Polen ziet in grenscrisis ernstige poging om EU te destabiliseren
WARSCHAU (ANP) - Polen ziet de crisis aan de grens met Belarus als de meest "serieuze poging in 30 jaar om Europa te destabiliseren". Dat verklaarde premier Mateusz Morawiecki, die op Twitter zei dat zijn land alles zal doen "om de grenzen van de EU te verdedigen".
Duizenden migranten, vooral uit het Midden-Oosten, hebben de afgelopen maanden geprobeerd om via het Oost-Europese Belarus naar de EU te reizen. Ze worden tegengehouden bij de grens met Polen. Dat land verwijt het regime van de Belarussische leider Aleksandr Loekasjenko bewust migranten naar de grens te dirigeren.
De Poolse regering deelde zondag via YouTube een Engelstalige video met de naam #WeDefendEurope, wij verdedigen Europa. "Vandaag is Polen het doelwit, maar morgen is Duitsland, België, Frankrijk of Spanje aan de beurt", waarschuwt Morawiecki, terwijl beelden worden getoond van groepen migranten die door barricades aan de grens proberen te breken.
Hybride oorlog
De premier stelt geen sprake is van een "normale" migratiecrisis. Hij beschuldigt Loekasjenko ervan een hybride oorlog te voeren tegen de EU. Daarmee doelt hij op een conflict waarbij ook niet-militaire middelen worden ingezet om tegenstanders te verzwakken. "Het doel is om de situatie in Europa te destabiliseren, voor het eerst sinds het einde van de Koude Oorlog."
De Poolse regeringschef overlegt zondag over de crisis met de Baltische EU-landen, waarvan er ook twee grenzen aan Belarus. Hij arriveerde zondagochtend in Estland en sprak daar met minister-president Kaja Kallas. Later op de dag volgen bezoeken aan Litouwen en Letland.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
5 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
56 minuten geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz overleggen vrijdag. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Onderhandelaars uit Iran en de VS zouden later deze week terug kunnen keren naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor hervatting van hun overleg. Het persbureau Reuters meldt dit van verschillende bronnen te hebben gehoord.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, is dinsdag bij het gesprek tussen Libanon en Israël. CNN meldt dat op basis van een bron binnen het ministerie. De Israëlische ambassadeur in de VS, Yechiel Leiter, ontmoet dan in Washington de Libanese ambassadeur in de VS, Nada Hamadeh.
8 uur geleden