
Polen koopt wapens uit de VS en Zuid-Korea
WASHINGTON/WARSCHAU (ANP) - De Amerikaanse regering heeft de verkoop aan Polen goedgekeurd van 116 extra Amerikaanse Abrams-gevechtstanks en andere zware bewapening voor een totaalbedrag van 3,75 miljard dollar (3,56 miljard euro), meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De deal omvat ook Hercules-reddingsvoertuigen, mobiele aanvalsbruggen die tanks over rivieren kunnen vervoeren, ongeveer vijftig lichte voertuigen, lichte wapens en munitie.
Het Congres moet de deal nog goedkeuren, maar dat is volgens waarnemers een formaliteit.
Polen, dat grenst aan onder meer Oekraïne en de Russische exclave Kaliningrad, kocht in april al 250 Abrams-tanks en ander militair materiaal van de VS voor een totaalbedrag van 4,74 miljard dollar (4,53 miljard euro).
Eerder dinsdag was de Poolse president Andrzej Duda in de Poolse marinehaven Gdynia, aan de Baltische kust, voor de ceremoniële ontvangst van een eerste zending tanks en houwitsers uit Zuid-Korea. Het ging om onder andere tien Black Panther K2-tanks en 24 Thunder K9-houwitsers, die onderdeel uitmaken van een wapendeal met Zuid-Korea ter waarde van in totaal 5,6 miljard euro.
De Poolse president prees de snelle levering door de Zuid-Koreanen, die "van cruciaal belang is in het licht van de Russische agressie en de oorlog in Oekraïne", aldus Duda. En: "Om agressie te stoppen, om de vijand te stoppen, is het noodzakelijk dat het leger over dit moderne materieel beschikt."
De ook bij de ceremonie aanwezige Poolse defensieminister Mariusz Blaszczak haalde voor de gelegenheid een klassieke Latijnse spreuk aan: "We willen vrede, dus bereiden we ons voor op oorlog."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio schat dat hij inmiddels duizenden visa heeft ingetrokken en is van plan daarmee door te gaan. "Een visum is geen recht, maar een privilege", aldus de minister tegenover een Senaatscommissie.
43 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht breidt het offensief in de Gazastrook opnieuw uit, meldt legerleider Eyal Zamir. Hij zegt dat de Israëlische troepen meer gebied in Gaza zullen innemen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn het niet eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Die zijn "helaas geblokkeerd door een lidstaat", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van een vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Dat is Hongarije, zeggen EU-bronnen.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense rechts-radicale kandidaat George Simion heeft het constitutionele hof gevraagd om de uitslag van de door hem verloren presidentsverkiezingen te schrappen. Volgens Simion is er bewijs van buitenlandse inmenging door Frankrijk en Moldavië en zou de hele stembusgang daarom over moeten. Hij specificeert niet om welk bewijs het gaat.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse techmiljardair Elon Musk is van plan om in de toekomst "veel minder" geld uit te geven aan politieke campagnes. Vorig jaar investeerde hij nog honderden miljoenen in de verkiezingscampagne van Donald Trump, maar hij ziet op dit moment "geen reden" om daarmee door te gaan.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk stopt voorlopig met onderhandelingen over een handelsakkoord met Israël en ontbiedt de ambassadeur. De regering is boos over de intensere militaire aanvallen en het tegenhouden van hulpgoederen in Gaza, zei minister David Lammy van Buitenlandse Zaken in het parlement.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt het makkelijker voor EU-lidstaten om asielzoekers zonder asielprocedure direct terug te sturen naar een land dat als veilig wordt beschouwd, zo blijkt uit een voorstel van de Commissie. Als een asielzoeker bescherming kan krijgen in een veilig derde land, dan mogen lidstaten een aanvraag direct niet-ontvankelijk verklaren, zo staat in het dinsdag gepresenteerde voorstel.
6 uur geleden