Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen wil meer EU-geld om Oekraïense vluchtelingen op te vangen

Polen wil meer EU-geld om Oekraïense vluchtelingen op te vangen

WARSCHAU/BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Polen en Duitsland, de landen die veruit de meeste vluchtelingen uit Oekraïne opvangen, hebben recht op meer Europees geld. Dat stelt de Poolse president Andrzej Duda in een toespraak tijdens zijn bezoek aan Duitsland.

De twee landen kreunen onder de druk die de migratiestroom oplevert, aldus de president. Polen heeft volgens cijfers van het Vluchtelingenbureau van de Verenigde Naties (UNHCR) al 1,5 miljoen vluchtelingen opgevangen sinds begin dit jaar. In Duitsland gaat het om iets meer dan een miljoen. Ter vergelijking: Nederland heeft ongeveer 80.000 Oekraïners verwelkomd. Daar hoort meer financiële steun tegenover te staan, vindt Duda.

Sinds de Russische invasie in Oekraïne op 24 februari zijn iets meer dan 8 miljoen mensen vanuit Oekraïne de grens met Polen overgestoken. Een deel van hen is alweer teruggekeerd naar hun thuisland, maar velen wachten in een Europese lidstaat de strijd af.

Nieuwe golf

De vrees bestaat dat nu de temperaturen in Oekraïne onder het vriespunt zakken, een nieuwe golf van vluchtelingen naar de EU zal afreizen. Zeker omdat door aanhoudende Russische aanvallen op de energie-infrastructuur van Oekraïne inwoners geregeld zonder stroom en verwarming zitten.

Duda zegt dat die nieuwe golf intussen al voelbaar is in Polen. "Mensen vluchten voor vorst, voor de dood en voor Russische raketten en bommen", aldus de president. Hij benadrukte dat het belangrijk is dat precies in deze koude wintermaanden Polen en Duitsland de Oekraïense bevolking blijven bijstaan. "De Russische strategie is erop gericht de bevolking uit te putten", zei Duda, "maar die strategie mag en zal niet werken".

Meer uit Buitenland

Iran bereidt tegenaanvallen voor na Israëlisch-Amerikaanse aanval

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran is bezig met de voorbereidingen van een vergeldingsaanval na de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op het land. Een functionaris zegt tegen persbureau Reuters dat de tegenaanval "verpletterend" zal zijn.

1 minuut geleden
Irak sluit luchtruim na aanvallen op buurland Iran

BAGDAD (ANP/AFP) - Irak heeft het luchtruim gesloten vanwege de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op het buurland Iran. Ook Iran zelf heeft het luchtruim voor onbepaalde tijd afgesloten na de aanvallen.

2 minuten geleden
VS voeren ook aanvallen op Iran uit

WASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De Verenigde Staten voeren ook aanvallen uit op Iran. Dit hebben The New York Times en persbureau Reuters van officiële zijde vernomen. Israël had al laten weten dat de aanvallen lang voorbereid zijn en gecoördineerd worden met de Amerikanen.

19 minuten geleden
Israël meldt aanval op Iran te hebben uitgevoerd

JERUZALEM/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft volgens het Israëlische ministerie van Defensie een aanval op Iran uitgevoerd. In Teheran zijn meerdere explosies gemeld door plaatselijke media. Er zijn volgens de media grote explosies geweest in het centrum van de Iraanse hoofdstad, waar paniek is uitgebroken.

59 minuten geleden
Bill Clinton heeft alle vragen van onderzoekscommissie beantwoord

WASHINGTON (ANP/AFP) - De getuigenis van Bill Clinton voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden vrijdag was "zeer productief". Dat stelt de Republikeinse voorzitter van het comité, James Comer. De commissie ondervroeg de oud-president over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.

1 uur geleden
Boliviaans legervliegtuig dat bankbiljetten vervoerde stort neer

EL ALTO (ANP/RTR/AFP) - Een vliegtuig van de Boliviaanse luchtmacht is vrijdag tijdens de landing neergestort in de stad El Alto, nabij hoofdstad La Paz. Het vliegtuig vervoerde bankbiljetten naar het binnenland, waardoor na de crash chaotische taferelen ontstonden.

1 uur geleden
Rechtbank VS halveert megaboete voor Greenpeace

MANDAN (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft een boete voor Greenpeace gehalveerd naar 345 miljoen dollar (292 miljoen euro). De milieuorganisatie kreeg vorig jaar een megaboete voor betrokkenheid bij protesten tegen de aanleg van een oliepijpleiding in de staat North Dakota.

9 uur geleden