Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen wil NAVO-procedure voor bedreiging leden inschakelen

Polen wil NAVO-procedure voor bedreiging leden inschakelen

WARSCHAU (ANP/AFP) - Polen en een aantal andere NAVO-landen hebben het bondgenootschap gevraagd de procedure in werking te zetten voor wanneer een lidstaat zich bedreigd voelt. Als dat zogeheten artikel 4 wordt ingeschakeld buigt de NAVO zich met spoed over dreigend gevaar en kunnen lidstaten elkaar hulp toezeggen met bijvoorbeeld inlichtingen. De ambassadeurs van de NAVO-landen zijn donderdagochtend in spoedberaad bijeen.

Ook het naburige Letland zinspeelde al op een beroep op artikel 4 van het NAVO-handvest. Dat is veel lichter dan het inschakelen van de militaire bijstand van alle bondgenoten met het befaamde artikel 5. Het is bedoeld voor het geval dat een lidstaat zijn "territoriale integriteit, politieke onafhankelijkheid of veiligheid" in het gedrang ziet. Polen, de Baltische staten en ook zuidelijker NAVO-landen als Roemenië en Bulgarije maken zich grote zorgen nu Rusland het naburige Oekraïne is binnengevallen.

Polen heeft het verzoek ingediend "samen met een groep bondgenoten", laat de regering in Warschau weten. Oekraïne is geen NAVO-land en kan daarom geen beroep doen op de afspraken van de westerse alliantie.

Toen Rusland in 2014 het Oekraïense schiereiland de Krim annexeerde deed Polen ook al eens een beroep op artikel 4.

Meer uit Buitenland

Europees Parlement wil dat Hongarije stemrecht wordt ontnomen

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement vindt dat de EU-lidstaten harder tegen Hongarije moeten optreden door Hongarije het stemrecht te ontnemen. Een voorstel daartoe van de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) is dinsdag met een ruime meerderheid aangenomen. De lidstaten spreken er al jaren over, maar tot onvrede van het Europees Parlement blijft een besluit uit.

26 minuten geleden
Lavrov waarschuwt voor aanpassingen vredesvoorstel Trump

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland waarschuwt dat het vredesplan voor Oekraïne van de Amerikaanse president Donald Trump kan worden aangepast, maar dat het wel moet blijven "in de geest" van wat Trump en president Vladimir Poetin in augustus tijdens een korte topconferentie in Alaska hebben afgesproken.

51 minuten geleden
Europees Parlement stemt in met EU-defensieprogramma

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met een programma voor de versterking van de defensie-industrie van de EU. Hiervoor is voor de komende drie jaar 1,5 miljard euro uitgetrokken, waarmee militair materieel gezamenlijk moet worden aanbesteed en geproduceerd. De productie moet fors omhoog.

1 uur geleden
Economie Gaza verwoest, overlevingskansen bedreigd volgens VN

GENÈVE (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op de Gazastrook hebben volgens de VN-organisatie UNCTAD "alle pijlers onder de Palestijnse economie aanzienlijk ondermijnd". De overlevingskans voor Gaza wordt bedreigd, zegt de VN-Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling (UNCTAD) in een rapport.

2 uur geleden
Oekraïne wil nog voor eind november naar VS voor deal met Trump

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Amerikaanse president Donald Trump moeten elkaar nog deze week ontmoeten, zegt de Oekraïense veiligheidsadviseur en onderhandelaar Roestem Oemjerov. Hij spreekt van de "laatste stappen" die moeten leiden tot een overeenkomst die een einde maakt aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.

3 uur geleden
EU-Hof: Polen moet in Duitsland gesloten homohuwelijk erkennen

LUXEMBURG (ANP) - Polen moet het huwelijk van twee Poolse mannen die met elkaar trouwden in Duitsland erkennen. Dat oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJ-EU) dinsdag. Een EU-lidstaat mag het huwelijk tussen twee burgers van hetzelfde geslacht niet weigeren als zij wettig getrouwd zijn in een ander EU-land, aldus het hof.

3 uur geleden
Kyiv: Russische aanvallen 'terroristisch antwoord' op vredesplan

KYIV (ANP/AFP) - Grote Russische aanvallen met raketten en drones zijn volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "het terroristische antwoord" van Rusland op de vredesvoorstellen die de Amerikaanse regering heeft gepresenteerd.

5 uur geleden