Polen weigert EU-migratiepact in te voeren, zegt Tusk tegen EU
GDANSK (ANP) - Polen gaat het Europese asiel- en migratiepact niet invoeren. Dat heeft de Poolse premier Donald Tusk vrijdag aan de Europese Commissie laten weten tijdens het bezoek van de commissie aan Polen. Polen is tot juli voorzitter van de Europese Unie.
"We zijn bereid om met iedereen samen te werken om Europa tegen illegale migratie te beschermen, maar Polen is niet bereid om extra lasten te accepteren", zei Tusk. Polen vangt bijna 2 miljoen vluchtelingen uit Oekraïne op, zei de Poolse premier.
In het Europese asiel- en migratiepact hebben de EU-lidstaten strengere regels afgesproken voor de toelating, verdeling en opvang van asielzoekers. Het pact moet in juni 2026 van kracht worden.
Buitengewone solidariteit
Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen toonde begrip voor het standpunt van Polen. De "buitengewone solidariteit" van Polen aan Oekraïne "is iets waar absoluut rekening mee moet worden gehouden", zei Von der Leyen tijdens een persconferentie waar Tusk zijn weigering naar buiten bracht.
Daarnaast heeft Polen grote problemen aan de oostgrens, ziet Von der Leyen. Via die grens worden veel migranten vanuit Belarus naar Polen gestuurd. "Dit is geen klassieke irreguliere migratie", zei de commissievoorzitter. Het gaat volgens haar om de 'weaponisation' van migranten. Daarmee wordt bedoeld dat migranten worden ingezet als wapen in een hybride dreiging van Rusland en Belarus tegen de EU.
Nationale veiligheid
"Hiermee wordt Polen onder druk gezet. Dit is geen kwestie van migratie, dit is een kwestie van nationale veiligheid", benadrukte Von der Leyen.
Premier Dick Schoof kon tijdens zijn persconferentie nog niet inhoudelijk reageren op het Poolse besluit. Wel benadrukte hij dat het migratiepact voor Nederland "ontzettend belangrijk is. Onze stelling is altijd geweest, liever eerder dan later", aldus Schoof. Volgens hem is het juist belangrijk om daar met "vereende krachten" aan te werken en dat er binnen de EU ook zo over wordt gesproken. Hij gaat ervan uit dat de meest betrokken landen "die lijn onverminderd vasthouden".
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.
46 minuten geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.
1 uur geledenBERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.
3 uur geledenBARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Westelijke Jordaanoever wordt afgesloten tijdens de parlementaire verkiezingen in Israël dinsdag. Dat kondigde het Israëlische leger in de nacht van zaterdag op zondag aan.
5 uur geledenLISSABON (ANP/RTR) - De politie in de Portugese hoofdstad Lissabon heeft in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van de stad een tentenkamp van een woonprotest ontruimd.
5 uur geledenRIYAAD (ANP/AFP) - Op het vliegveld van de Saudische hoofdstad Riyaad waren zondag explosies te horen, juist toen het weer open zou gaan na aanvallen van de Jemenitische Houthi's.
5 uur geleden