Polen ziet in grenscrisis ernstige poging om EU te destabiliseren
WARSCHAU (ANP) - Polen ziet de crisis aan de grens met Belarus als de meest "serieuze poging in 30 jaar om Europa te destabiliseren". Dat verklaarde premier Mateusz Morawiecki, die op Twitter zei dat zijn land alles zal doen "om de grenzen van de EU te verdedigen".
Duizenden migranten, vooral uit het Midden-Oosten, hebben de afgelopen maanden geprobeerd om via het Oost-Europese Belarus naar de EU te reizen. Ze worden tegengehouden bij de grens met Polen. Dat land verwijt het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko bewust migranten naar de grens te dirigeren.
De Poolse regering deelde zondag via YouTube een Engelstalige video met de naam #WeDefendEurope, wij verdedigen Europa. "Vandaag is Polen het doelwit, maar morgen is Duitsland, België, Frankrijk of Spanje aan de beurt", waarschuwt Morawiecki, terwijl beelden worden getoond van groepen migranten die door barricades aan de grens proberen te breken.
Hybride oorlog
De premier stelt geen sprake is van een "normale" migratiecrisis. Hij beschuldigt Loekasjenko ervan een hybride oorlog te voeren tegen de EU. Daarmee doelt hij op een conflict waarbij ook niet-militaire middelen worden ingezet om tegenstanders te verzwakken. "Het doel is om de situatie in Europa te destabiliseren, voor het eerst sinds het einde van de Koude Oorlog."
De Poolse regeringschef overlegt zondag over de crisis met de Baltische EU-landen, waarvan er ook twee grenzen aan Belarus. Hij arriveerde zondagochtend in Estland en sprak daar met minister-president Kaja Kallas. Later op de dag volgen bezoeken aan Litouwen en Letland.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."
32 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De toekomstige Hongaarse premier Péter Magyar zegt komende woensdag naar Brussel te gaan voor informeel overleg met EU-kopstuk Ursula von der Leyen. De Hongaarse politicus wil dat bevroren Europese subsidies alsnog naar zijn land gaan. Brussel heeft al duidelijk gemaakt dat het eerst hervormingen wil zien.
1 uur geledenKIDAL (ANP/AFP) - Opstandelingen en troepen van de Malinese overheid zijn in de noordelijke stad Kidal weer met elkaar in gevecht geraakt. Zaterdag openden jihadisten en rebellen op verschillende plekken in Mali de aanval. Deze zondag claimen opstandelingen dat ze Kidal in handen hebben.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland brengt de wereld veertig jaar na de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl weer op de rand van een nieuwe ramp, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Russische drones bedreigen volgens hem de centrale. "De wereld mag dit nucleaire terrorisme niet laten voortduren en de beste manier is door Rusland te dwingen om te stoppen met de roekeloze aanvallen."
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die vastzit voor het schieten bij het Correspondents' Dinner in Washington, had het naar eigen zeggen gemunt op leden van de regering van president Donald Trump, meldt CBS News. De verdachte, Cole Allen, heeft dat volgens twee bronnen verklaard tegenover de opsporingsdiensten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner van het Witte Huis hem er niet van zal weerhouden de oorlog in Iran te winnen. Tijdens een persconferentie na de schietpartij zei Trump dat hij niet gelooft dat het incident gerelateerd is aan het conflict.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De verdachte die ervan wordt beschuldigd het Correspondents' Dinner in Washington te hebben bestormd met wapens, wordt maandag aangeklaagd. Dat heeft Jeanine Pirro, de federale aanklager van Washington DC, meegedeeld.
6 uur geleden