Polen wil NAVO-procedure voor bedreiging leden inschakelen
WARSCHAU (ANP/AFP) - Polen en een aantal andere NAVO-landen hebben het bondgenootschap gevraagd de procedure in werking te zetten voor wanneer een lidstaat zich bedreigd voelt. Als dat zogeheten artikel 4 wordt ingeschakeld buigt de NAVO zich met spoed over dreigend gevaar en kunnen lidstaten elkaar hulp toezeggen met bijvoorbeeld inlichtingen. De ambassadeurs van de NAVO-landen zijn donderdagochtend in spoedberaad bijeen.
Ook het naburige Letland zinspeelde al op een beroep op artikel 4 van het NAVO-handvest. Dat is veel lichter dan het inschakelen van de militaire bijstand van alle bondgenoten met het befaamde artikel 5. Het is bedoeld voor het geval dat een lidstaat zijn "territoriale integriteit, politieke onafhankelijkheid of veiligheid" in het gedrang ziet. Polen, de Baltische staten en ook zuidelijker NAVO-landen als Roemenië en Bulgarije maken zich grote zorgen nu Rusland het naburige Oekraïne is binnengevallen.
Polen heeft het verzoek ingediend "samen met een groep bondgenoten", laat de regering in Warschau weten. Oekraïne is geen NAVO-land en kan daarom geen beroep doen op de afspraken van de westerse alliantie.
Toen Rusland in 2014 het Oekraïense schiereiland de Krim annexeerde deed Polen ook al eens een beroep op artikel 4.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.
3 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP) - Twee mensen zijn omgekomen door een lawine in de Hoge Tatra, een hooggebergte op de grens tussen Slowakije en Polen, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers waren twee mannen uit Hongarije van 37 en 38 jaar.
3 uur geledenOTTAWA (ANP) - Het Chinese hooggerechtshof heeft de terdoodveroordeling van de Canadees Robert Lloyd Schellenberg ongedaan gemaakt. Dat zei een woordvoerster van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens The New York Times, dat eerst over het nieuws berichtte, zal een nieuw proces volgen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig Amerikaans vicepresident Kamala Harris heeft fel uitgehaald naar wat zij een "doofpotaffaire" noemde in het Witte Huis, nadat president Donald Trump een racistische video over Barack en Michelle Obama had gedeeld en later weer had verwijderd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, door president Donald Trump het Ministerie van Oorlog genoemd, heeft alle banden met Harvard University verbroken. Het ministerie stopt met militaire trainingen, beurzen en certificaatprogramma's in samenwerking met de universiteit, meldt defensieminister Pete Hegseth in een video op X.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse aanklagers voor financiële misdrijven hebben aan AFP laten weten dat ze een voorlopig onderzoek hebben geopend naar de voormalige minister van Cultuur Jack Lang en zijn dochter Caroline, na onthullingen in de Epstein-dossiers.
6 uur geleden