Polen verlaagt btw op voedsel en energie tegen inflatie
WARSCHAU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Poolse regering gaat de btw op elektriciteit en brandstoffen voor verwarming de komende maanden verlagen. Daarmee moet de bevolking enigszins beschermd worden tegen de stijgende prijzen. De btw op basisvoedsel wordt met ingang van komende maand zelfs tijdelijk op nul gezet, net als voor kunstmest en gas.
Volgens premier Mateusz Morawiecki kunnen veel Polen niet slapen vanwege de prijsstijgingen. "We weten dat de inflatie door externe factoren is veroorzaakt, maar we moeten een antwoord vinden en de kosten dragen." Morawiecki's nationalistische partij wijt de hoge inflatie in Polen aan de "dogmatische" energietransitie die de Europese Unie doorvoert naar schonere vormen van energie en minder Russisch gas dat Europa bereikt.
Morawiecki riep winkeliers op om de prijzen ook te verlagen. Hij vroeg Polen "uit te kijken" naar winkels die dat niet doen.
De maatregelen, die zes maanden van kracht blijven en omgerekend tot zo'n 4,4 miljard euro zullen kosten, moeten volgens critici de aandacht afleiden van de nieuwe belastingwetgeving van de Poolse regering. Die moest met name lage inkomens aan meer loon helpen, maar door fouten bij de invoering hebben onder meer leraren en gepensioneerden dit jaar juist minder te besteden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Michael Dell en zijn echtgenote Susan Dell hebben aangekondigd 6,25 miljard dollar (5,4 miljard euro) te doneren aan een programma waarmee de regering-Trump kinderen van een beleggingsrekening wil voorzien. Met de gift hoopt de oprichter van computerconcern Dell meer kinderen te laten profiteren van het programma.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters in Amsterdam slaagden er dinsdag niet in te profiteren van hogere openingskoersen op Wall Street. Ook het scherpe herstel van de bitcoin en andere cryptomunten bood geen soelaas. Het vooruitzicht dat de Bank of Japan de rente mogelijk later deze maand gaat verhogen, zorgde opnieuw voor terughoudendheid.
42 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Hobbypluimveefokkers maken zich zorgen over de impact van maatregelen tegen de vogelgriep. Omdat zij vanwege afschermplichten de afgelopen vijf jaar nauwelijks nog iets met hun dieren mochten doen, stoppen steeds meer fokkers ermee. Dit meldt voorzitter Jan Dirk Nijkamp van Kleindier Liefhebbers Nederland (KLN), de landelijke vereniging van houders die kleine dieren als hobby houden.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina wil met een overname in de Verenigde Staten een sterkere positie innemen op de markt voor hoogwaardige eiwitten. Het Nederlandse zuivelconcern koopt Wisconsin Whey Protein, dat voor de Noord-Amerikaanse markt wei-eiwitten produceert. Die worden steeds populairder als bestanddeel voor sportvoeding of voedingssupplementen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Warner Bros. Discovery is dinsdag een van de stijgers op de beurzen in New York. Het bedrijf won 1,2 procent aan beurswaarde na een bericht van zakenkrant The Wall Street Journal. Hierin schreef de krant dat Netflix zijn bod op de entertainment- en streamingactiviteiten, waaronder de studio's en streamingdienst HBO Max van Warner Bros. Discovery, heeft verhoogd. De biedingsstrijd rond het mediaconcern gaat daarmee een nieuwe ronde in.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) mocht PostNL in 2019 een vergunning weigeren voor het overnemen van postbedrijf Sandd. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft dit dinsdag in hoger beroep beslist. Het CBb laat hiermee de uitspraak van de rechtbank Rotterdam in stand, waarbij het beroep van PostNL tegen de weigering ongegrond is verklaard.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP/DPA) - Mediabedrijf RTL gaat ongeveer 600 banen schrappen in Duitsland om de kosten te drukken, maakte de Duitse tak van het concern dinsdag bekend. Het Duitse onderdeel bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+. RTL heeft al geruime tijd te maken met minder tv-kijkers en lagere advertentie-inkomsten.
5 uur geleden