
Polen schiet drones neer boven eigen grondgebied
ARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft "wapens gebruikt" om drones neer te schieten boven eigen grondgebied na herhaaldelijke schendingen van het luchtruim tijdens een Russische aanval op West-Oekraïne. Dat melden de Poolse strijdkrachten op X. "Op verzoek van de Operationeel Commandant van de Strijdkrachten zijn wapens gebruikt en zijn er operaties gaande om de neergehaalde doelen te lokaliseren."
Poolse en geallieerde gevechtsvliegtuigen zijn opgestegen om het luchtruim te beschermen. Volgens het Britse blad The Spectator zijn daaronder ook Nederlandse vliegtuigen. Luchtverdedigings- en radarsystemen zijn geactiveerd, aldus het Poolse leger.
Het leger heeft de schendingen van het luchtruim tijdens de Russische aanval op Oekraïne veroordeeld. "Dit is een daad van agressie die een reële bedreiging vormt voor de veiligheid van onze burgers", schrijft het op X. Polen heeft secretaris-generaal Mark Rutte van de NAVO geïnformeerd over de maatregelen die het land heeft genomen, aldus premier Donald Tusk, die om 08.00 uur een spoedoverleg heeft met zijn kabinet.
Luchthaven gesloten
Eerder had het Oekraïense leger gewaarschuwd dat Russische drones op weg waren naar het Poolse luchtruim. Die waarschuwing werd later ingetrokken.
De internationale luchthaven van de Poolse hoofdstad Warschau is dicht wegens "onvoorziene militaire activiteiten".
Meer uit Buitenland
LYON (ANP) - Aan het begin van de protestdag 'Bloquons tout' (We blokkeren alles) zijn er op verscheidene plaatsen in Frankrijk blokkades en ongeregeldheden, met name in Parijs, Brest, Grenoble, Lille, Lyon, Montpellier en Rennes. Volgens Franse media zijn er al meer dan zeventig demonstranten aangehouden, de meesten in de regio Parijs.
9 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky spreekt van "een uiterst gevaarlijk precedent voor Europa", in reactie op de neergehaalde Russische drones in Polen. Hij waarschuwt dat Rusland "de grenzen van wat mogelijk is, blijft opschuiven" en dat het land verder blijft escaleren als sterke reacties uitblijven.
22 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - Het internationale vliegveld van Warschau meldt dat het luchtruim boven het gebied weer is heropend. Het luchtruim boven een deel van Polen ging uren eerder dicht nadat het land Russische drones in het luchtruim had neergehaald.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Andrii Sybiha heeft uitgehaald naar Rusland na een incident op Pools grondgebied. De Russische president Vladimir Poetin "blijft maar escaleren, zijn oorlog uitbreiden en het Westen op de proef stellen", verklaart hij op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis zegt geen probleem te hebben met een forensische analyse van de handtekening op een brief die de Amerikaanse president Donald Trump aan de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein zou hebben gegeven. Volgens Trump zijn de brief en de handtekening eronder niet van hem.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Democraat James Walkinshaw heeft de tussentijdse verkiezingen gewonnen in het elfde district van de Amerikaanse staat Virginia, in de buitenwijken van hoofdstad Washington. Daardoor is de toch al kleine meerderheid van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden geslonken.
6 uur geledenTUNIS (ANP) - De organisatie achter de actie Global Sumud Flotilla (GSF), een vloot schepen die hulpgoederen naar Gaza brengt, meldt dat nog een van haar boten is geraakt door wat vermoedelijk een drone was. Het incident zou voor de kust van Tunesië hebben plaatsgevonden.
6 uur geleden