Politici uit jaren 90 in opkomst in de Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe lichting neemt het over in de Tweede Kamer. Steeds meer mensen die in de jaren 90 zijn geboren, zijn verkozen als volksvertegenwoordigers. Mensen uit de jaren 50 en 60 beginnen plaats te maken voor hen.
In 2017 werd voor het eerst iemand verkozen uit de jaren 90. Dat was Rens Raemakers van D66. Twee jaar geleden groeide deze lichting naar negen leden en nu zitten er al achttien kinderen van de jaren 90 in de Kamer.
Met name het aantal Kamerleden uit de jaren 50 daalt snel. In 2012 werden 26 mensen verkozen die in dat decennium waren geboren. Dat werden er 12 in 2017, 5 en 2021 en nu dus 4. In dezelfde periode daalde ook het aantal Kamerleden uit de jaren 60: van 58 naar 44 naar 32 naar 24. Sinds het vertrek van Theo Hiddema in 2020 zit er niemand uit de jaren 40 meer in de Kamer.
Stabiel
Het aantal Kamerleden uit de jaren 70 is al tijden stabiel. Verkiezing na verkiezing komen iets meer dan vijftig volksvertegenwoordigers uit dat tijdvak. Het aantal Kamerleden uit de jaren 80 steeg snel bij de verkiezingen in het vorige decennium, maar vlakt nu af.
De vertrekkende Kamerleden uit de vorige periode nemen dinsdag afscheid van hun collega's. Hun vervangers worden woensdag geïnstalleerd. Dan begint de nieuwe termijn van de Kamer, na de verkiezingen van 22 november.
Processen-verbaal
Van de 150 gekozen Kamerleden, zijn 51 geboren in de jaren 70. Dat is net iets meer dan een derde van de totale Kamer. Uit de jaren 80 komen 47 Kamerleden. Verder zijn 24 volksvertegenwoordigers geboren in de jaren 60, 18 in de jaren 90 en 4 in de jaren 50. Van 6 aanstaande Kamerleden, allen van de PVV, is het geboortejaar niet bekendgemaakt.
De cijfers zijn gebaseerd op de processen-verbaal van de Kiesraad met de officiële uitslag. Daarin staan de namen van mensen die na verkiezingen zijn geïnstalleerd. Daaronder zijn mensen die na de formatie minister of staatssecretaris werden. Hun vervangers zijn niet meegeteld, net als de vervangers van Kamerleden die om andere reden tussentijds opstapten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
2 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
2 dagen geleden