Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen wil meer EU-geld om Oekraïense vluchtelingen op te vangen

Polen wil meer EU-geld om Oekraïense vluchtelingen op te vangen

WARSCHAU/BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Polen en Duitsland, de landen die veruit de meeste vluchtelingen uit Oekraïne opvangen, hebben recht op meer Europees geld. Dat stelt de Poolse president Andrzej Duda in een toespraak tijdens zijn bezoek aan Duitsland.

De twee landen kreunen onder de druk die de migratiestroom oplevert, aldus de president. Polen heeft volgens cijfers van het Vluchtelingenbureau van de Verenigde Naties (UNHCR) al 1,5 miljoen vluchtelingen opgevangen sinds begin dit jaar. In Duitsland gaat het om iets meer dan een miljoen. Ter vergelijking: Nederland heeft ongeveer 80.000 Oekraïners verwelkomd. Daar hoort meer financiële steun tegenover te staan, vindt Duda.

Sinds de Russische invasie in Oekraïne op 24 februari zijn iets meer dan 8 miljoen mensen vanuit Oekraïne de grens met Polen overgestoken. Een deel van hen is alweer teruggekeerd naar hun thuisland, maar velen wachten in een Europese lidstaat de strijd af.

Nieuwe golf

De vrees bestaat dat nu de temperaturen in Oekraïne onder het vriespunt zakken, een nieuwe golf van vluchtelingen naar de EU zal afreizen. Zeker omdat door aanhoudende Russische aanvallen op de energie-infrastructuur van Oekraïne inwoners geregeld zonder stroom en verwarming zitten.

Duda zegt dat die nieuwe golf intussen al voelbaar is in Polen. "Mensen vluchten voor vorst, voor de dood en voor Russische raketten en bommen", aldus de president. Hij benadrukte dat het belangrijk is dat precies in deze koude wintermaanden Polen en Duitsland de Oekraïense bevolking blijven bijstaan. "De Russische strategie is erop gericht de bevolking uit te putten", zei Duda, "maar die strategie mag en zal niet werken".

Meer uit Buitenland

Meerdere doden door bomaanslag in Colombia

CAJIBÍO (ANP/AFP/RTR) - Bij een bomaanslag in het zuidwesten van Colombia zijn zaterdag 14 mensen om het leven gekomen. Zeventien anderen raakten gewond.

1 uur geleden
Trump plaatst video van verdachte online, man had meerdere wapens

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale mediaplatform Truth Social video's en foto's gedeeld van de verdachte. Op een video van een bewakingscamera is te zien hoe de verdachte langs de beveiligingscontrole voor het evenement probeert te stormen.

1 uur geleden
Trump geëvacueerd van podium Correspondents' Dinner Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is door agenten van de Secret Service van het podium geëvacueerd tijdens het Correspondents' Dinner van het Witte Huis, zo toonden beelden van de locatie. Dat gebeurde nadat er een hard ongeïdentificeerd geluid te horen was. CNN meldt dat de president veilig is.

1 uur geleden
Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

10 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

10 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

12 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

14 uur geleden