Polen, Tsjechië en Oostenrijk voeren grenscontroles Slowakije in
WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen en Tsjechië voeren tijdelijk grenscontroles bij hun buurland Slowakije in om illegale migratie en smokkelaars tegen te gaan. De maatregel geldt van woensdag tot en met 13 oktober, aldus de landen, maar kan mogelijk nog worden verlengd. Oostenrijk heeft als reactie ook grenscontroles ingevoerd.
Warschau en Praag voeren de controles in na coördinatie onderling, aldus de Tsjechische minister van Binnenlandse Zaken Vít Rakusan op X (voorheen Twitter). Tsjechië gaat willekeurig controleren langs de gehele grens met Polen. De Poolse uitvoering van de maatregel zal volgens Rakusan vergelijkbaar zijn.
De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Gerhard Karner zegt de Tsjechen te volgen en grenscontroles in te voeren. Het is niet duidelijk of die ook tot en met 13 oktober duren. Oostenrijk volgt Tsjechisch grensbeleid vaker, omdat de grenzen dicht bij elkaar liggen. Volgens Oostenrijk is dit nodig om te voorkomen dat migranten die anders naar Tsjechië zouden trekken vanuit Slowakije in plaats daarvan naar Oostenrijk zouden oversteken.
Negatieve gevolgen
Het aantal illegale migranten in Slowakije stijgt de laatste jaren. De migranten reizen vaak door naar Duitsland of andere landen in West-Europa. Polen besloot begin vorige week al om op sommige plekken voertuigen uit Slowakije te controleren in een poging de migrantenstroom in te dammen.
De Slowaakse regering komt woensdag bijeen en zal dan reageren op de grenscontroles, zegt premier Ludovít Ódor. Hij stelt dat "migratie een Europese oplossing aan de buitengrenzen nodig heeft" en dat er negatieve gevolgen kunnen ontstaan als landen zelf hun grenzen meer gaan beveiligen.
Polen, Tsjechië, Oostenrijk en Slowakije horen bij het Schengengebied waarin vrij reizen mogelijk is. De controle van personen vindt eigenlijk plaats aan de buitengrenzen van de zone, maar de Schengenlanden mogen tijdelijke controles invoeren als er bijvoorbeeld sprake is van een ernstige bedreiging voor de openbare orde of de openbare veiligheid.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.
42 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.
2 uur geledenDIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.
3 uur geledenPIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
6 uur geleden