Polen vreest voor langdurige migrantencrisis
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Polen vreest dat de migrantencrisis bij de grens met Belarus maanden, zo niet jaren kan voortslepen. "We moeten ons voorbereiden op het feit dat de situatie aan de Pools-Belarussische grens niet snel wordt opgelost. We moeten ons voorbereiden op maanden. Ik hoop niet op jaren", zei defensieminister Mariusz Blaszczak op de radio.
Migranten hebben volgens de bewindsman afgelopen nacht opnieuw "de grens aangevallen". De grenswacht telde dinsdag 161 pogingen de grens over te steken. Die dag zetten Poolse veiligheidstroepen traangas en waterkanonnen in tegen migranten die met stenen en andere voorwerpen gooiden. Dat was een stevige escalatie in de al maanden sudderende kwestie die ook Letland en Litouwen treft. Negen politiemensen, een grenswacht en een militair raakten gewond, maar geen van hen hoefde in het ziekenhuis te blijven.
Enkele duizenden migranten uit vooral Irak en Syrië bivakkeren in het grensgebied, daartoe aangespoord door het regime van president Aleksander Loekasjenko. Die ging daartoe over uit vergelding voor Europese sancties, zeggen EU-landen.
Massaprotesten
De migranten hoeven niet allemaal meer in tenten te overnachten. Belarus heeft een deel van hen toegelaten in een geïmproviseerd verblijf waar afgelopen nacht circa duizend mensen de nacht doorbrachten. Naar schatting 2000 anderen sliepen in hun tentenkamp in de bossen waar ze zich met kampvuren proberen warm te houden.
De Duitse bondskanselier Angela Merkel sprak maandag met Loekasjenko over de crisis, zijn eerste telefoongesprek met een westerse leider sinds hij vorig jaar massaprotesten met harde hand liet neerslaan. Polen en de Baltische landen waren daar niet blij mee. Loekasjenko’s bondgenoot Rusland verwelkomde het "zeer belangrijke" contact.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
2 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Langdurige Russische aanvallen hebben op meerdere plekken in Oekraïne geleid tot doden, gewonden en vermisten. "Onze steden en gemeenschappen zijn sinds gisteravond vrijwel voortdurend aangevallen", meldde president Volodymyr Zelensky zaterdag aan het begin van de middag op X. Op dat moment zouden er nog steeds Russische aanvalsdrones in de lucht vliegen.
4 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben de VS gevraagd om niet in te grijpen in het opgelaaide conflict met Saudi-Arabië, zegt de Amerikaanse president Donald Trump. De Jemenitische beweging wist vrijdag controle te krijgen over de belangrijke zeestraat Bab al-Mandeb.
5 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou graag zien dat Ierland en Noord-Ierland één land worden. "Ik wil geen problemen veroorzaken, maar ik zal je zeggen: ik zou het geweldig vinden als het verenigd wordt." Trump is in Ierland voor onder meer een golftoernooi op zijn eigen golfbaan.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping is in New Delhi aangekomen voor een top van BRICS, melden Indiase en Chinese media. Hij heeft ook een ontmoeting met de gastheer, de Indiase premier Narendra Modi.
7 uur geleden