Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie afgelopen jaar vaker in de fout bij gebruik zwaar geweld

Politie afgelopen jaar vaker in de fout bij gebruik zwaar geweld

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft vorig jaar opnieuw vaker zwaar geweld gebruikt dat achteraf is beoordeeld als "niet professioneel". Dit betekent dat het niet voldeed aan de regels of afspraken die hiervoor gelden. Dit blijkt uit cijfers die de politie bijhoudt en die maandag zijn vrijgegeven.

Agenten gebruikten in 2023 bij 22.454 incidenten 35.542 keer geweld, een stijging van 5 procent ten opzichte van 2022. Het gaat dan bijvoorbeeld om gebruik van de wapenstok of dreigen met een stroomstootwapen, maar ook het boeien van verdachten of het intrappen van een deur tellen als geweld.

Als een agent zwaar geweld inzet, zoals zijn dienstwapen of geweld waardoor een verdachte overlijdt of zwaargewond raakt, wordt dit apart geregistreerd en getoetst aan de wet en aan professionaliteitseisen. Vorig jaar gebeurde dit 2191 keer. In 343 gevallen werd het geweld als "niet professioneel" beoordeeld, 15,7 procent. Een jaar eerder was dit 13,2 procent en in 2021, 10,1 procent.

Verdere escalatie

Volgens Frank Paauw, portefeuillehouder Conflict- en Crisisbeheersing, toont die toename aan dat de politie kritisch is op het eigen handelen. "De maatschappij mag verwachten dat we geweld rechtmatig en zorgvuldig toepassen." Paauw stelt daarbij dat de burger ook mag verwachten dat de politie leert van de fouten. Tijdens opleidingen en trainingen wordt gekeken naar zorgvuldiger optreden om geweld te voorkomen. Agenten moeten duidelijk waarschuwen voordat ze overgaan tot geweld. "Dat kan verdere escalatie voorkomen", zegt Paauw.

Hij benadrukt ook het belang van goede registratie van geweld, waar momenteel onderzoek naar wordt gedaan.

Wapenstok en pepperspray

Het vaakst gebruikten agenten vorig jaar fysiek geweld, namelijk 23.393 keer. De wapenstok werd 3282 keer gehanteerd en pepperspray 797. 1888 keer trokken agenten een vuurwapen, in 162 gevallen werd gericht geschoten. Ook werd 2609 keer gedreigd met het stroomstootwapen, 1168 keer is het daadwerkelijk ingezet met stroom.

In negen gevallen heeft onderzoek naar geweld vorig jaar geleid tot een disciplinaire maatregel, dat kan gaan om een schriftelijke berisping maar ook ontslag. Eén agent is na een strafrechtelijk onderzoek veroordeeld.

Meer uit Binnenland

Joodse koepel ontstemd over bestuurders bij Nakba-herdenkingen

AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".

2 uur geleden
WHO-commissie pleit voor actie voor klimaat en gezondheid

GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.

6 uur geleden
Confrontatie tussen voetbalsupporters bij tankstation langs A28

PUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.

6 uur geleden
Arrestaties bij actie bij spoor in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.

7 uur geleden
Systemen Universiteit Utrecht draaien weer na brand in datacenter

UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.

8 uur geleden
Markuszower sprak over omstreden term 'omvolking' in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."

8 uur geleden
Finale songfestival door 798.000 mensen bekeken op Nederlandse tv

WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.

10 uur geleden