Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politico: team Trump voert gesprekken met tegenstanders Zelensky

Politico: team Trump voert gesprekken met tegenstanders Zelensky

WASHINGTON (ANP/RTR) - Vier hooggeplaatste adviseurs van president Donald Trump hebben gesprekken gevoerd met enkele van de belangrijkste binnenlandse politieke tegenstanders van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, meldt nieuwssite Politico. Dat is voor zover bekend niet eerder gebeurd.

De adviseurs spraken met de Oekraïense oppositieleider Joelia Tymosjenko en hooggeplaatste leden van de partij van oud-president Petro Porosjenko, meldt Politico. Porosjenko verloor de presidentsverkiezingen in 2019 van nieuwkomer Zelensky. Politico baseert zich op informatie van drie Oekraïense parlementsleden en een Amerikaanse Republikeinse expert in buitenlandbeleid.

Volgens Politico gingen de gesprekken over de mogelijkheid snel presidentsverkiezingen te houden in Oekraïne. Deze verkiezingen zijn uitgesteld conform de grondwet van het land, omdat Oekraïne nog altijd in staat van beleg verkeert. Miljoenen burgers zijn naar het buitenland gevlucht en bovendien zitten er ook Oekraïners aan het front.

Verkiezingen

Tymosjenko en Porosjenko hebben zich volgens Politico uitgesproken tegen het houden van verkiezingen, maar zouden met de gesprekken met Trumps team hebben laten zien dat zij makkelijker zijn om mee samen te werken.

Trumps medewerkers denken dat Zelensky nieuwe verkiezingen zou verliezen vanwege oorlogsmoeheid en publieke frustratie over corruptie, meldt Politico. De site wijst erop dat Zelensky volgens de meest recente peiling nog steeds ruim voorloopt op zijn tegenstanders.

Aanvaring in Oval Office

Trump noemde Zelensky onlangs nog een "dictator zonder verkiezingen", die nauwelijks steun zou genieten onder de Oekraïense bevolking, maar kwam daarop terug voorafgaand aan een ontmoeting met Zelensky in het Witte Huis.

Die ontmoeting liep voor de camera's uit de hand. De leiders kregen ruzie waarbij Trump de Oekraïense leider ervan beschuldigde "respectloos en ondankbaar" te zijn. Zelensky had gesuggereerd dat diplomatie met Rusland niet werkt. Hij moest het Witte Huis vroegtijdig verlaten. De banden tussen hun landen zijn sindsdien steeds meer onder druk komen te staan. Trumps regering heeft deze week de militaire hulp aan Oekraïne opgeschort.

Meer uit Buitenland

Nieuwe Houthi-aanvallen op meerdere steden in Saudi-Arabië

ABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.

23 minuten geleden
Trump: Iran probeert midterms te beïnvloeden, oorlog stopt daarna

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.

1 uur geleden
Doden bij Russische aanval op Oekraïens winkelcentrum

SOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.

1 uur geleden
Vliegtuig Zelensky na vertrek Moldavië bijna geraakt door drone

OSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.

2 uur geleden
Britse man opgepakt om voorbereiding sabotageactie voor Russen

SWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.

2 uur geleden
Atoomagentschap wil Iran bespreken bij Veiligheidsraad

WENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.

2 uur geleden
Rechter in Miami wijst vrijlatingsverzoek van gebroeders Tate af

MIAMI (ANP/RTR) - Andrew en Tristan Tate komen niet vrij uit de gevangenis in Miami. De influencers worden daar vastgehouden, omdat de Britten hebben gevraagd om hun uitlevering, wat ze proberen te voorkomen. De broers worden daar verdacht van onder meer verkrachting, mishandeling en mensenhandel, gepleegd tussen 2010 en 2017.

3 uur geleden