Polen wil overleg met buurlanden van Duitsland om grenscontroles
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk noemt het "onacceptabel" dat Duitsland strengere controles aan de grens wil invoeren. Tusk zegt dat hij snel overleg wil voeren met alle buurlanden van Duitsland die getroffen worden door de maatregel.
Duitsland grenst naast Polen ook aan Nederland, Denemarken, Tsjechië, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en België. Die landen zijn allemaal lid van de Schengenzone, het gebied waarin mensen normaal gesproken vrij kunnen reizen. De Duitse regering wil nu met paspoortcontroles het aantal mensen dat zonder visum het land binnenkomt sterk terugdringen. De maatregel is volgens minister Nancy Faeser bedoeld om terroristen en illegale migranten te kunnen weren.
Duitsland voert al sinds oktober 2023 grenscontroles uit bij de grens met Polen, Tsjechië en Zwitserland en sinds 2015 bij de grens met Oostenrijk. Dat zijn officieel tijdelijke controles, maar die worden steeds verlengd. Rond het EK voetbal afgelopen zomer voerde Duitsland ook al controles uit bij de andere grenzen, waaronder de Nederlandse.
Oostenrijk reageerde maandag ook afwijzend op de Duitse plannen. De Nederlandse minister Marjolein Faber verwelkomde de controles, maar wil ook in gesprek over mogelijke problemen voor de intensieve handel tussen beide landen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft aangedrongen op gerechtigheid na de dodelijke aanval op een school in Iran. "Welke geschillen landen ook mogen hebben, we kunnen het er allemaal over eens zijn dat ze niet opgelost worden door schoolkinderen te doden", verklaarde Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. De afgelopen weken kregen door politieke onenigheid over dat departement tienduizenden beveiligers van transportveiligheidsdienst TSA en andere overheidsmedewerkers niet betaald. Door de zogenoemde shutdown ontstond chaos op luchthavens, waar volgens de autoriteiten sprake was van historisch lange wachttijden.
55 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft weer hotels in de Golfstaten bedreigd waar Amerikaanse militairen verblijven. "Als alle Amerikanen in een hotel gaan zitten, dan wordt dat hotel Amerikaans en doelwit", aldus legerwoordvoerder Abolfazl Shekarchi. We kunnen niet enkel toekijken, "we moeten overal toeslaan waar ze zich bevinden", zegt hij.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul verwacht snel onderhandelingen tussen Iran en de Verenigde Staten. Hij zei dat de twee oorlog voerende landen indirecte gesprekken hebben gevoerd en dat ze van plan zijn snel direct contact te leggen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend de inwoners van de plaats Sajd in Zuid-Libanon opgeroepen om te evacueren. "De activiteiten van Hezbollah dwingen het Israëlische leger om in het dorp krachtig op te treden", aldus de woordvoerder van het leger op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt vrijdag raketten en drones te hebben afgevuurd op militaire en energiedoelwitten in Israël en de Golfstaten. Dat meldt het Iraanse persagentschap Fars op basis van een verklaring.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend gemeld dat het luchtaanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran.
6 uur geleden