Politie beëindigt bezetting gebouw Erasmus Universiteit
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond een eind gemaakt aan de bezetting van een gebouw van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) door een groep klimaatactivisten. Een politiewoordvoerster zei dat ongeveer tien activisten waren aangehouden omdat ze niet wilden vertrekken. In de loop van de avond zijn die allemaal vrijgelaten, aldus een woordvoerder van de actievoerders.
De bezetting van het Sanders-gebouw op universiteitscampus Woudestein was uitgevoerd door een groep die zichzelf Occupy EUR noemt. De activisten hadden onder meer spandoeken opgehangen met teksten als 'end fossil'. Ze eisen "een einde aan de fossiele economie". Concreet willen ze dat de universiteit alle banden met oliebedrijven als Shell beëindigt. Behalve voor klimaatverandering vroegen de 'bezetters' aandacht voor andere problemen, zoals studenten die in de schulden zitten en bestaansonzekerheid. Ook de toegankelijkheid van universiteitsgebouwen voor mensen met een beperking moet beter, vinden ze.
Het bestuur van de universiteit liet weten begrip te hebben "voor de beweegredenen van de groep" en de dialoog te willen aangaan. Toch is uit veiligheidsoverwegingen een eind gemaakt aan de bezetting. "In de loop van de middag hebben we uit zeer betrouwbare bronnen informatie ontvangen die maakt dat we de veiligheid van onze medewerkers, studenten en de demonstranten op onze campus niet langer kunnen waarborgen. De bezetting is daarom beëindigd en we zullen in overleg op zoek moeten gaan naar een manier om de dialoog alsnog te kunnen voeren", aldus een verklaring van de Erasmus Universiteit op de eigen website.
Een woordvoerder van de actievoerders vindt het "teleurstellend" dat de politie een eind heeft gemaakt aan de bezetting. "Onze actie was vreedzaam. We waren net eten aan het klaarzetten en ons aan het voorbereiden op een gesprek met het bestuur van de universiteit."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Ruim 13.000 mensen vroegen vorige week geld terug bij de NS na vertragingen door wisselstoringen. Dat is drie tot vier keer zoveel als het normale aantal, meldt een woordvoerder. De meeste aanvragen werden gedaan op maandag, zo'n 8000.
51 minuten geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie heeft afgelopen vrijdag de vermoedelijke opdrachtgever aangehouden van de explosies die in 2024 en 2025 plaatsvonden bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Het gaat om een 34-jarige man uit Heemskerk, meldt de politie maandag. Hij is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris, die heeft besloten dat de verdachte langer vast blijft zitten.
52 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De twee jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam, die vorige week maandag betrokken waren bij een incident in Schiedam waarbij een 60-jarige man om het leven kwam, komen weer op vrije voeten. Het Openbaar Ministerie verdenkt hen van mishandeling en openlijk geweld met de dood tot gevolg.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Het advies om drinkwater voor gebruik te koken in Amersfoort en omliggende gemeenten als Bunschoten-Spakenburg, Leusden en Soest geldt in ieder geval tot woensdagmiddag. De "lichte verontreiniging" met de bacterie enterokokken die vorige week maandag werd gevonden, is nog niet weg, meldt drinkwaterbedrijf Vitens.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS gaat dinsdag grotendeels weer de reguliere dienstregeling rijden. De vervoerder kampte sinds begin januari met grote problemen door sneeuw en bevroren wissels. Anderhalve week lang konden treinen daardoor niet het normale rooster rijden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft geen vertrouwen meer in de rechters in de mondkapjeszaak. Dit heeft het OM maandag gezegd in de rechtbank in Rotterdam. Het OM vroeg de wrakingskamer van de rechtbank daarom de drie rechters te vervangen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag zes jaar cel geëist tegen Faissal T. De oudste zoon van Ridouan Taghi wordt verdacht van deelname aan een criminele organisatie die zich bezighoudt met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan uit de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De 25-jarige T. heeft procesafspraken gemaakt met het Openbaar Ministerie.
3 uur geleden