Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen vreest voor langdurige migrantencrisis

Polen vreest voor langdurige migrantencrisis

WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Polen vreest dat de migrantencrisis bij de grens met Belarus maanden, zo niet jaren kan voortslepen. "We moeten ons voorbereiden op het feit dat de situatie aan de Pools-Belarussische grens niet snel wordt opgelost. We moeten ons voorbereiden op maanden. Ik hoop niet op jaren", zei defensieminister Mariusz Blaszczak op de radio.

Migranten hebben volgens de bewindsman afgelopen nacht opnieuw "de grens aangevallen". De grenswacht telde dinsdag 161 pogingen de grens over te steken. Die dag zetten Poolse veiligheidstroepen traangas en waterkanonnen in tegen migranten die met stenen en andere voorwerpen gooiden. Dat was een stevige escalatie in de al maanden sudderende kwestie die ook Letland en Litouwen treft. Negen politiemensen, een grenswacht en een militair raakten gewond, maar geen van hen hoefde in het ziekenhuis te blijven.

Enkele duizenden migranten uit vooral Irak en Syrië bivakkeren in het grensgebied, daartoe aangespoord door het regime van president Aleksander Loekasjenko. Die ging daartoe over uit vergelding voor Europese sancties, zeggen EU-landen.

Massaprotesten

De migranten hoeven niet allemaal meer in tenten te overnachten. Belarus heeft een deel van hen toegelaten in een geïmproviseerd verblijf waar afgelopen nacht circa duizend mensen de nacht doorbrachten. Naar schatting 2000 anderen sliepen in hun tentenkamp in de bossen waar ze zich met kampvuren proberen warm te houden.

De Duitse bondskanselier Angela Merkel sprak maandag met Loekasjenko over de crisis, zijn eerste telefoongesprek met een westerse leider sinds hij vorig jaar massaprotesten met harde hand liet neerslaan. Polen en de Baltische landen waren daar niet blij mee. Loekasjenko’s bondgenoot Rusland verwelkomde het "zeer belangrijke" contact.

Meer uit Buitenland

Suriname en Venezuela versterken relatie tijdens bezoek Rodríguez

PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.

31 minuten geleden
Trump staat stil bij 9/11: wereld zal nooit meer hetzelfde zijn

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.

42 minuten geleden
Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

2 uur geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

2 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

4 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

5 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

5 uur geleden