Polen stuurt als eerste land straaljagers naar Oekraïne
WARSCHAU (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Polen gaat als eerste land straaljagers leveren aan Oekraïne om te helpen in de strijd tegen de Russen. "Binnen een paar dagen sturen we, als ik het me goed herinner, vier gevechtsklare toestellen naar Oekraïne", zei president Andrzej Duda donderdag op een persconferentie.
Duda hintte erop dat er later meer zouden kunnen volgen. "De rest wordt voorbereid, gereedgemaakt".
Het gaat om straaljagers van het type MiG-29, gevechtsvliegtuigen uit de Sovjettijd die Kyiv nu ook al gebruikt. De straaljagers kunnen dus direct ingezet worden, omdat Oekraïense piloten geen speciale opleiding nodig hebben om ze te kunnen besturen.
Bereidheid Polen
Polen heeft, net als bijvoorbeeld Slowakije, al eerder aangegeven bereid te zijn gevechtsvliegtuigen te leveren aan het buurland in oorlog. Andere westerse bondgenoten zijn terughoudender, maar een woordvoerder van de Poolse regering zei woensdag al dat er nu een groep landen is die zich bereid heeft verklaard straaljagers te sturen.
Het is niet duidelijk om welke landen dat zou gaan. Behalve Polen en Slowakije beschikken ook onder andere Bulgarije, Roemenië en Kroatië over MiG-29's.
Rol bij tankleveringen
Warschau speelde ook al een belangrijke rol in het mogelijk maken van de tankleveringen aan Oekraïne. Onder druk van onder meer Polen kwam een internationale coalitie tot stand van landen die moderne Leopard 2-tanks stuurden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De executeurs van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben ingestemd met een betaling van maximaal 35 miljoen dollar om openstaande claims van zijn slachtoffers te schikken die nog geen vergoeding hadden ontvangen.
9 minuten geledenTALLAHASSEE (ANP/RTR) - Het parlement van de Amerikaanse staat Florida heeft ingestemd met een wet die Palm Beach International Airport moet hernoemen naar president Donald Trump.
12 minuten geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Koreaans leider Kim Jong-un heeft het negende congres van de regerende Arbeiderspartij geopend tijdens een grote ceremonie in Pyongyang, meldt het staatspersagentschap KCNA.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.
7 uur geledenMINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.
7 uur geleden