezetting van een gebouw van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) door een groep klimaatactivisten. Een politiewoordvoerster zei dat ongeveer tien activisten waren aangehouden omdat ze niet wilden vertrekken. In de loop van de avond zijn die allemaal vrijgelaten, aldus een woordvoerder van de actievoerders.
De bezetting van het Sanders-gebouw op universiteitscampus Woudestein was uitgevoerd door een groep die zichzelf Occupy EUR noemt. De activisten hadden onder meer spandoeken opgehangen met teksten als 'end fossil'. Ze eisen "een einde aan de fossiele economie". Concreet willen ze dat de universiteit alle banden met oliebedrijven als Shell beëindigt. Behalve voor klimaatverandering vroegen de 'bezetters' aandacht voor andere problemen, zoals studenten die in de schulden zitten en bestaansonzekerheid. Ook de toegankelijkheid van universiteitsgebouwen voor mensen met een beperking moet beter, vinden ze.
Het bestuur van de universiteit liet weten begrip te hebben "voor de beweegredenen van de groep" en de dialoog te willen aangaan. Toch is uit veiligheidsoverwegingen een eind gemaakt aan de bezetting. "In de loop van de middag hebben we uit zeer betrouwbare bronnen informatie ontvangen die maakt dat we de veiligheid van onze medewerkers, studenten en de demonstranten op onze campus niet langer kunnen waarborgen. De bezetting is daarom beëindigd en we zullen in overleg op zoek moeten gaan naar een manier om de dialoog alsnog te kunnen voeren", aldus een verklaring van de Erasmus Universiteit op de eigen website.
Een woordvoerder van de actievoerders vindt het "teleurstellend" dat de politie een eind heeft gemaakt aan de bezetting. "Onze actie was vreedzaam. We waren net eten aan het klaarzetten en ons aan het voorbereiden op een gesprek met het bestuur van de universiteit."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden, oosten en zuidoosten van het land kan het dinsdagavond, -nacht en woensdagochtend plaatselijk glad zijn, waarschuwt het KNMI. De gladheid ontstaat door bevriezing van natte weggedeelten of door lichte regen op een bevroren ondergrond, mogelijk zeer lokaal.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie wil bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart meedoen in minimaal honderd gemeenten. Op haar website meldt de partij dat de deelname in dit aantal gemeenten vaststaat en dat nog wordt onderzocht of het op meer plekken kan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de jaarwisseling zal de luchtkwaliteit korte tijd slecht of mogelijk zeer slecht zijn, verwacht het RIVM. Dit geldt vooral voor plaatsen waar vuurwerk wordt afgestoken. Het gaat slechts matig waaien, waardoor er plaatselijk hoge concentraties fijnstof zijn.
13 uur geledenWEESP (ANP) - De vuurwerkvondst in een huis in Weesp maandagavond betrof een lading van ruim 1100 kilo, meldt de politie. Er moesten moesten enkele tientallen woningen aan de Papelaan worden ontruimd nadat het zware vuurwerk werd gevonden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen roept Nederlanders op het frituurvet dat in aanloop naar oud en nieuw wordt gebruikt om oliebollen te bakken niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Het vet stolt in het riool en zorgt geregeld voor verstoppingen, waarschuwt de koepelorganisatie. Dat en het zuiveren van het frituurvet uit het water kost de waterschappen jaarlijks miljoenen euro's.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De opsporingsdiensten hebben meer verboden vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar, blijkt uit de dinsdag bijgewerkte Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen week is 7433 kilo in beslag genomen. Daarmee staat de teller dit jaar op ruim 112.223 kilo, terwijl het jaar nog niet voorbij is.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - TivoliVredenburg heeft in 2025 voor het eerst meer dan 1,5 miljoen bezoekers ontvangen, meldt het poppodium dinsdag. Bij de Utrechtse concertzaal vonden dit recordjaar ruim 2300 concerten en evenementen plaats en stonden zo'n 15.000 artiesten, musici en sprekers op de podia. TivoliVredenburg werd ooit ontworpen voor 600.000 gasten.
14 uur geleden