Polen: Rusland moet ook betalen voor hulp aan slachtoffers oorlog
WARSCHAU (ANP) - De door de EU bevroren Russische tegoeden moeten wat Polen betreft ook worden gebruikt voor hulp aan slachtoffers van de "Russische agressieoorlog tegen Oekraïne", zei de Poolse minister van Justitie, Adam Bodnar. Het gaat om financiële en juridische bijstand, maar ook om hulp bij revalidatie, zei Bodnar vrijdag na afloop van een bijeenkomst van EU-ministers van Justitie in Warschau.
Daar spraken de ministers onder meer over de juridische aspecten van de verantwoordelijkheid die Rusland moet nemen voor zijn oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Volgens de Poolse minister waren de EU-lidstaten het erover eens "dat we speciale zorg moeten dragen voor slachtoffers van oorlogsmisdaden".
Taakuitbreiding
Polen maakt zich tevens hard voor uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat zou ook moeten kunnen optreden tegen EU-lidstaten die sancties omzeilen. Een dergelijke uitbreiding van taken ligt politiek gevoelig in diverse lidstaten, weet minister Bodnar.
Sinds november 2022 wordt al daarover gesproken. Taakuitbreiding vergt een unaniem besluit door alle 27 EU-lidstaten en goedkeuring door het Europees Parlement.
"We gaan andere lidstaten overtuigen van de noodzaak van die taakuitbreiding", zei Bodnar. Volgens Polen is het opleggen van sancties "een essentieel instrument van het buitenlands en veiligheidsbeleid van de EU", en is "doeltreffende handhaving ervan van belang voor de Unie".
Polen wil dat de lidstaten hier snel een besluit over nemen. Begin maart komen de EU-justitieministers weer bijeen, dan in Brussel.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk hebben hun plan klaar voor een missie om mijnen weg te halen uit de Straat van Hormuz zodra de VS en Iran daar overeenstemming over bereiken, meldt persbureau Bloomberg op basis van vijf bronnen. Zodra bekend wordt dat de zeestraat open kan, zou een internationale coalitie binnen enkele dagen in actie kunnen komen.
43 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een Boeing 787 Dreamliner-vliegtuig van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is donderdag door zijn voorwiel gezakt op de luchthaven van Frankfurt. Daarbij zijn enkele medewerkers gewond geraakt, meldt Lufthansa. Het is niet direct duidelijk om hoeveel mensen het gaat. Er zaten tijdens het voorval geen passagiers in het vliegtuig.
52 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Libanese Hezbollah-beweging waarschuwt dat het noorden van Israël niet veilig zal zijn zolang er nog dorpen worden gebombardeerd en mensen worden gedood in Libanon. Leider Naim Qassem eist een volwaardig staakt-het-vuren en de terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon.
53 minuten geledenMADRID (ANP) - Spanje heeft de jongste aanval op een basis van de vredesmacht UNIFIL in Libanon fel veroordeeld. Bij de aanval is een Servische blauwhelm gedood en raakten twee Spanjaarden gewond door mortiergranaten, meldt de Spaanse premier Pedro Sánchez.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie komt met een steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië ter compensatie van de handelsbeperkingen die Rusland het land wil opleggen om zijn banden met de EU. Dat meldt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na een telefoongesprek met de Armeense premier Nikol Pasjinjan.
3 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het karkas van bultrug Timmy blijft waarschijnlijk langer dan voorzien op het Deense eiland Anholt. Het voor donderdag of vrijdag geplande transport is voor onbepaalde tijd uitgesteld, meldt de veerdienst.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Het staakt-het-vuren waar Libanon en Israël afspraken over hebben gemaakt, zal binnen 24 uur ingaan nadat alle betrokken partijen goedkeuring hebben verleend, zegt de Libanese president Joseph Aoun in gesprek met journalisten. Hij lijkt daarmee te verwijzen naar Hezbollah. Die groepering moet volgens de overeenkomst meewerken, maar was zelf niet bij de onderhandelingen betrokken.
3 uur geleden