Politico: Witte Huis overweegt actie om abortuspil te beschermen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt gebruik te maken van een specifieke wet voor de volksgezondheid om toegang tot de abortuspil op nationaal niveau te beschermen, meldt nieuwswebsite Politico op basis van anonieme bronnen.
Er bestaat een wet die de regering de mogelijkheid geeft bepaalde acties te nemen om zo de volksgezondheid te beschermen. Op basis van die wet zou de Biden-regering artsen, apotheken en anderen die abortuspillen ter beschikking stellen aan patiënten willen beschermen tegen aansprakelijkheid. Ook als een abortuspil wordt geleverd aan een patiënt in een staat waar abortus inmiddels (zo goed als) verboden is.
De abortuspil bestaat uit twee dosissen die enkele dagen na elkaar ingenomen moeten worden. Het kan gebruikt wordt om veilig een zwangerschap tot tien weken te beëindigen.
Tegenstanders van het idee binnen de regering vrezen volgens Politico dat een dergelijke actie van het Witte Huis direct voor een rechter gebracht zal worden en dat de regering zo'n zaak zou verliezen. Dat zou verstrekkende gevolgen kunnen hebben voor toekomstige acties of decreten vanuit de president of de regering.
President Joe Biden zegt al sinds het Hooggerechtshof vorige maand de uitspraak Roe versus Wade terugdraaide dat zijn mogelijkheden het recht op abortus te beschermen gering zijn. Maar abortusactivisten en progressieve Democraten vonden dat Biden zich er te makkelijk vanaf maakte en zetten druk op hem om actie te ondernemen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
13 minuten geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
9 uur geleden