Polen vreest voor langdurige migrantencrisis
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Polen vreest dat de migrantencrisis bij de grens met Belarus maanden, zo niet jaren kan voortslepen. "We moeten ons voorbereiden op het feit dat de situatie aan de Pools-Belarussische grens niet snel wordt opgelost. We moeten ons voorbereiden op maanden. Ik hoop niet op jaren", zei defensieminister Mariusz Blaszczak op de radio.
Migranten hebben volgens de bewindsman afgelopen nacht opnieuw "de grens aangevallen". De grenswacht telde dinsdag 161 pogingen de grens over te steken. Die dag zetten Poolse veiligheidstroepen traangas en waterkanonnen in tegen migranten die met stenen en andere voorwerpen gooiden. Dat was een stevige escalatie in de al maanden sudderende kwestie die ook Letland en Litouwen treft. Negen politiemensen, een grenswacht en een militair raakten gewond, maar geen van hen hoefde in het ziekenhuis te blijven.
Enkele duizenden migranten uit vooral Irak en Syrië bivakkeren in het grensgebied, daartoe aangespoord door het regime van president Aleksander Loekasjenko. Die ging daartoe over uit vergelding voor Europese sancties, zeggen EU-landen.
Massaprotesten
De migranten hoeven niet allemaal meer in tenten te overnachten. Belarus heeft een deel van hen toegelaten in een geïmproviseerd verblijf waar afgelopen nacht circa duizend mensen de nacht doorbrachten. Naar schatting 2000 anderen sliepen in hun tentenkamp in de bossen waar ze zich met kampvuren proberen warm te houden.
De Duitse bondskanselier Angela Merkel sprak maandag met Loekasjenko over de crisis, zijn eerste telefoongesprek met een westerse leider sinds hij vorig jaar massaprotesten met harde hand liet neerslaan. Polen en de Baltische landen waren daar niet blij mee. Loekasjenko’s bondgenoot Rusland verwelkomde het "zeer belangrijke" contact.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat zijn land compensatie krijgt voor de kosten die het maakt bij het beschermen van de scheepvaart voor de Iraanse kust. Hij spreekt op zijn platform Truth Social over een bedrag van 20 procent over alle verscheepte ladingen, zonder verder in detail te treden over hoe dat precies zal werken. "De Verenigde Staten zullen vanaf nu bekendstaan als 'de hoeder van de Straat van Hormuz'", staat in het bericht.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan de druk op het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag opvoeren. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei tegen persbureau Reuters dat wordt gekeken naar een breed pakket aan maatregelen. Het gaat onder meer om het instellen van reisbeperkingen, het intrekken van visa, nieuwe sancties en diplomatieke druk op landen om zich terug te trekken.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na dagenlange aanvallen over en weer aangekondigd dat hij opnieuw een maritieme blokkade van Iran laat instellen. Iraanse schepen mogen het land niet meer in of uit, meldt hij op zijn platform Truth Social.
18 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Zes van de twaalf onbekende slachtoffers van de natuurbrand in Zuid-Spanje zijn geïdentificeerd. Drie komen uit het Verenigd Koninkrijk en de drie anderen uit België, Frankrijk en Spanje.
34 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - Jemen zegt het vliegveld in Sanaa, in het westen van het land, te hebben aangevallen om te voorkomen dat een Iraans vliegtuig er zou landen. Dat vliegtuig is uiteindelijk alsnog geland, melden aan de Houthi's gelieerde media.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland en Belarus moeten onmiddellijk zorgen voor een veilige en onvoorwaardelijke terugkeer naar Oekraïne van "alle willekeurig vastgehouden, onwettig gedeporteerde en gedwongen overgebrachte Oekraïense burgers, inclusief kinderen". Deze oproep doet EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag namens alle EU-lidstaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft er opnieuw op gezinspeeld dat de VS de controle willen nemen over de Straat van Hormuz. In een telefoongesprek met Fox News zegt Trump dat de VS "de Straat zullen behouden, en deze waarschijnlijk zullen gaan runnen". Trump: "We worden de reddende engel van de zeestraat, iets waarvoor we een vergoeding zouden moeten krijgen."
1 uur geleden