Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politici geslaagd voor 'examen' StemWijzer: eigen partij bovenaan

Politici geslaagd voor 'examen' StemWijzer: eigen partij bovenaan

DEN HAAG (ANP) - Lijsttrekkers en andere kandidaten halen opgelucht adem bij de publicatie van de nieuwe StemWijzer: na invullen staat hun eigen partij met afstand bovenaan bij de populaire stemhulp. Een enkeling behaalt net niet de 'score' van 100 procent, wat betekent dat de antwoorden van de politici volledig overeenkomen met de standpunten van de partij. Lijsttrekker Edson Olf van Bij1 komt uit op 97 procent. Waarschijnlijk omdat hij een keer te veel het neutrale antwoord heeft gegeven op een van de stellingen, vermoedt hij.

Directeur Eric Stokkink van ProDemos zegt dat de organisatie alle verkiezingsprogramma's heeft uitgeplozen en vervolgens zorgvuldig een selectie heeft gemaakt van stellingen. Die moesten uiteenlopen qua onderwerp, voor links en rechts belangrijke thema's bevatten en duidelijke verschillen laten zien tussen partijen.

"Blijkbaar blijk ik een echte CDA'er te zijn, mooi toch?", zegt CDA-lijsttrekker Henri Bontenbal tevreden na de StemWijzer te hebben ingevuld. "Ik zou mezelf wel een onvoldoende hebben gegeven als het niet 100 procent zou zijn", zegt de nummer zes van Nieuw Sociaal Contract Eddy van Hijum, gezien hij hoofdverantwoordelijke was voor het verkiezingsprogramma.

Sommige stellingen lastig

Lijsttrekker Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren vindt het bij sommige stellingen lastig om haar mening te vatten in de antwoorden "eens", "oneens" of "geen van beiden". Zo vindt ze het in principe goed dat de overheid mensen financieel bijstaat om een elektrische auto te kopen. Maar dat geld moet wat haar betreft niet naar de rijken gaan en zo'n maatregel moet onderdeel zijn van een groter plan, waarbij ook onder meer het openbaar vervoer een belangrijke rol speelt.

De StemWijzer is vanaf woensdag door iedereen online in te vullen. Door hun mening te geven over dertig stellingen kunnen mensen zien welke politieke partij het dichtst bij hun overtuigingen staat en waarom. Nederlanders doen dat doorgaans massaal. In 2021 werd de stemhulp 7,8 miljoen keer geraadpleegd.

Meer uit Politiek

Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

14 uur geleden
Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

1 dag geleden
Bikker wil dat rekening niet eenzijdig bij werkende mensen ligt

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.

1 dag geleden
Struijs kritisch op minderheidskabinet, ziet kansen voor 50PLUS

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.

1 dag geleden
Nachten Heinen zijn 'al korter' in aanloop naar Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.

1 dag geleden
Paternotte wil dat PRO en JA21 elkaar niet uitsluiten

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.

1 dag geleden
PvdD-leider Teunissen gaat eind november met zwangerschapsverlof

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.

1 dag geleden