Polen: Rusland moet ook betalen voor hulp aan slachtoffers oorlog
WARSCHAU (ANP) - De door de EU bevroren Russische tegoeden moeten wat Polen betreft ook worden gebruikt voor hulp aan slachtoffers van de "Russische agressieoorlog tegen Oekraïne", zei de Poolse minister van Justitie, Adam Bodnar. Het gaat om financiële en juridische bijstand, maar ook om hulp bij revalidatie, zei Bodnar vrijdag na afloop van een bijeenkomst van EU-ministers van Justitie in Warschau.
Daar spraken de ministers onder meer over de juridische aspecten van de verantwoordelijkheid die Rusland moet nemen voor zijn oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Volgens de Poolse minister waren de EU-lidstaten het erover eens "dat we speciale zorg moeten dragen voor slachtoffers van oorlogsmisdaden".
Taakuitbreiding
Polen maakt zich tevens hard voor uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat zou ook moeten kunnen optreden tegen EU-lidstaten die sancties omzeilen. Een dergelijke uitbreiding van taken ligt politiek gevoelig in diverse lidstaten, weet minister Bodnar.
Sinds november 2022 wordt al daarover gesproken. Taakuitbreiding vergt een unaniem besluit door alle 27 EU-lidstaten en goedkeuring door het Europees Parlement.
"We gaan andere lidstaten overtuigen van de noodzaak van die taakuitbreiding", zei Bodnar. Volgens Polen is het opleggen van sancties "een essentieel instrument van het buitenlands en veiligheidsbeleid van de EU", en is "doeltreffende handhaving ervan van belang voor de Unie".
Polen wil dat de lidstaten hier snel een besluit over nemen. Begin maart komen de EU-justitieministers weer bijeen, dan in Brussel.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
7 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
8 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
10 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
10 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
10 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
13 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
13 uur geleden