Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen schat schade door nazi's op 1,3 biljoen en wil compensatie

Polen schat schade door nazi's op 1,3 biljoen en wil compensatie

WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Polen schat de schade die nazi-Duitsland in het land heeft aangericht tijdens de Tweede Wereldoorlog op ruim 1,3 biljoen euro. Voorzitter Jarosław Kaczynski van regeringspartij PiS heeft dat donderdag meegedeeld. Duitsland wordt formeel gevraagd herstelbetalingen te doen.

"Vandaag in het koninklijk kasteel van Warschau wordt het besluit genomen en aangekondigd dat Polen herstelbetalingen zal vragen, herstelbetalingen voor alles wat de Duitsers tussen 1939 en 1945 in Polen hebben gedaan", aldus Kaczynski. Hij zei dat op dezelfde dag dat 83 jaar geleden de Duitsers Polen binnenvielen en de oorlog in 1939 een feit was.

Volgens de PiS-voorzitter gaat het om een conservatieve schatting en kan het bedrag nog verder oplopen. Het wordt volgens hem in ieder geval nog een "lange en moeilijke weg" naar compensatie.

Rapport

Een Poolse parlementaire commissie is donderdag met een driedelig rapport gekomen over de verwoesting die de nazi's in Polen aanrichtten. Het is bedoeld als onderbouwing van de eisen voor herstelbetalingen. Alleen al het eerste deel telt meer dan 500 pagina's. De commissie werd in 2017 in het leven geroepen.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen naar schatting zes miljoen Polen om het leven, onder wie drie miljoen Poolse Joden.

Eerdere overeenkomsten

Duitsland heeft nog niet gereageerd op de nieuwe claims van het buurland. Het land is van mening dat de kwestie rond herstelbetalingen aan Polen al is afgehandeld met eerdere overeenkomsten, waaronder het Twee-plus-Vier-verdrag dat Oost- en West-Duitsland bij hun hereniging hebben ondertekend. Ook Frankrijk, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de Sovjet-Unie hebben in 1990 hun handtekening eronder gezet.

In 1953 deed de communistische leiding van Polen tevens afstand van het recht op schadevergoeding. Dat gebeurde onder druk van Moskou, dat Oost-Duitsland - eveneens een satellietstaat van de Sovjet-Unie - wilde ontzien. De PiS vindt dat besluit ongeldig.

Vlak voor de officiële bekendmaking verweet de Poolse oppositieleider en oud-premier Donald Tusk de regering in Warschau een anti-Duitse koers te varen. Volgens de oud-voorzitter van de Europese Raad is de regeringspartij het niet per se te doen om de herstelbetalingen, maar gaat het om een binnenlandse politieke campagne. "PiS-leider Jaroslaw Kaczynski maakt er geen geheim van dat hij met deze anti-Duitslandcampagne meer steun wil krijgen voor de regeringspartij."

Meer uit Buitenland

Copernicus: recordhitte in augustus, ook zeewater extreem warm

BONN (ANP) - Opnieuw zijn afgelopen maand wereldwijde temperatuurrecords gesneuveld. Augustus verliep sinds het begin van de metingen nog niet eerder zo warm als dit jaar. Het werd op aarde gemiddeld 16,96 graden, heeft de Europese klimaatdienst Copernicus becijferd. Dat gemiddelde is precies gelijk aan dat van juli 2023. Daarmee staan beide maanden nu in de boeken als de warmste uit de meetreeks.

1 uur geleden
Piloot waarschuwde voor hoge snelheid vlak voor crash in Miami

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de laatste minuut en 42 seconden voordat het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air zondag in Miami van de landingsbaan schoot, maakte een van de piloten meerdere keren een opmerking over de te hoge snelheid tegen de andere piloot. Dat meldt de National Transportation Safety Board (NTSB) op basis van de stemopname van de cockpit.

3 uur geleden
WSJ: Trump gewaarschuwd dat oorlog Iran nog lang kan duren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Iranoorlog zou tot aan het einde van Donald Trumps presidentschap kunnen voortduren. Daarvoor waarschuwden hoge adviseurs van het Witte Huis, onder wie vicepresident JD Vance en minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, de president tijdens besloten gesprekken. Dat meldde de Wall Street Journal woensdag op basis van Amerikaanse functionarissen.

3 uur geleden
Glijbaan Air Force One uitgeklapt voor vertrek naar partijcongres

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.

4 uur geleden
Spaanse veiligheidsdienst waarschuwde voor massale instroom Ceuta

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.

7 uur geleden
Nieuwe Houthi-aanvallen op meerdere steden in Saudi-Arabië

ABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.

8 uur geleden
Trump: Iran probeert midterms te beïnvloeden, oorlog stopt daarna

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.

8 uur geleden