Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen: Rusland moet ook betalen voor hulp aan slachtoffers oorlog

Polen: Rusland moet ook betalen voor hulp aan slachtoffers oorlog

WARSCHAU (ANP) - De door de EU bevroren Russische tegoeden moeten wat Polen betreft ook worden gebruikt voor hulp aan slachtoffers van de "Russische agressieoorlog tegen Oekraïne", zei de Poolse minister van Justitie, Adam Bodnar. Het gaat om financiële en juridische bijstand, maar ook om hulp bij revalidatie, zei Bodnar vrijdag na afloop van een bijeenkomst van EU-ministers van Justitie in Warschau.

Daar spraken de ministers onder meer over de juridische aspecten van de verantwoordelijkheid die Rusland moet nemen voor zijn oorlogsmisdaden in Oekraïne.

Volgens de Poolse minister waren de EU-lidstaten het erover eens "dat we speciale zorg moeten dragen voor slachtoffers van oorlogsmisdaden".

Taakuitbreiding

Polen maakt zich tevens hard voor uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat zou ook moeten kunnen optreden tegen EU-lidstaten die sancties omzeilen. Een dergelijke uitbreiding van taken ligt politiek gevoelig in diverse lidstaten, weet minister Bodnar.

Sinds november 2022 wordt al daarover gesproken. Taakuitbreiding vergt een unaniem besluit door alle 27 EU-lidstaten en goedkeuring door het Europees Parlement.

"We gaan andere lidstaten overtuigen van de noodzaak van die taakuitbreiding", zei Bodnar. Volgens Polen is het opleggen van sancties "een essentieel instrument van het buitenlands en veiligheidsbeleid van de EU", en is "doeltreffende handhaving ervan van belang voor de Unie".

Polen wil dat de lidstaten hier snel een besluit over nemen. Begin maart komen de EU-justitieministers weer bijeen, dan in Brussel.

Meer uit Buitenland

Kinderen overlijden in Gaza aan onderkoeling, waarschuwt WHO-chef

GAZA (ANP) - Zeker tien kinderen in de Gazastrook zijn sinds het begin van de winter overleden door onderkoeling. Dat zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een bericht op X. "Naarmate de temperaturen dalen en de zware regenval toeneemt, worden kinderen en gezinnen die in slecht geïsoleerde, geïmproviseerde onderkomens verblijven, blootgesteld aan extreme omstandigheden, met weinig bescherming tegen de elementen."

1 minuut geleden
EU-commissaris: Syrië nog niet veilig voor gedwongen terugkeer

BRUSSEL (ANP/DPA) - De situatie in Syrië is nog niet stabiel genoeg om Syrische vluchtelingen vanuit de Europese Unie terug te sturen. Dat zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) in een interview met het Duitse persbureau dpa.

59 minuten geleden
Ook nooit gebruikte aanklacht tegen Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten beschikten in 2007 al over gedetailleerde informatie over de beschuldigingen tegen de rijke zedendeliquent Jeffrey Epstein. In een vrijgegeven conceptaanklacht uit die periode staan details over strafbare feiten waar hij toen niet voor is vervolgd omdat hij een omstreden deal kon sluiten met aanklagers, schrijven media als The New York Times en ABC News.

1 uur geleden
Overheid VS gedeeltelijk gesloten na uitblijven stemming in Huis

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid is per direct gedeeltelijk gesloten nu het Congres er niet in is geslaagd om vóór de om middernacht (lokale tijd) verstreken deadline een akkoord te bereiken over de financiering van de federale overheid. Dat meldt onder meer persbureau AFP.

2 uur geleden
VS: we tolereren geen onveilige acties Iran in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.

5 uur geleden
Ministerie VS keurt wapenverkopen aan Israël en Saudi-Arabië goed

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).

6 uur geleden
Meer dan 200 doden bij instorten mijn in Congo

KINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.

6 uur geleden