Polen stuurt als eerste land straaljagers naar Oekraïne
WARSCHAU (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Polen gaat als eerste land straaljagers leveren aan Oekraïne om te helpen in de strijd tegen de Russen. "Binnen een paar dagen sturen we, als ik het me goed herinner, vier gevechtsklare toestellen naar Oekraïne", zei president Andrzej Duda donderdag op een persconferentie.
Duda hintte erop dat er later meer zouden kunnen volgen. "De rest wordt voorbereid, gereedgemaakt".
Het gaat om straaljagers van het type MiG-29, gevechtsvliegtuigen uit de Sovjettijd die Kyiv nu ook al gebruikt. De straaljagers kunnen dus direct ingezet worden, omdat Oekraïense piloten geen speciale opleiding nodig hebben om ze te kunnen besturen.
Bereidheid Polen
Polen heeft, net als bijvoorbeeld Slowakije, al eerder aangegeven bereid te zijn gevechtsvliegtuigen te leveren aan het buurland in oorlog. Andere westerse bondgenoten zijn terughoudender, maar een woordvoerder van de Poolse regering zei woensdag al dat er nu een groep landen is die zich bereid heeft verklaard straaljagers te sturen.
Het is niet duidelijk om welke landen dat zou gaan. Behalve Polen en Slowakije beschikken ook onder andere Bulgarije, Roemenië en Kroatië over MiG-29's.
Rol bij tankleveringen
Warschau speelde ook al een belangrijke rol in het mogelijk maken van de tankleveringen aan Oekraïne. Onder druk van onder meer Polen kwam een internationale coalitie tot stand van landen die moderne Leopard 2-tanks stuurden.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - Het aantal extreem hete dagen in vijftien vluchtelingenkampen die het vaakst te maken hebben met hitte is in 2050 zeker verdubbeld. Dat is reden tot zorg, meldt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in een maandag gepubliceerd rapport. Tussen 2007 en 2016 hadden de kampen gemiddeld zo'n 101 extreem hete dagen per jaar. In 2050 zijn dat er naar verwachting 202.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin heeft zondag de lancering uitgesteld van een missie die twee ruimtevaartuigen richting Mars moet sturen. Het zou de eerste Marsmissie worden van het bedrijf van multimiljardair Jeff Bezos, maar de start vanaf Cape Canaveral in Florida werd op het laatste moment afgeblazen.
2 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - Door een botsing tussen twee passagierstreinen in Slowakije zijn volgens de autoriteiten tientallen mensen gewond geraakt. Nieuwssite DennÍk N schrijft dat er ongeveer dertig gewonden zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft verheugd gereageerd op het aftreden van de directeur-generaal van de BBC Tim Davie en topvrouw Deborah Turness, die hoofdverantwoordelijk is voor de berichtgeving van de Britse omroep. De twee maakten eerder zondag bekend op te stappen na kritiek dat een documentaire van de BBC kijkers zou hebben misleid door een toespraak van Trump te bewerken.
4 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Punkformatie Bob Vylan heeft excuses en een schadevergoeding ontvangen van Reach plc, de uitgever van de Manchester Evening News. Dat meldt de advocaat van Pascal Robinson, zoals Bob Vylan-frontman Bobby Vylan in het echt heet, in een persbericht. De krant schreef in oktober dat Vylan tijdens een recent optreden de Hitlergroet had gebracht.
5 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - Het vliegverkeer bij de luchthaven van Luik is zondagavond opnieuw tijdelijk stilgelegd om een melding van een drone. Dat meldt luchtverkeersleider Skeyes. Rond 20.30 uur werd het vliegverkeer hervat.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Directeur-generaal van de BBC Tim Davie stapt op na kritiek dat een documentaire van de Britse omroep kijkers zou hebben misleid door een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump te bewerken. Dat meldt de omroep. Ook topvrouw Deborah Turness stapt op.
7 uur geleden