Polen wil kwaliteit graan uit Oekraïne controleren
WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Polen wil ladingen graan uit buurland Oekraïne structureel onderwerpen aan kwaliteitscontroles. Dat meldde onderminister van Landbouw Michal Kolodziejczak, die volgens Poolse media opmerkte dat doorgevoerd Oekraïens graan vaak wordt teruggestuurd naar Polen als het na aankomst in Duitsland van slechte kwaliteit blijkt te zijn.
De uitspraken van Kolodziejczak volgen op nieuwe protesten van Poolse boeren. Die demonstreren tegen Europese regelgeving en concurrentie uit buurland Oekraïne, dat geen lid is van de EU. Deelnemers aan de acties hebben wegen en grensovergangen geblokkeerd. De acties hebben de relatie tussen de buurlanden onder druk gezet.
Zo zou afgelopen weekend een truck zijn leeggehaald die Oekraïens graan vervoerde, tot ergernis van de Oekraïense autoriteiten. De burgemeester van de Oekraïense stad Lviv, die in de buurt van de grens ligt, vindt dergelijke acties in oorlogstijd ongepast. Hij zei dat "Oekraïners momenteel hun eigen bloed gebruiken om de velden te irrigeren met dit graan".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
7 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
7 uur geleden