Politie arresteert demonstranten bij Malmö-arena
MALMÖ (ANP) - De Zweedse politie is zaterdagavond in actie gekomen tegen demonstranten die weigerden te vertrekken bij de Malmö-arena, toen de finale van het Eurovisie Songfestival op het punt van beginnen stond.
De pro-Palestijnse betogers probeerden de ingang te blokkeren en riepen volgens verslaggevers van de krant Aftonbladet "schaam je" tegen arriverende bezoekers. Toen de sfeer dreigend werd, trad de politie op. Daarbij gebruikte ze pepperspray, geen traangas zoals aanvankelijk werd gemeld.
Een woordvoerder zei dat ongeveer dertig personen zijn aangehouden en afgevoerd. Aan het eind van de avond zat een beperkt aantal nog vast. Een van hen wordt verdacht van geweld tegen een agent. Zeven anderen zitten in hechtenis voor het veroorzaken van ernstige ongeregeldheden of het risico daarop.
Thunberg
Veel demonstranten, onder wie de milieuactiviste Greta Thunberg, werden weggesleept naar een plek waar ze op grond van de verordening wel mochten zijn. De Zweedse politie, massaal op de been om ongeregeldheden te voorkomen, kreeg steun van collega's uit Denemarken en Noorwegen.
De autoriteiten hadden toestemming gegeven voor twee manifestaties tegen het songfestival en de deelname van Israël. De laatste had plaats in Mölleplatsen, een park naast de Arena. Daar deden naar schatting van de politie zo'n 8000 mensen mee aan de dabke, een Palestijnse volksdans, op de melodie van "Ana Dami Falastini" (Mijn bloed is Palestijns). Als dat aantal klopt, zou het de door de organisatie beoogde verbetering zijn van het "wereldrecord dabke-dansen".
Tot dat moment was de sfeer gemoedelijk. Toen een deel van de actievoerders oprukte naar de festivalhal en de straten in de directe omgeving werd het allengs onvriendelijker. Om te voorkomen dat er nog meer mensen zouden komen, stopten er enige tijd geen treinen op het nabijgelegen station Hyllie.
Meer uit Buitenland
GRAND CANYON (ANP/AFP) - Mogelijk worden meer dan twintig mensen vermist na overstromingen in het nationale park Grand Canyon in de Amerikaanse staat Arizona. Dat heeft de National Park Service zondag laten weten in een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA/BLOOMBERG) - Amerikaanse strijdkrachten hebben zondag twee Iraanse lanceerinstallaties op het Iraanse eiland Larak aangevallen. Dat meldt de nieuwssite Axios op gezag van een Amerikaanse functionaris.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft toezichthouders op de communicatiesector opgeroepen een prominente journaliste van de zender NBC News te "straffen". In een bericht op Truth Social viel hij Kristen Welker aan, omdat ze had gezegd dat de president "wisselende resultaten" heeft geboekt met zijn steun aan politieke kandidaten tijdens voorverkiezingen.
5 uur geledenPORTSMOUTH (ANP/AFP) - In de Straat van Hormuz is opnieuw een tanker aangevallen, meldt de Britse maritieme scheepvaartmonitor UKMTO op X. Het schip zou voor de kust van Oman door een "onbekend projectiel" zijn geraakt.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige Venezolaanse president Nicolás Maduro, die op 3 januari door het Amerikaanse leger werd gevangengenomen en werd overgebracht naar de VS, heeft zondag vanuit zijn cel in New York via sociale media van zich laten horen. Bij foto's die van 25 juni dateren, een dag na de dodelijke aardbeving in zijn land, schreef hij onder meer: "Venezuela zal herrijzen."
8 uur geledenOSLO (ANP) - De uitvaart van de vrijdag overleden koning Harald van Noorwegen vindt plaats op woensdag 9 september. Het afscheid vindt plaats in de Dom van Oslo, maakte het paleis zondag bekend. De dienst wordt geleid door de leider van de Noorse Kerk, Olav Fykse Tveit.
8 uur geledenNICOSIA (ANP) - De kapitein van de veerboot die zondag kapseisde en zonk voor de noordkust van Cyprus, is opgepakt. Dat meldt Cyprus Mail op gezag van de premier van de zelfbenoemde republiek Noord-Cyprus, Ünal Üstel. Ook acht bemanningsleden zijn gearresteerd. Van acht schipbreukelingen is nu bekend dat ze zijn overleden, zeventien anderen worden nog gezocht. De rest van de in totaal 267 opvarenden kon worden gered.
8 uur geleden