Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen wil Europees 'Marshallplan' voor Wit-Rusland

Polen wil Europees 'Marshallplan' voor Wit-Rusland

WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Polen wil dat de EU werk maakt van een 'Marshallplan' voor Wit-Rusland. Het steunpakket moet volgens de Poolse premier Mateusz Morawiecki onder meer bestaan uit zeker een miljard euro aan financiële steun. Hij wil dat bespreken op de EU-top van volgende week.

Het is al ruim een maand erg onrustig in het Oost-Europese Wit-Rusland, dat soms de 'laatste dictatuur van Europa' wordt genoemd. Boze burgers gaan daar massaal de straat op sinds de omstreden herverkiezing van president Aleksandr Loekasjenko, die al een kwart eeuw aan de macht is en niet wil wijken.

Het 'Marshallplan' van Morawiecki is bedoeld om de Wit-Russische economie te stabiliseren. De term Marshallplan verwijst naar de Amerikaanse hulp bij de wederopbouw die Europa kreeg na de Tweede Wereldoorlog. De Poolse premier wil ook regelen dat Wit-Russische bedrijven makkelijker zaken kunnen doen in de EU. Zo zou de Wit-Russische economie minder afhankelijk moeten worden van goedkope energie uit buurland Rusland, dat Loekasjenko financieel te hulp is gekomen.

Vrije verkiezingen

Morawiecki vertelde niet wat Wit-Rusland zou moeten doen om in aanmerking te komen voor een Europees hulppakket. Volgens berichten in Poolse media zouden onder meer vrije verkiezingen gehouden moeten worden.

Morawiecki ziet ook een rol weggelegd voor het Internationaal Monetair Fonds. Hij zegt dat meerdere EU-landen het plan steunen. Het gaat volgens hem onder meer om Litouwen, Hongarije, Tsjechië en Slowakije.

Meer uit Buitenland

Vrouw omgekomen bij treinongeluk in Polen

WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Bij een treinongeluk in Polen is een vrouw omgekomen en raakten twintig mensen gewond. De trein met 120 passagiers botste tegen een cementwagen en raakte hierna ontspoord.

1 uur geleden
Britse politie onderzoekt donaties Reform na undercoveractie

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt of de rechts-radicale partij Reform UK de regels voor het ontvangen van donaties heeft overtreden, meldt The Times. De partij van Nigel Farage kwam vorige week onder vuur te liggen na een uitzending van Channel 4 News. Verslaggevers maakten undercover afspraken met leden van Reform die tegen de regels in zouden gaan.

2 uur geleden
Rusland spaart wapens op voor komende strijd, waarschuwt Berlijn

BERLIJN (ANP) - De Duitse defensieminister Boris Pistorius waarschuwt dat Rusland wapens en munitie opspaart voor "latere conflicten". Rusland produceert veel meer dan het in de oorlog tegen Oekraïne erdoorheen jaagt, hield Pistorius het parlement in Berlijn woensdag voor.

2 uur geleden
Spanje krijgt miljoenen van Brussel voor Ceuta

BRUSSEL (ANP) - Spanje krijgt ruim 114 miljoen euro van de Europese Commissie om de situatie in de Spaanse exclave Ceuta te verbeteren. Dat maakte het dagelijks bestuur van de EU woensdag bekend. De exclave werd eind juli geconfronteerd met ongeveer 80.000 mensen die de grens van Marokko naar Ceuta overstaken.

2 uur geleden
Minister: Israël zet geen Gazanen gedwongen uit

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is niet van plan om Gazanen gedwongen uit te zetten. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar tijdens de ceremoniële opening van de Israëlische ambassade in het Sloveense Ljubljana. Daarmee weerspreekt Saar zijn collega-minister Israel Katz van Defensie.

2 uur geleden
Noorse koning Harald op laatste rustplaats aangekomen

OSLO (ANP) - De overleden koning Harald is op zijn laatste rustplaats aangekomen. De processie met de kist arriveerde tegen 15.00 uur bij fort Akershus. De nieuwe koning Haakon begeleidde de stoet samen met koning Frederik van Denemarken en koning Carl Gustaf van Zweden.

2 uur geleden
Iran breidt zone met sancties uit rond Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".

2 uur geleden