Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen: Rusland moet ook betalen voor hulp aan slachtoffers oorlog

Polen: Rusland moet ook betalen voor hulp aan slachtoffers oorlog

WARSCHAU (ANP) - De door de EU bevroren Russische tegoeden moeten wat Polen betreft ook worden gebruikt voor hulp aan slachtoffers van de "Russische agressieoorlog tegen Oekraïne", zei de Poolse minister van Justitie, Adam Bodnar. Het gaat om financiële en juridische bijstand, maar ook om hulp bij revalidatie, zei Bodnar vrijdag na afloop van een bijeenkomst van EU-ministers van Justitie in Warschau.

Daar spraken de ministers onder meer over de juridische aspecten van de verantwoordelijkheid die Rusland moet nemen voor zijn oorlogsmisdaden in Oekraïne.

Volgens de Poolse minister waren de EU-lidstaten het erover eens "dat we speciale zorg moeten dragen voor slachtoffers van oorlogsmisdaden".

Taakuitbreiding

Polen maakt zich tevens hard voor uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat zou ook moeten kunnen optreden tegen EU-lidstaten die sancties omzeilen. Een dergelijke uitbreiding van taken ligt politiek gevoelig in diverse lidstaten, weet minister Bodnar.

Sinds november 2022 wordt al daarover gesproken. Taakuitbreiding vergt een unaniem besluit door alle 27 EU-lidstaten en goedkeuring door het Europees Parlement.

"We gaan andere lidstaten overtuigen van de noodzaak van die taakuitbreiding", zei Bodnar. Volgens Polen is het opleggen van sancties "een essentieel instrument van het buitenlands en veiligheidsbeleid van de EU", en is "doeltreffende handhaving ervan van belang voor de Unie".

Polen wil dat de lidstaten hier snel een besluit over nemen. Begin maart komen de EU-justitieministers weer bijeen, dan in Brussel.

Meer uit Buitenland

Iran ontkent aanvallen op burgers in buurlanden, wil samenwerken

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.

1 uur geleden
Trump op dit moment niet bereid om deal te sluiten met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.

3 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde zweert Netanyahu te zullen doden

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Oegandese oppositieleider Bobi Wine ontvlucht land

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.

16 uur geleden
Trump wil dat meer landen oorlogsschepen naar Golfregio sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.

16 uur geleden
Meer dan zestig doden bij aanhoudende overstromingen in Kenia

NAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.

17 uur geleden
Haaretz: Israël en Libanon praten komende dagen over aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.

19 uur geleden