Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen schakelt zeldzaam NAVO-artikel in voor spoedoverleg drones

Polen schakelt zeldzaam NAVO-artikel in voor spoedoverleg drones

BRUSSEL (ANP) - Polen heeft een weinig gebruikt NAVO-artikel ingeschakeld voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische drones zo bespreken.

De NAVO-landen spreken elkaar woensdagochtend weliswaar in een al geplande vergadering, maar wel in het kader van dit 'artikel 4', zegt een NAVO-bron. De Poolse premier Tusk bevestigde dat niet veel later. Het artikel bepaalt dat een NAVO-land de alliantie bijeen kan roepen voor overleg als het zich bedreigd voelt. Van het beroemde artikel 5, dat bepaalt dat NAVO-leden elkaar te hulp moeten schieten als een van hen wordt aangevallen, is nog geen sprake.

Artikel 4 komt uit het Noord-Atlantisch Verdrag, dat de basis vormt van de NAVO. Als een lidstaat een beroep doet op het artikel, volgt er overleg en kan dus ook een gezamenlijk besluit of gezamenlijk ingrijpen of optreden volgen.

De bepaling is in de 76-jarige geschiedenis van de westerse militaire alliantie zeven keer eerder gebruikt. Voor het laatst gebeurde dat door Oost-Europese lidstaten in 2022, na de grootschalige Russische invasie van Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Iran: deal met IAEA betekent nog niet meteen nieuwe inspecties

TEHERAN (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) krijgen op dit moment nog geen toegang tot de nucleaire faciliteiten van Iran, zegt minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Hij tekende dinsdag een akkoord met IAEA-topman Rafael Grossi, maar volgens Araghchi betekent dat nog geen garantie dat de inspecties worden hervat. Daarover moet nog verder worden onderhandeld.

2 minuten geleden
Dodental betogingen Nepal loopt op, vliegveld weer open

KATHMANDU (ANP/RTR/AFP) - Het dodental bij de demonstraties deze week in Nepal is opgelopen tot 25. Militairen bewaken het parlement en voeren patrouilles uit in de lege straten van Kathmandu, waar een uitgaansverbod geldt. De internationale luchthaven van de Nepalese hoofdstad is na een dag weer geopend.

22 minuten geleden
Sébastien Lecornu geïnstalleerd als Franse premier

PARIJS (ANP/RTR) - Sébastien Lecornu is beëdigd als minister-president van Frankrijk. Bij het Hôtel de Matignon, de officiële residentie van de Franse premier in Parijs, hield hij na de ceremonie een toespraak samen met zijn voorganger François Bayrou, die maandag een vertrouwensstemming verloor in het parlement.

31 minuten geleden
Kremlin wil niet reageren op drones in Polen

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin wil niet reageren op uitspraken van Polen over Russische drones in het Poolse luchtruim. Dit is een zaak voor het ministerie van Defensie, aldus een woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat de Europese Unie en de NAVO Rusland dagelijks van provocaties beschuldigen.

51 minuten geleden
NAVO veroordeelt 'roekeloze gedrag' Rusland na drones in Polen

BRUSSEL (ANP) - De NAVO veroordeelt het "roekeloze en gevaarlijke gedrag" van Rusland na het binnenvliegen van Russische drones in NAVO-land Polen. Of Rusland met opzet het Poolse luchtruim schond, wordt nog onderzocht, zei secretaris-generaal Mark Rutte na overleg van de 32 lidstaten. "Het is duidelijk dat de schending van afgelopen nacht geen geïsoleerd incident is."

56 minuten geleden
Leiders EU-parlement willen snelle uitvoer beloftes Von der Leyen

STRAATSBURG (ANP) - De leiders van de partijen in het Europees Parlement zijn overwegend tevreden met beloften die zijn gedaan in de jaarlijkse EU-toespraak van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. Ze vragen zich wel af of die snel haalbaar zijn. Als het aankomt op handelsdeals, het versterken van de Europese economie en concurrentievermogen "moeten we versnellen", zei voorzitter van de centrumrechtse EVP Manfred Weber, de partij van Von der Leyen. "Mensen hebben nu oplossingen van ons nodig."

1 uur geleden
Polen meldt vondst zeven drones en resten van raket

WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Polen heeft zeven drones en resten van een raket gevonden. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte dat bekend tijdens een persconferentie over de schending van het Poolse luchtruim.

1 uur geleden