Politico: Oekraïne mag wapens VS gebruiken tegen doelen in Rusland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Oekraïne in het geheim toestemming gegeven om door de VS geleverde wapens te gebruiken bij aanvallen op doelen op Russisch grondgebied. Dat bericht nieuwssite Politico op basis van anonieme bronnen. De wapens mogen volgens die ingewijden alleen worden gebruikt in de omgeving van Charkiv, de tweede stad van Oekraïne. Rusland voert daar een offensief uit.
Een ingewijde zegt dat president Joe Biden vindt dat de Oekraïners moeten kunnen terugschieten als ze door Russische troepen worden aangevallen. Ook als de Russische strijdkrachten op het punt staan om aanvallen uit te voeren, mogen de Amerikaanse wapens worden ingezet. Het beleid met betrekking op aanvallen op langere afstanden zou volgens die bron "niet zijn veranderd".
Biden wilde Oekraïne meer "flexibiliteit" geven bij de strijd in het grensgebied, zegt een andere bron rond de Amerikaanse regering. Het besluit betekent in de praktijk dat Oekraïne bijvoorbeeld Amerikaanse raketten mag gebruiken om Russische troepen te beschieten die zich bij Charkiv aan andere kant van de grens verzamelen. Militaire doelen bestoken die diep in Rusland liggen, zou niet zijn toegestaan. Ook civiele infrastructuur mag niet worden aangevallen met de wapens.
Toenemende discussie
Westerse landen hebben Oekraïne veel wapens geleverd voor de strijd tegen de Russische invasiemacht, maar sommige bondgenoten willen niet dat die ook gebruikt worden om doelen in Rusland zelf aan te vallen. Er wordt gevreesd voor escalatie van het conflict. De Russische opmars in Charkiv leidde de afgelopen tijd tot toenemende discussie onder bondgenoten over de vraag of dat standpunt nog houdbaar is.
De Amerikaanse denktank Institute for the Study of War (ISW) zei donderdag dat tot dusver tien bondgenoten hebben aangegeven akkoord te zijn met het gebruik van westerse wapens bij aanvallen op doelen in Rusland, al dan niet met beperkingen. Dat waren vooral Europese landen. De VS stonden nog niet op die lijst.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP) - President Donald Trump heeft erkend dat de Amerikaanse grondwet hem niet toestaat zich kandidaat te stellen voor een derde ambtstermijn. "Als je het leest, is het vrij duidelijk: ik mag me niet kandidaat stellen. Het is jammer", zei Trump tegen verslaggevers onderweg naar Zuid-Korea, waar hij inmiddels is gearriveerd.
3 uur geledenSEOUL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is gearriveerd in Zuid-Korea, zo was te zien op live-tv-beelden. Trump sluit zich in Zuid-Korea aan bij andere staatshoofden en kopstukken uit het bedrijfsleven die de Asia-Pacific Economic Cooperation-top (APEC) bijwonen.
3 uur geledenKINGSTON (ANP) - De Jamaicaanse premier Andrew Holness heeft Jamaica uitgeroepen tot rampgebied, na de doortocht van orkaan Melissa. "De prioriteit van de regering is altijd de veiligheid en het welzijn van elke Jamaicaan", zei Holness op X. De volledige omvang van de schade en het aantal slachtoffers zijn vooralsnog onduidelijk.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het uitblijven van maatregelen tegen klimaatverandering eist elk jaar miljoenen levens en zet gezondheidszorgsystemen onder druk. Dat blijkt uit het nieuwste Lancet Countdown-rapport, dat woensdag werd gepubliceerd in samenwerking met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
4 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft kruisraketten getest langs zijn oostkust, vlak voor het bezoek woensdag van de Amerikaanse president Donald Trump aan buurland Zuid-Korea. Dat meldt het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat, waar de Republikeinen in de meerderheid zijn, heeft gestemd voor het ongedaan maken van de heffingen van president Donald Trump tegen Brazilië. Dat deed de kamer door een wetsvoorstel aan te nemen dat een einde maakt aan de noodtoestand die Trump in juli uitriep als vergelding voor de vervolging door Brazilië van voormalig president Jair Bolsonaro voor een vermeende staatsgreep.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben luchtaanvallen uitgevoerd in de Gazastrook nadat Israël de Palestijnse beweging Hamas had beschuldigd van een aanval op militairen. Volgens de Burgerbescherming in Gaza zijn bij de Israëlische aanvallen zeker 50 Palestijnen omgekomen, onder wie 22 kinderen. Al Jazeera meldt op basis van medische bronnen 63 doden, onder wie 24 kinderen. Israël meldde dat bij gevechten in het zuiden van Gaza een militair is omgekomen.
6 uur geleden