Polen vraagt uitstel EU-boetes vanwege ontmanteling tuchtcollege
WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft de Europese Unie om uitstel gevraagd voor de boetes voor het ondermijnen van de rechterlijke onafhankelijkheid, omdat het land bezig is met het ontmantelen van een omstreden tuchtcollege voor rechters. Dat staat in een brief die afgelopen week naar de Europese Unie is gestuurd en door persbureau Reuters is ingezien.
Het tuchtcollege werd in 2017 door regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) ingesteld en wordt gezien als een manier om rechters te straffen die het niet eens zijn met de regering. Polen moet tot heden 70 miljoen euro aan dwangsommen betalen omdat het land de werkzaamheden van het tuchtcollege niet heeft stopgezet, ondanks dat de hoogste Europese rechter dat heeft opgedragen.
De Poolse ambassadeur bij de EU schrijft dat het hoofd van het Poolse hooggerechtshof al gestopt is met het doorsturen van sommige zaken naar het tuchtcollege. Er werden geen details over de ontmanteling verstrekt. De ambassadeur laat verder weten dat de regering bezig is met overleg over wetsvoorstellen voor verdere hervormingen van het rechtssysteem. Hij wil dat de Europese boetes worden opgeschort tot na de hervormingen.
Brussel maakte recent bekend op korte termijn betalingsverzoeken naar Polen te sturen en zei manieren te hebben om het geld zeker te stellen in het geval dat de regering weigert te betalen. De regering en de EU zijn ook verwikkeld in een ander conflict waar veel geld mee is gemoeid. Polen heeft in september een dwangsom van 500.000 euro per dag opgelegd gekregen omdat het land weigert een bruinkolenmijn te sluiten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Drie personen zijn om het leven gekomen bij een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in het Caribisch gebied, zo maakte het Southern Command van de Amerikaanse strijdkrachten op X bekend.
2 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/AFP) - Onderzoekers hebben in Costa Rica fossielen van een mastodont en een reuzenluiaard opgegraven die tien- tot veertigduizend jaar geleden leefden. Volgens het Nationaal Museum, dat de vondst bekendmaakte, is het de grootste en een van de relevantste in decennia. De mastodont is verwant aan de mammoet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beginnen volgende week dinsdag in Genève twee onderhandelingsrondes. De ene met Iran en de andere met Rusland en Oekraïne. Dat hebben anonieme zegslieden aan het persbureau Reuters verteld.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer zal op de grote veiligheidsconferentie in München zaterdag bepleiten dat de Europese Unie voor zijn defensie minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit vooraf vrijgegeven delen van zijn toespraak.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.
7 uur geleden