Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Polen kiest tussen conservatief en liberaal

Polen kiest tussen conservatief en liberaal

WARSCHAU (ANP) - De Polen kiezen in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen zondag tussen de conservatieve, nationalistische Andrzej Duda en de liberale, pro-Europese uitdager Rafal Trzaskowski. Duda is de zittende president die herkozen wil worden en Trzaskowski is burgemeester van hoofdstad Warschau. Duda won eind juni de eerste ronde ruim met 43,5 procent van de stemmen bij een voor Poolse begrippen hoge opkomst (64,5 procent).

De twee kemphanen konden het er niet over eens worden waar ze een tv-debat zouden houden, en dat ging dus niet door. Welke koers het land van ruim 38 miljoen inwoners inslaat, is volgens opiniepeilers nog niet duidelijk. Wel hebben Duda, zijn regering en partij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) het voordeel dat ze de coronacrisis in het land volgens veel Polen goed hebben aangepakt. Ook is extra steun aan gepensioneerden en de invoering van kindergeld goed gevallen.

Aan het Burgerplatform, waar Trzaskowski kandidaat voor is, hebben sommige kiezers nare herinneren door ingrijpende bezuinigingen uit de regeerperiode van het platform voordat de rechtse PiS-regering in 2015 aan de macht kwam. Maar zeker is de eindzege niet voor president Duda. Want als veel kiezers die in de eerste ronde op inmiddels uitgevallen kandidaten stemden, zondag voor de liberale burgemeester gaan, kan Duda het onderspit delven.

Meer uit Buitenland

Langere dienstplicht start in Denemarken, ook voor vrouwen

KOPENHAGEN (ANP) - De nieuwe dienstplicht in Denemarken is ingegaan. Ongeveer 1600 militaire rekruten zijn maandag begonnen aan de verlengde dienstperiode. Deze duurt elf maanden, in plaats van de eerdere standaard vier maanden. De dienstplicht is ook uitgebreid naar vrouwen.

7 uur geleden
Russische oppositiepoliticus Nadezjdin ontvlucht Rusland

PARIJS (ANP) - De Russische oppositiepoliticus Boris Nadezjdin is Rusland ontvlucht. In een video op sociale media is hij te zien voor de Eiffeltoren, waar hij zegt blij te zijn dat hij in leven is en vrij is, "zij het niet in Rusland". Onduidelijk is hoe en wanneer hij het land heeft verlaten, schrijft The Moscow Times.

9 uur geleden
Doden en tientallen gewonden bij aanval op Russische badplaats

ARCHIPO-OSIPOVKA (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval op een Russische badplaats aan de Zwarte Zee zijn zeker zes doden gevallen. Dat meldt de regiogouverneur. Eerder was nog sprake van drie doden. Onder de overledenen zijn drie kinderen. Zeker veertig anderen raakten gewond.

9 uur geleden
Roemenië blaast rotsen op om loop Donau te veranderen

BOEKAREST (ANP/BLOOMBERG) - Het Roemeense leger heeft rotsen opgeblazen om zo de loop van de Donau te veranderen. De waterstand is door droogte zo laag dat twee kerncentrales langs de rivier niet genoeg koelwater krijgen.

10 uur geleden
Von der Leyen bedankt Sánchez voor aanpak migrantencrisis Ceuta

BRUSSEL (ANP) - EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen heeft premier Pedro Sánchez bedankt voor de manier waarop Spanje de migrantencrisis in Ceuta heeft aangepakt. Ze spreekt in een brief, die in handen is van El País, van "solidariteit", nadat Sánchez afgelopen weekend expliciet had geklaagd over een gebrek daaraan.

10 uur geleden
Britse waakhond onderzoekt belangen van rechterhand Farage

LONDEN (ANP) - De Britse parlementaire waakhond heeft een onderzoek geopend naar Richard Tice, de rechterhand van de rechts-radicale politicus Nigel Farage. Tice, de plaatsvervangend leider van Reform UK, heeft mogelijk nagelaten zijn belangen te melden.

11 uur geleden
Oekraïense oud-minister Oemerov wordt inlichtingenbaas

KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister van Defensie Rustem Oemerov gaat leidinggeven aan de buitenlandse veiligheidsdienst. Dat melden Oekraïense media op gezag van president Volodymyr Zelensky. Oemerov is nu nog raadssecretaris van de Nationale Defensie- en Veiligheidsraad. Hij zal worden opgevolgd door minister van Binnenlandse Zaken Ihor Klymenko, meldt de Kyiv Independent.

11 uur geleden