Polen wil overleg met buurlanden van Duitsland om grenscontroles
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk noemt het "onacceptabel" dat Duitsland strengere controles aan de grens wil invoeren. Tusk zegt dat hij snel overleg wil voeren met alle buurlanden van Duitsland die getroffen worden door de maatregel.
Duitsland grenst naast Polen ook aan Nederland, Denemarken, Tsjechië, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en België. Die landen zijn allemaal lid van de Schengenzone, het gebied waarin mensen normaal gesproken vrij kunnen reizen. De Duitse regering wil nu met paspoortcontroles het aantal mensen dat zonder visum het land binnenkomt sterk terugdringen. De maatregel is volgens minister Nancy Faeser bedoeld om terroristen en illegale migranten te kunnen weren.
Duitsland voert al sinds oktober 2023 grenscontroles uit bij de grens met Polen, Tsjechië en Zwitserland en sinds 2015 bij de grens met Oostenrijk. Dat zijn officieel tijdelijke controles, maar die worden steeds verlengd. Rond het EK voetbal afgelopen zomer voerde Duitsland ook al controles uit bij de andere grenzen, waaronder de Nederlandse.
Oostenrijk reageerde maandag ook afwijzend op de Duitse plannen. De Nederlandse minister Marjolein Faber verwelkomde de controles, maar wil ook in gesprek over mogelijke problemen voor de intensieve handel tussen beide landen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
8 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
15 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
16 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
17 uur geleden