Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen koopt wapens uit de VS en Zuid-Korea

Polen koopt wapens uit de VS en Zuid-Korea

WASHINGTON/WARSCHAU (ANP) - De Amerikaanse regering heeft de verkoop aan Polen goedgekeurd van 116 extra Amerikaanse Abrams-gevechtstanks en andere zware bewapening voor een totaalbedrag van 3,75 miljard dollar (3,56 miljard euro), meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De deal omvat ook Hercules-reddingsvoertuigen, mobiele aanvalsbruggen die tanks over rivieren kunnen vervoeren, ongeveer vijftig lichte voertuigen, lichte wapens en munitie.

Het Congres moet de deal nog goedkeuren, maar dat is volgens waarnemers een formaliteit.

Polen, dat grenst aan onder meer Oekraïne en de Russische exclave Kaliningrad, kocht in april al 250 Abrams-tanks en ander militair materiaal van de VS voor een totaalbedrag van 4,74 miljard dollar (4,53 miljard euro).

Eerder dinsdag was de Poolse president Andrzej Duda in de Poolse marinehaven Gdynia, aan de Baltische kust, voor de ceremoniële ontvangst van een eerste zending tanks en houwitsers uit Zuid-Korea. Het ging om onder andere tien Black Panther K2-tanks en 24 Thunder K9-houwitsers, die onderdeel uitmaken van een wapendeal met Zuid-Korea ter waarde van in totaal 5,6 miljard euro.

De Poolse president prees de snelle levering door de Zuid-Koreanen, die "van cruciaal belang is in het licht van de Russische agressie en de oorlog in Oekraïne", aldus Duda. En: "Om agressie te stoppen, om de vijand te stoppen, is het noodzakelijk dat het leger over dit moderne materieel beschikt."

De ook bij de ceremonie aanwezige Poolse defensieminister Mariusz Blaszczak haalde voor de gelegenheid een klassieke Latijnse spreuk aan: "We willen vrede, dus bereiden we ons voor op oorlog."

Meer uit Buitenland

Poetin kondigt alsnog tijdelijk bestand rond Kyiv aan

MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft alsnog verordonneerd de aanvallen op Kyiv te staken rond het bezoek van een Amerikaanse delegatie aan de Oekraïense hoofdstad. Zondag ontmoeten de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner daar president Volodymyr Zelensky, in een poging de oorlog in Oekraïne ten einde te brengen. Het bestand duurt drie dagen en treedt per middernacht in.

8 minuten geleden
Grote inzet bij zware natuurbrand in Zuid-Frankrijk

PUILAURENS (ANP/BELGA) - Een grote natuurbrand in het Zuid-Franse departement Aude vraagt om veel inzet van brandweer en andere hulpdiensten, zo melden diverse Franse media.

1 uur geleden
Russische media: Witkoff en Kushner geland in Moskou

MOSKOU (ANP/RTR) - Een privétoestel met daarin vermoedelijk de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner is aangekomen in Moskou. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de luchtvaartautoriteit. Het toestel is geland op de Vnoekovo-luchthaven.

3 uur geleden
Frankrijk verwerpt complotverwijt Nigerees regime

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering verwerpt beschuldigingen van Niger dat het achter de muiterij van afgelopen weekend zou zitten. In een interview met radiozender RFI noemde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot de aantijgingen zaterdag "een puur verzinsel". Hij voegde eraan toe dat Frankrijk noch de intentie, noch de middelen bezit om zoiets op touw te zetten.

5 uur geleden
NYT: leugendetectors bij Pentagon na lekken over munitietekorten

WASHINGTON (ANP) - Onderzoekers van de Amerikaanse overheid hebben ongeveer vijftig medewerkers van de militaire staf van het Pentagon onderworpen aan een leugendetectortest vanwege mogelijke lekken naar journalisten. Dat melden ingewijden aan The New York Times. De tests volgden op mediaberichten over tekorten aan belangrijke munitie door de oorlog met Iran.

10 uur geleden
Panamakanaal beperkt aantal doorvaarten door droogte El Niño

PANAMA-STAD (ANP) - Het Panamakanaal is vrijdag begonnen met het beperken van het aantal schepen dat de belangrijke vaarroute kan gebruiken. Door droogte als gevolg van het weerfenomeen El Niño staat het water in de twee kunstmatige meren die het kanaal voeden te laag.

12 uur geleden
Trump mag strengere regels voor poststemmen niet invoeren

BOSTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering van president Donald Trump opnieuw verboden strengere regels in te voeren voor stemmen per post. De rechter in Boston verlengde vrijdag een eerder tijdelijk verbod voor onbepaalde tijd, in aanloop naar de congresverkiezingen in november.

13 uur geleden